Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

  9:55aktualizováno  18:17
Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se odmítl dostavit k podání svědecké výpovědi, uvedl po jednání komise její předseda Lukáš Černohorský (Piráti). Bakala nyní musí před komisi předstoupit, má ale právo odmítnout svědeckou výpověď.

Zdeněk Bakala | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Právě jsem podepsal žádost o předvedení svědka Zdeňka Bakaly adresovanou policejnímu prezidentovi,“ oznámil v úterý odpoledne na Twitteru  předseda komise Černohorský.

14.srpna 2018 v 17:17, příspěvek archivován: 14.srpna 2018 v 17:32

Právě jsem podepsal žádost o předvední svědka Zdeňka Bakaly adresovanou policejnímu prezidentovi. https://t.co/lFTfINkqrZ

Rozhodnutí komise zdůvodnil tím, že zákony platí pro všechny, ať už jsou chudí, nebo bohatí. „Komisi nezbylo nic jiného než přistoupit k tomuto kroku,“ dodal Černohorský. Pro předvedení Bakaly hlasovali jednomyslně všichni její členové.

Upřesnil, že nyní požádají policii, která bude zjišťovat, kde se Bakala nachází a případně jej před komisi předvede. Policisté musí žádosti komise vyhovět, protože ji k tomu zavazuje jednací řád Sněmovny. 

Bakala přitom může před komisi předstoupit a odmítnout vypovídat. „Na základě toho, že by sobě nebo osobě blízké způsobil trestní stíhání, tak na místě do protokolu může tuto informaci uvést a potvrdit ji svým podpisem. Této možnosti může využít, je to součástí jednacího řádu,“ shrnul předseda komise.

Na předvedení nejsou podle Černohorského žádné lhůty. Vyšetřovací komise má sice skončit svoji činnost k 12. říjnu, ale v případě potřeby svůj konec posune.

Policie ČR na Twitteru informovala že předvést svědka je možné pouze na území České republiky.

14.srpna 2018 v 12:05, příspěvek archivován: 14.srpna 2018 v 12:16

Předvedení svědka je z naší strany možné pouze na území ČR. Jinak je nutné předchozí rozhodnutí justičních orgánů.

Bakala, který žije dlouhodobě ve Švýcarsku, už na začátku srpna oznámil, že se před komisi nedostaví, protože není nestranná a mohla by svou činností zasahovat do probíhajícího soudního řízení. Předseda komise mu ale přes média vzkázal, že to není možné. Jeho výroky označil za alibismus a snahu se vyvinit. 

Bakala prostřednictvím svého týmu uvedl, že na jeho stanovisku ze 2. srpna se nic nezměnilo. Má pocit, že někteří politici včetně několika členů komise se netají tím, že o jeho vině ve věcech týkajících se OKD již rozhodli.

„Od té doby nebylo řečeno ani se nestalo nic, co by změnilo jeho názor, že v tomto vysoce zpolitizovaném prostředí by jeho výpověď byla zneužita k dalšímu zesílení politického tlaku na nezávislé soudy v České republice,“ uvedla společnost BM Managment v tiskovém prohlášení.

Někteří politici se prý pokouší využít parlamentní systém, aby obešli řádný proces. „To vytváří nebezpečný precedent, který by byl výsměchem právům, jež ústava zaručuje všem českým občanům,“ píše se dále v prohlášení.

Členové komise mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Podle státního zástupce byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun. Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnost státních úřadů a osob.

Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění OKD ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat.

Sobotka: Tak dlouho stát rozdával akcie OKD, až přišel o majoritu:

Autoři: ,

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Mayová v slzách, návrat Terminátora a druhý nejchytřejší Čech

Theresa Mayová reaguje na rezignaci (24.5.2019)

Britská premiérka oznámila rezignaci. Během emotivního proslovu se Mayová neubránila slzám. Arnold Schwarzenegger se v...

Dostala doživotí, od soudu odcházela s úsměvem. Krutý výslech ji nezlomil

Politická vězenkyně a dlouholetá funkcionářka Svazu junáků - skautů ČR Dagmar...

Obětovala se pro ostatní. Před sedmdesáti lety, v polovině května 1949, se měl uskutečnit třetí pokus o...

Euforie v ODS: Babišova koalice podle ní slábne, skokanem je exministr Vondra

Europoslanec Jan Zahradil oslavuje ve štábu ODS volební úspěch. (26. května...

Občanští demokraté ve volbách do Evropského parlamentu skončili druzí a mají dvakrát tolik mandátů než doposud....

Najdete na iDNES.cz