Odmítl ošetřit pacienta, ten po pár dnech zemřel. Teď hrozí lékaři vězení

  0:07aktualizováno  0:07
Když záchranáři loni v srpnu přivezli do Lužické nemocnice v Rumburku pacienta, lékař Farid S. ho odmítl převzít. Záchranáři, kteří muže přivezli, vylíčili, jak je doktor slovně napadal a vyhrožoval jim. Pacient pár dní nato zemřel. Lékař nyní stojí před soudem a čelí obžalobě z neposkytnutí pomoci a z nebezpečného vyhrožování.

Lužická nemocnice v Rumburku. | foto: Jiří Nýdrle, MF DNES

Bylo 1. srpna 2018 odpoledne. Záchranka přivezla do rumburské nemocnice seniora z Varnsdorfu, bývalého ředitele tamní textilní továrny. Jeho zdravotní stav byl velmi vážný. Na příjem přišel internista Farid S., jenž pracuje na oddělení gastroenterologie.

Fotogalerie

Podle obžaloby se začal rozčilovat, jaké pacienty mu tam vozí, řval na záchranáře, vztekle po nich hodil zdravotnickou dokumentací přivezeného pacienta a odešel. Záchranáři volali nadřízenému, aby jim pomohl. 

Ten se obrátil na primáře rumburské interny a ten na příjem. Lékař přišel znovu, ale podrážděný byl ještě víc. Konflikt se vyostřoval. Doktor na záchranáře opět křičel, vyhrožoval a přitom si prstem přejel po krku.

Pacienta se nakonec ujal jiný lékař a senior byl hospitalizován. Jeho zdravotní stav byl však natolik vážný, že po třech dnech v nemocnici zemřel. Podle vyšetřovatelů nemělo na jeho úmrtí lékařovo jednání vliv.

Nicméně záchranáři podali trestní oznámení kvůli odmítnutí pacienta a také proto, že v nich doktorovo chování – řečeno policejním jazykem – vzbudilo důvodnou obavu o zdraví a život.

Farid S. byl 10. září obviněn z neposkytnutí pomoci a z nebezpečného vyhrožování. „V případě prokázání viny mu hrozí až tři roky vězení nebo zákaz činnosti,“ sdělila mluvčí děčínské policie Petra Trypesová.

První trest: 120 tisíc korun

A pak už to šlo rychle, 8. října policie ukončila vyšetřování a navrhla vypracovat obžalobu, kterou státní zastupitelství pár týdnů poté podalo. Ještě do konce roku Okresní soud v Děčíně rozhodl a vydal trestní příkaz, v němž uložil lékaři peněžitý trest 120 tisíc korun. Obžalovaný s tím nesouhlasil a podal odpor, soudkyně proto nařídila hlavní líčení.

Lékař se hájí tím, že onoho dne toho měl moc, byl přetažený a krátce před incidentem měli na oddělení úmrtí jiného pacienta. Žalobce Lubomír Dolana trvá na tom, že porušil zákon.

„Neudělal ani základní vyšetření,“ řekl Dolana s tím, že lékař může pacienta nepřijmout a poslat ho jinam, jenže vždycky ho musí nejprve vyšetřit, aby mohl určit, co s ním. „To obžalovaný neudělal,“ dodal.

Lékař vinu odmítá. Připouští, že došlo ke konfliktu, ale výhrůžky popírá a také tvrdí, že vyšetření nyní již zemřelého pacienta provedl.

Co s lékařem?

Soud rozhodne v dubnu. Na výsledek čeká také Česká lékařská komora, aby mohla případně vynést také svůj verdikt.

Když redaktor MF DNES krátce po lékařově obvinění zjišťoval, jestli bude v nemocnici pracovat dál, ředitel Petr Dubravec odpověděl: „Obviněný není totéž, co obžalovaný. Vyčkáme proto výsledků vyšetřování policie.“ Vyšetřování policie již skončilo a lékař už je několik měsíců obžalovaný, přesto v nemocnici pracuje dál. Nové vyjádření ředitele Dubravce se nepodařilo získat, v pátek nebral telefon.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Mohlo by se to stát komukoliv, říká Feri. Za napadením vidí politické důvody

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslanec TOP 09 Dominik Feri se po víkendovém incidentu, kdy ho napadli dva muži, objevil na půdě Poslanecké sněmovny....

Ústavní soud vyhověl stížnosti growshopů, kterým policisté zabrali zboží

Majitel největšího pražského growshopu Grow City Michal Otipka

Justice při zabrání zboží porušila práva firem, které provozovaly takzvané growshopy, tedy obchody s pomůckami pro...

Soudce celebrit Valehrach znovu přišel o část platu. Opět kvůli průtahům

Soud (ilustrační foto)

Před dvěma roky soudci Obvodního soudu pro Prahu 8 Martinu Valehrachovi zkrátil Nejvyšší správní soud na půl roku plat...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz