Policie čeká na telefon od vyděrače

  • 63
Policii se nepodařilo navázat spojení s vyděračem, který hrozí kyanidem. Čeká, až se anonym sám ozve. V pohotovosti jsou policejní vyjednavači, kteří mají za úkol přesvědčit vyděrače, aby se vzdal. "Míč je na jeho straně. My jsme připraveni. Čekáme, až se ozve," uvedl důvěryhodný zdroj.

Policisté už ale připravili 300 milionů korun, které vyděrač požaduje. "Prvotním úkolem je přesvědčit ho, aby výhrůžky nesplnil. Jeho požadavky se rozhodně plnit nechystáme," dodal zdroj.

Anonym dal policii čas do čtvrtka. Pokud do té doby nedostane 300 milionů, hodlá otrávit jídlo v nemocnicích. Zatím se ale stále neozval.

"Nemůžeme s jistotou říct, jestli pachatel hrozby naplní, či nikoliv. Děláme všechno, aby se tak nestalo, a mohu říct, že žádné plošné riziko nehrozí. Vyjednávat samozřejmě ochotni jsme," uvedl ministr vnitra Stanislav Gross.

Policie na případ uvalila přísné embargo. Výhrůžky začal vyšetřovat speciální policejní tým.

"Jsme připraveni navázat kontakt a komunikovat s ním, pokud se ozve. Žádáme ho, aby nám zavolal," řekl Radiožurnálu policejní prezident Jiří Kolář.

Vyděrač udělal mnoho chyb
Policie se domnívá, že na rozdíl od olomouckého vyděrače, který v březnu hrozil výbuchy kvůli 10 milionům korun (více zde), dělá kyanidový anonym hodně chyb. S policií totiž komunikuje nejen ručně psanými dopisy, ale volá i na linku tísňového volání. Nechává tak po sobě mnoho stop.

"Operační středisko digitálně zaznamenává každý telefonát. Ze záznamu lze pak udělat slušnou hlasovou analýzu volajího," tvrdí operační důstojník policie. Vzhledem k embargu ale nechtěl zveřejnit své jméno.

"Pokud člověk volá z pevné linky, určí se volaná stanice snadno. Pokud volal z mobilního telefonu, umí operátor dodat jeho přibližnou polohu. Získá se jen sektor a vzdálenost volajícího od vysílače," dodal dispečer.

Vyděrač na policii zavolal hned začátkem května. Policisté ho ale na základě psychologického portrétu vyhodnotili jako méně nebezpečného a případu nedali velkou důležitost. "Bohužel vám k tomu nemohu říci žádné podrobnosti. Musíte se obrátit na tiskové oddělení," řekla iDNES policejní psycholožka Ludmila Čírtková.

Psycholog Karel Humhal považuje vyděrače za nešťastníka. "Fanatik to být nemusí. Určitě trpí poruchou osobnosti. Překračuje hranice, které by ostatní nepřekročili. Chce získat peníze amorálním způsobem," řekl iDNES Humhal.

Jestli své výhružky vyděrač splní, nechtěl odhadnout. "Podle mě mu jde víc o samotnou výhrůžku, ale nikdy se nic nedá vyloučit," míní. Vyděrači bývali podle něj v dětství psychicky vydíráni. "V jádru je to nešťastník," dodal psycholog.

Kyanid byl v budce a v nemocnici
Odpoledne 9. května se vyděrač ozval podruhé. Na linku 158 oznámil, že policistům zanechal vzkaz v telefonní budce před vinohradskou radnicí na náměstí Míru v Praze 2.

"V budce se našla lahvička s neznámou látkou," řekla tehdy iDNES policejní mluvčí Eva Miklíková. Policejní expertiza potvrdila, že šlo o kyanid draselný (podrobnosti o nálezu zde). Další lahvička s tříprocentním roztokem kyanidu se našla v nemocnici U Apolináře. Ležela na dvoře mezi porodnicí a kuchyní (více zde).

"Anonymní vyděrač položil 9. května pro zvýraznění své hrozby na různých místech druhého pražském obvodu dvě lahvičky s roztokem kyanidu draselného," potvrdila iDNES mluvčí policejního prezidia Kosinová.

Policie má kromě telefonních čísel, ze kterých anonym volal, k dispozici i jeho dopisy. V nich tiskacími písmeny oznamuje, že kyanidem zamoří další stravovací zařízení v nemocnicích, pokud nedostane 300 milionů korun.

České nemocnice proto zavedly mimořádná bezpečnostní opatření. Hygienci drží nepřetržitou službu, aby byla strava v nemocnicích stále pod kontrolou (opatření v nemocnicích najdete zde).

Magistrát výhrůžky neřeší
Přestože vyděrač nechal v Praze dvě lahvičky s kyanidem a jeho hrozby se hlavně dotýkají metropole, pražský krizový štáb o výhrůžkách nejednal.

"Objekty zabezpečuje policie, která je s vyděračem v kontaktu. Všechna opatření jsou v její režii. Krizový štáb hlavního města Prahy o hrozbě nejednal," řekl iDNES ředitel odboru krizového řízení pražského magistrátu Petr Beran.

Během březnové hrozby výbuchů v Olomouci přitom veřejnost o nebezpečí informoval místo policie hejtman. "Nastal čas sdělit občanům pravdu, protože v pondělí reálně hrozí několik výbuchů na frekventovaných místech Olomouckého kraje," prohlásil tehdy tamní hejtman Jan Březina (více zde).

Pokud pražský vyděrač kyanid nepoužije, hrozí mu maximálně pět let za vydírání. "Pokud by roztok použil, může jít do vězení až na 15 let za obecné ohrožení," dodala Kosinová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video