Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

  9:55aktualizováno  18:17
Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se odmítl dostavit k podání svědecké výpovědi, uvedl po jednání komise její předseda Lukáš Černohorský (Piráti). Bakala nyní musí před komisi předstoupit, má ale právo odmítnout svědeckou výpověď.

Zdeněk Bakala | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Právě jsem podepsal žádost o předvedení svědka Zdeňka Bakaly adresovanou policejnímu prezidentovi,“ oznámil v úterý odpoledne na Twitteru  předseda komise Černohorský.

14.srpna 2018 v 17:17, příspěvek archivován: 14.srpna 2018 v 17:32

Právě jsem podepsal žádost o předvední svědka Zdeňka Bakaly adresovanou policejnímu prezidentovi. https://t.co/lFTfINkqrZ

Rozhodnutí komise zdůvodnil tím, že zákony platí pro všechny, ať už jsou chudí, nebo bohatí. „Komisi nezbylo nic jiného než přistoupit k tomuto kroku,“ dodal Černohorský. Pro předvedení Bakaly hlasovali jednomyslně všichni její členové.

Upřesnil, že nyní požádají policii, která bude zjišťovat, kde se Bakala nachází a případně jej před komisi předvede. Policisté musí žádosti komise vyhovět, protože ji k tomu zavazuje jednací řád Sněmovny. 

Bakala přitom může před komisi předstoupit a odmítnout vypovídat. „Na základě toho, že by sobě nebo osobě blízké způsobil trestní stíhání, tak na místě do protokolu může tuto informaci uvést a potvrdit ji svým podpisem. Této možnosti může využít, je to součástí jednacího řádu,“ shrnul předseda komise.

Na předvedení nejsou podle Černohorského žádné lhůty. Vyšetřovací komise má sice skončit svoji činnost k 12. říjnu, ale v případě potřeby svůj konec posune.

Policie ČR na Twitteru informovala že předvést svědka je možné pouze na území České republiky.

14.srpna 2018 v 12:05, příspěvek archivován: 14.srpna 2018 v 12:16

Předvedení svědka je z naší strany možné pouze na území ČR. Jinak je nutné předchozí rozhodnutí justičních orgánů.

Bakala, který žije dlouhodobě ve Švýcarsku, už na začátku srpna oznámil, že se před komisi nedostaví, protože není nestranná a mohla by svou činností zasahovat do probíhajícího soudního řízení. Předseda komise mu ale přes média vzkázal, že to není možné. Jeho výroky označil za alibismus a snahu se vyvinit. 

Bakala prostřednictvím svého týmu uvedl, že na jeho stanovisku ze 2. srpna se nic nezměnilo. Má pocit, že někteří politici včetně několika členů komise se netají tím, že o jeho vině ve věcech týkajících se OKD již rozhodli.

„Od té doby nebylo řečeno ani se nestalo nic, co by změnilo jeho názor, že v tomto vysoce zpolitizovaném prostředí by jeho výpověď byla zneužita k dalšímu zesílení politického tlaku na nezávislé soudy v České republice,“ uvedla společnost BM Managment v tiskovém prohlášení.

Někteří politici se prý pokouší využít parlamentní systém, aby obešli řádný proces. „To vytváří nebezpečný precedent, který by byl výsměchem právům, jež ústava zaručuje všem českým občanům,“ píše se dále v prohlášení.

Členové komise mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Podle státního zástupce byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun. Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnost státních úřadů a osob.

Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění OKD ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat.

Sobotka: Tak dlouho stát rozdával akcie OKD, až přišel o majoritu:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

Životy s rudou knížkou. Ústav připravil slovník komunistických funkcionářů

Záviš Kalandra (vpravo) a jeho kamarád Oldřich Pecl byli odsouzeni ve

Oportunista Jan Doležal, dobrodruh André Simone, nebo odsouzený člen vedení Rudolf Barák. To je jen několik ze stovek...

Babiš znovu vede ANO, obhájil i Faltýnek. Novým místopředsedou je Vondráček

Premiér Andrej Babiš a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na sněmu...

Premiér Andrej Babiš vede znovu hnutí ANO. Neměl při volbě protikandidáta. Dostal 206 hlasů, 13 delegátů bylo proti, 19...

Najdete na iDNES.cz