Kvůli stále rostoucímu trendu nových případů vláda v pondělí znovu zpřísnila opatření proti šíření koronaviru. Od středy začal v Česku platit noční zákaz vycházení. Lidé, kteří přesto budou ve stanovenou dobu venku, by měli být schopni prokázat své důvody.
„Povinnost prokázání se je vždy na státu, ne na občanovi České republiky. Na druhé straně pokud si chceme ulehčit život, samozřejmě je vhodné, když se člověk se bude moci čímkoliv prokázat,“ řekl v rozhovoru Vondrášek. Podle něj se člověk může prokázat dokladem od ubytovacího zařízení nebo čímkoliv, co policistu přesvědčí. V jiném případě by musel provádět šetření v informačních systémech policie nebo přímo na místě bydliště.
Denně policie odhalí až 700 přestupků
Prezident Miloš Zeman v souvislosti s opatřením proti šíření nákazy vyzval policisty k tvrdém postihu těch, kteří je nebudou dodržovat. „Policista musí v rámci řešení přestupků postupovat stále stejně a stále v souladu se zákonem. V principu má tři možnosti. Vždy by měl tu osobu vyzvat, aby dodržovala ona opatření. Pokud nestačí domluva, policista může na místě uložit pokutu až deset tisíc. Pokud s tím přestupce nesouhlasí, policistovi nezbývá nic jiného než to oznámit příslušnému orgánu,“ vysvětlil Vondrášek.
Jsem proti lockdownu, řekl Zeman. Chce pokutovat za nenošení roušky |
Podle něj zpravidla jde o pokuty v řádu stovek korun. Policie provede více než deset tisíc kontrol dodržování omezujících opatření denně. Z toho zjistí 600 až 700 přestupků, třetina je vyřešena uložením pokuty, až 60 oznámí správnímu orgánu a u zbylých stačí domluva.
V karanténě je 12 procent policistů
První náměstek policejního prezidenta v rozhovoru pro Rádio Impuls řekl, že v karanténě je kvůli koronaviru 12 procent všech policistů. „Jsou kraje, kde ta situace je únosná a procenta se pohybují kolem sedmi až osmi. Nejhorší je situace v Praze, na Karlovarsku a Olomoucku, kde to procento nemocných policistů a policistek je nejvyšší,“ míní Vondrášek.
Policie už prý dříve výrazně omezila dovolené a ozdravné pobyty a některá oddělení tak mají více policistů do služby, než měli o prázdninách.
Starosti podle Vondráška dělají policistům bezdomovci. „Pokud jde o bezdomovce, tak platí povinnost pro všechny kraje vyčlenit ubytovací prostory – typicky pro cizince a bezdomovce, tak, aby se na veřejném prostranství nezdržovali,“ řekl první náměstek.
Pokud se však v těchto prostorech pro bezdomovce místo nenajde, nemůže jim podle něj nikdo pobyt venku v noci vyčítat. Pobyt ve vyšším počtu než dva a povinnost nosit roušky však policie kontroluje právě i u bezdomovců.