Odmítl ošetřit pacienta, ten po pár dnech zemřel. Teď hrozí lékaři vězení

  0:07aktualizováno  0:07
Když záchranáři loni v srpnu přivezli do Lužické nemocnice v Rumburku pacienta, lékař Farid S. ho odmítl převzít. Záchranáři, kteří muže přivezli, vylíčili, jak je doktor slovně napadal a vyhrožoval jim. Pacient pár dní nato zemřel. Lékař nyní stojí před soudem a čelí obžalobě z neposkytnutí pomoci a z nebezpečného vyhrožování.

Lužická nemocnice v Rumburku | foto: Jiří Nýdrle, MF DNES

Bylo 1. srpna 2018 odpoledne. Záchranka přivezla do rumburské nemocnice seniora z Varnsdorfu, bývalého ředitele tamní textilní továrny. Jeho zdravotní stav byl velmi vážný. Na příjem přišel internista Farid S., jenž pracuje na oddělení gastroenterologie.

Fotogalerie

Podle obžaloby se začal rozčilovat, jaké pacienty mu tam vozí, řval na záchranáře, vztekle po nich hodil zdravotnickou dokumentací přivezeného pacienta a odešel. Záchranáři volali nadřízenému, aby jim pomohl. 

Ten se obrátil na primáře rumburské interny a ten na příjem. Lékař přišel znovu, ale podrážděný byl ještě víc. Konflikt se vyostřoval. Doktor na záchranáře opět křičel, vyhrožoval a přitom si prstem přejel po krku.

Pacienta se nakonec ujal jiný lékař a senior byl hospitalizován. Jeho zdravotní stav byl však natolik vážný, že po třech dnech v nemocnici zemřel. Podle vyšetřovatelů nemělo na jeho úmrtí lékařovo jednání vliv.

Nicméně záchranáři podali trestní oznámení kvůli odmítnutí pacienta a také proto, že v nich doktorovo chování – řečeno policejním jazykem – vzbudilo důvodnou obavu o zdraví a život.

Farid S. byl 10. září obviněn z neposkytnutí pomoci a z nebezpečného vyhrožování. „V případě prokázání viny mu hrozí až tři roky vězení nebo zákaz činnosti,“ sdělila mluvčí děčínské policie Petra Trypesová.

První trest: 120 tisíc korun

A pak už to šlo rychle, 8. října policie ukončila vyšetřování a navrhla vypracovat obžalobu, kterou státní zastupitelství pár týdnů poté podalo. Ještě do konce roku Okresní soud v Děčíně rozhodl a vydal trestní příkaz, v němž uložil lékaři peněžitý trest 120 tisíc korun. Obžalovaný s tím nesouhlasil a podal odpor, soudkyně proto nařídila hlavní líčení.

Lékař se hájí tím, že onoho dne toho měl moc, byl přetažený a krátce před incidentem měli na oddělení úmrtí jiného pacienta. Žalobce Lubomír Dolana trvá na tom, že porušil zákon.

„Neudělal ani základní vyšetření,“ řekl Dolana s tím, že lékař může pacienta nepřijmout a poslat ho jinam, jenže vždycky ho musí nejprve vyšetřit, aby mohl určit, co s ním. „To obžalovaný neudělal,“ dodal.

Lékař vinu odmítá. Připouští, že došlo ke konfliktu, ale výhrůžky popírá a také tvrdí, že vyšetření nyní již zemřelého pacienta provedl.

Co s lékařem?

Soud rozhodne v dubnu. Na výsledek čeká také Česká lékařská komora, aby mohla případně vynést také svůj verdikt.

Když redaktor MF DNES krátce po lékařově obvinění zjišťoval, jestli bude v nemocnici pracovat dál, ředitel Petr Dubravec odpověděl: „Obviněný není totéž, co obžalovaný. Vyčkáme proto výsledků vyšetřování policie.“ Vyšetřování policie již skončilo a lékař už je několik měsíců obžalovaný, přesto v nemocnici pracuje dál. Nové vyjádření ředitele Dubravce se nepodařilo získat, v pátek nebral telefon.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Češi vybírají europoslance. Už volil prezident, premiér i všichni lídři stran

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s manželkou volili v Průhonicích u...

Češi začali rozhodovat o tom, kdo je bude příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Volební místnosti se...

Zeman o vyhazovu lhal a musí přijít omluva, rozhodl soud. Poradce odešel sám

Prezident Zeman zkritizoval radního, který vyzýval k jeho zabití. ODS ho prý...

Soud rozhodl, že se Česká republika musí omluvit za nepravdivý výrok prezidenta Miloše Zemana v televizi Barrandov. V...

Klíšťata po deštích zdivočela. Navštívit listnatý les bez ochrany je riziko

Ilustrační snímek

Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do...

Najdete na iDNES.cz