Odmítl ošetřit pacienta, ten po pár dnech zemřel. Teď hrozí lékaři vězení

  0:07aktualizováno  0:07
Když záchranáři loni v srpnu přivezli do Lužické nemocnice v Rumburku pacienta, lékař Farid S. ho odmítl převzít. Záchranáři, kteří muže přivezli, vylíčili, jak je doktor slovně napadal a vyhrožoval jim. Pacient pár dní nato zemřel. Lékař nyní stojí před soudem a čelí obžalobě z neposkytnutí pomoci a z nebezpečného vyhrožování.

Lužická nemocnice v Rumburku. | foto: Jiří Nýdrle, MF DNES

Bylo 1. srpna 2018 odpoledne. Záchranka přivezla do rumburské nemocnice seniora z Varnsdorfu, bývalého ředitele tamní textilní továrny. Jeho zdravotní stav byl velmi vážný. Na příjem přišel internista Farid S., jenž pracuje na oddělení gastroenterologie.

Fotogalerie

Podle obžaloby se začal rozčilovat, jaké pacienty mu tam vozí, řval na záchranáře, vztekle po nich hodil zdravotnickou dokumentací přivezeného pacienta a odešel. Záchranáři volali nadřízenému, aby jim pomohl. 

Ten se obrátil na primáře rumburské interny a ten na příjem. Lékař přišel znovu, ale podrážděný byl ještě víc. Konflikt se vyostřoval. Doktor na záchranáře opět křičel, vyhrožoval a přitom si prstem přejel po krku.

Pacienta se nakonec ujal jiný lékař a senior byl hospitalizován. Jeho zdravotní stav byl však natolik vážný, že po třech dnech v nemocnici zemřel. Podle vyšetřovatelů nemělo na jeho úmrtí lékařovo jednání vliv.

Nicméně záchranáři podali trestní oznámení kvůli odmítnutí pacienta a také proto, že v nich doktorovo chování – řečeno policejním jazykem – vzbudilo důvodnou obavu o zdraví a život.

Farid S. byl 10. září obviněn z neposkytnutí pomoci a z nebezpečného vyhrožování. „V případě prokázání viny mu hrozí až tři roky vězení nebo zákaz činnosti,“ sdělila mluvčí děčínské policie Petra Trypesová.

První trest: 120 tisíc korun

A pak už to šlo rychle, 8. října policie ukončila vyšetřování a navrhla vypracovat obžalobu, kterou státní zastupitelství pár týdnů poté podalo. Ještě do konce roku Okresní soud v Děčíně rozhodl a vydal trestní příkaz, v němž uložil lékaři peněžitý trest 120 tisíc korun. Obžalovaný s tím nesouhlasil a podal odpor, soudkyně proto nařídila hlavní líčení.

Lékař se hájí tím, že onoho dne toho měl moc, byl přetažený a krátce před incidentem měli na oddělení úmrtí jiného pacienta. Žalobce Lubomír Dolana trvá na tom, že porušil zákon.

„Neudělal ani základní vyšetření,“ řekl Dolana s tím, že lékař může pacienta nepřijmout a poslat ho jinam, jenže vždycky ho musí nejprve vyšetřit, aby mohl určit, co s ním. „To obžalovaný neudělal,“ dodal.

Lékař vinu odmítá. Připouští, že došlo ke konfliktu, ale výhrůžky popírá a také tvrdí, že vyšetření nyní již zemřelého pacienta provedl.

Co s lékařem?

Soud rozhodne v dubnu. Na výsledek čeká také Česká lékařská komora, aby mohla případně vynést také svůj verdikt.

Když redaktor MF DNES krátce po lékařově obvinění zjišťoval, jestli bude v nemocnici pracovat dál, ředitel Petr Dubravec odpověděl: „Obviněný není totéž, co obžalovaný. Vyčkáme proto výsledků vyšetřování policie.“ Vyšetřování policie již skončilo a lékař už je několik měsíců obžalovaný, přesto v nemocnici pracuje dál. Nové vyjádření ředitele Dubravce se nepodařilo získat, v pátek nebral telefon.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Oslavující muslimové a boží znamení. Lži a pověry kolem požáru v Notre-Dame

Z pařížské katedrály Notre-Dame se valí plameny (15. dubna 2019)

Požár pařížské katedrály Notre-Dame vyvolal na internetu záplavu lživých zpráv a spikleneckých teorií. Koordinované...

Další z rubriky

Návrh, aby mohli jít volit lidé už od 16 let, zaujal Piráty i Maláčovou

Ilustrační snímek

Mají dostat lidé právo jít volit dříve než dosud? Návrh, s nímž přišel nový šéf STAN Vít Rakušan, aby mohli jít volit...

OBRAZEM: Křesťané slavili Zelený čtvrtek, papež myl nohy ve věznici

Papež František v rámci mše svaté na Zelený čtvrtek myl nohy věřícím ve věznici...

Křesťané si na Zelený čtvrtek připomněli den poslední večeře Ježíše Krista. V chrámu svatého Petra ve Vatikánu...

Za falešné diplomy za rok vyinkasoval 800 tisíc. Od soudu odešel s podmínkou

Jan J. dostal u soudu podmínku. Falešný diplom vytvořil i pro reportéra MF...

Na inzertních webech nabízel padělky výučních listů, maturitních vysvědčení a vysokoškolských diplomů. Sedmadvacetiletý...

Najdete na iDNES.cz