Táto, oni pomůžou, řekl Adámek. Za dítě v kómatu se nemocnice ani neomluvila

  0:01aktualizováno  0:01
Osmiletý Adam Vyčítal z Pardubic trpěl odmalička rýmou. Před dvěma lety mu lékaři navrhli řešení – běžnou operaci nosní mandle. Při té rozhodli, že chlapci odoperují i krční mandle. Namísto několikadenní rekonvalescence v nemocnici se však chlapec z nemocnice vrátil po osmi měsících. S poškozeným mozkem, v bdělém kómatu. Reportér MF DNES navštívil místo tragické události.

„Poslední, co mi říkal, bylo ‚táto, oni mi pomůžou‘,“ vypráví otec Adama Vyčítala Jan, který hlas svého syna neslyšel od osudného 15. května 2017.

Bylo těsně před jednou hodinou v noci, když Adam začal krvácet. Čtvrtý den po operaci, který je podle lékařů kritický. Chlapec ležel se svou maminkou na dětském oddělení v druhém patře budovy pardubické nemocnice. Ten večer na oddělení sloužily dvě lékařky a dvě zdravotní sestry. Ty měly okamžitě povolat na oddělení lékaře – specialistu. 

„Praxe je taková, že lékař chodí na oddělení, tedy k lůžku pacienta,“ popisuje mluvčí nemocnice Kateřina Semrádová. 

Jenže tady se stalo něco naprosto nepochopitelného. Maminka – letitá zdravotní sestra zdejší nemocnice, která ji zná – s třicetikilogramovým chlapcem v náručí, zdravotní sestra a lékařka běží z oddělení dvě patra dolů po schodech a pak dlouhou chodbou v přízemí, kde je ambulance ORL a malý operační sál pro tuto ambulanci.

Ambulance je v noci zavřená

Je jedna hodina a čtyři minuty, když přibíhají před dveře ambulance, které jsou uzamčené. Logicky – ambulance je jen denní, v noci nefunguje, nikdy nemá nepřetržitý provoz. 

Fotogalerie

Nastává chaos, chlapec krvácí na dlaždice na chodbě, zdravotní sestra se chytá za hlavu a do toho všeho zmatečně volá o pomoc různé linky po nemocnici. Resuscitační tým, který měl přijít k lůžku chlapce, lékaře, záchranku. Vše trvá dlouhé minuty. Když zdravotníci přinesou klíče od ambulance, za jejími dveřmi chlapec upadne do bezvědomí. Vše natáčí nemocniční kamera na chodbě před ambulancí.

Klíčová otázka je prostá: co dělá krvácející chlapec v noci na chodbě před ambulancí, o které museli všichni zdravotníci vědět, že v noci nefunguje? 

Vysvětlení obou stran se v tomto diametrálně rozchází. „Poslala tam manželku s Adámkem lékařka z dětského oddělení, když začal krvácet. Hned druhý den jsme si stěžovali, proč běželi na ambulanci, když manželka požadovala zavolat okamžitě ARO tým. Nebylo to ani čtyřiadvacet hodin po tragédii,“ říká otec chlapce.

Krvácející Adámek čekal minuty na ošetření, ukázal dokument. Je v kómatu

Nemocnice až dosud k případu mlčela. Poté, co jej v pondělí večer odvysílala Česká televize v pořadu Infiltrace – obchod se svědomím, začala nemocnice mluvit. Podle ředitelky nemocnice Štěpánky Fraňkové ročně provedou lékaři ve zdejší nemocnici na 280 operací krčních mandlí i nosní mandle. 

„V případě, že se objeví komplikace související s tímto typem výkonu, neřeší se prezentovaným způsobem na ambulanci ORL. V souvislosti s tím také nemám informace, že by kdokoli z personálu naší nemocnice dal mamince nezletilého chlapce pokyn k přesunu právě na ambulanci ORL,“ řekla ředitelka.

MF DNES si budovu, v níž je dětské oddělení a zároveň v přízemí ambulance ORL, prošla. Jedno je jisté: i kdyby se maminka s chlapcem rozhodla sama běžet pro pomoc na zavřenou ambulanci (a lékařky a sestry ji nedokázaly zastavit), nedostala by se dál, než pár metrů od dětského oddělení. Zastavilo by ji hned několik dveří, které se na noc v nemocnici uzamykají, stejně jako onen den. „Odemykala je sestra,“ přiznává mluvčí nemocnice Semrádová. Rodina podala na nemocnici žalobu, péče o syna jí absolutně změnila život a hoch potřebuje čtyřiadvacetihodinovou péči.

Rodině se nikdo neomluvil

Nemocnice nyní rodině nabízí mnohamilionové odškodné a neomezený účet, ze kterého by rodina mohla čerpat peníze na péči. Rodina to odmítá. „Kdyby přišli týden po té události, tak dobře, ale my bojujeme doslova o přežití a dosud se nám ani nikdo neomluvil,“ říká Jan Vyčítal.

Odmítl ošetřit pacienta, ten po pár dnech zemřel. Teď hrozí lékaři vězení

Nemocnice tvrdí, že vyčkávala s vyjednáváním kvůli vyšetřování policie, žalobě i postoji pojišťovny. Nabídku na odškodné, respektive „oficiální jednání mezi nemocnicí, rodinou a pojišťovnou“ učinila až po téměř dvou letech – letos v březnu. Ani teď se ale nic z toho příliš nepohnulo – policie zatím nikoho neobvinila a případ stále vyšetřuje, u soudu ještě nařízeno žádné hlavní líčení ohledně žaloby o odškodné nebylo a od pojišťovny tak Vyčítalovi stále nedostali žádné peníze. 

Podle informací MF DNES chce nemocnice nabídnout rodině odškodné podle obdobných případů. Kupříkladu jednoho, který se stal v roce 2010 v Brně. Chlapec, který krvácel po obdobné operaci mandlí, měl zástavu srdce a několik minut nedýchal, skončil také s poškozeným mozkem. Soud mu v roce 2016 přiřkl odškodné 10,5 milionu korun. Obdobně pak rozhodl soud v případu pozdní resuscitace novorozence v prostějovské nemocnici, které nařídil kvůli nevratnému poškození mozku dítěte jeho rodičům zaplatit 16,5 milionu korun.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Třetina českých dětí je schopna hospodařit s kapesným od první třídy

Za co utrácet a jak nakládat s penězi je důležité děti učit od útlého věku. Všudypřítomné reklamy a lákadla v obchodech...

S trestním oznámením na aktéry OKD Zaorálek nesouhlasí. Chce věc přezkoumat

Ministr kultury Lubomír Zaorálek nesouhlasí s podáním trestních oznámení na aktéry sporné privatizace těžební...

Premium

Soudkyně omylem pustila obviněného z vraždy. Policie se obává, co udělá

Stačilo propásnout termín a muž, který vytáhl na partnerku nůž, mohl opustit vazbu. Vasil Z. zaútočil v hádce na...

Najdete na iDNES.cz