Krvácející Adámek čekal minuty na ošetření, ukázal dokument. Je v kómatu

  9:57aktualizováno  9:57
Chlapec po operaci mandlí skončil ve vigilním kómatu, těhotná žena po postupu gynekologa přišla o dvě nenarozené děti a další žena se marně snaží zjistit důvod náhlého úmrtí své matky. To jsou tři příběhy nového dílu dokumentárního cyklu Infiltrace, Obchod se svědomím, který v pondělí večer vysílala Česká televize.

Adámek čtyři dny po operaci mandlí začal silně krvácet, minuty čekal na pomoc lékařů. Kvůli ztrátě krve a nedostatečnému okysličení má dítě poškozený mozek a je ve vigilním neboli bdělém kómatu. | foto: Facebook/Pomáháme Adámkovi

„Systém bílým plášťům umožňuje aroganci. Celá společnost začíná být přidrzlá a všichni se schovávají za systém. Ano, lékař je nebezpečné povolání. Ale ta míra odosobnění je tu základem všeho,“ řekla režisérka Šárka Maixnerová. Tvůrci podle ní vědí už o desítkách dalších podobných případů.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v dokumentu uvedl, že ho postup zdravotníků šokoval.

Případ osmiletého Adama mohli autoři zmapovat minutu po minutě díky záznamu z nemocniční kamery a nahrávce hovorů ze záchranné služby. V květnu 2017 lékaři pardubické krajské nemocnice měli hochovi operovat nosní mandle, při vyšetření před operací se však rozhodli mu vzít i mandle krční. Chlapec začal v nemocnici čtyři dny po zákroku krvácet. Jeho matka žádala o pomoc. Kamerové záběry ukazují, jak na ni chlapec čeká zhruba třináct minut. Poskytne mu ji až přivolaná záchranná služba. Kvůli ztrátě krve a nedostatečnému okysličení má dítě poškozený mozek a je ve vigilním neboli bdělém kómatu.

„Jsem v šoku. Z příběhu mrazí,“ řekl Vojtěch. Šokující je podle něj to, že zdravotníci ve velké krajské nemocnici volají záchranku, aby jim šla pomoci s pacientem. 

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Nemocnice vyjednává s rodinou o odškodnění. Požadovanou část zdravotní dokumentace ovšem neposkytla. Rodiče se o Adama starají doma. S postiženým chlapcem a druhým synem žijí ve třípokojovém bytě ve třetím patře panelového domu. Bezbariérový byt jim radnice neposkytla, na pořízení většího bydlení rodina nemá peníze. Potřebovala by i pomoc fyzioterapeuta a zdravotní sestry. S financováním zdravotního materiálu pomáhá sbírka. Podrobnosti se mohou lidé dozvědět i na Facebooku.

Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha není možné si udělat na zdravotnictví názor z několika příběhů. „Z toho, co jsem viděl, se mi zdálo, že došlo k určitému problému v organizaci péče v té dané nemocnici u konkrétního případu jednoho dětského pacienta. Nebylo to v pořádku,“ dodal. 

Kateřina si stěžovala na bolest, gynekolog ji vždy poslal domů

Ve druhé linii sledují tvůrci příběh Kateřiny, která otěhotněla po umělém oplodnění. Lékaři jí zavedli dvě vajíčka. Mladá žena si svému gynekologovi opakovaně stěžovala na bolest. Vždy ji poslal domů. V pátém měsíci dva dny po jedné z kontrol skončila v trutnovské nemocnici, kde jí lékař musel zachraňovat život. Jedno z dětí se nevyvíjelo v děloze, ale ve vejcovodu. O oba nenarozené potomky žena přišla, doživotně má poškozenou imunitu. S gynekologem se Kateřina soudí šest let, zatím prohrává. Její lékařské zprávy neobsahují žádnou zmínku o stížnostech na bolest.

Eliška se snaží zjistit důvod smrti své matky, kterou s bolestmi odvezla záchranná služba do českobudějovické nemocnice. Lékaři ženu poslali domů s tím, že má natažený sval. O dva dny později ji záchranáři vezli do nemocnice znovu, záhy tam zemřela. Její dcera žádala o pitvu a chtěla se dozvědět důvod úmrtí. Neuspěla.

Dokument ukazuje zlo a co se stalo, říká režisérka

Podle tvůrců lékaři vzájemně svá pochybení kryjí a manažeři nemocnic je zametají pod koberec. Autoři očekávají, že by se pod vlivem odvysílaných příběhů zdravotnický systém i přístup zdravotníků mohl začít měnit. 

Odmítl ošetřit pacienta, ten po pár dnech zemřel. Teď hrozí lékaři vězení

Výtek, že dokument ukazuje osud pacientů bez vyjádření jejich lékařů, se režisérka neobává. „Pořad se nesnaží dávat stanovisko jedné a druhé strany. Ukazuje zlo a co se stalo. Ukazuje slabou, poškozenou stranu. Rodina zůstala sama, žena je bez dětí, druhé umřela máma - kdo se za ně postaví?“ uvedla Maixnerová.

První díl z cyklu Infiltrace vysílala ČT před 15 lety. Dokument mapoval situaci lidí v ústavech a domovech pro seniory. Před rokem měli diváci možnost vidět terapii v pražském centru alternativní medicíny Aktip, které inkasovalo od klientů nemalé částky. Středisko už ukončilo provoz. Ministerstvo zdravotnictví připravilo zákon o léčitelích. Další díl televize uvede 10. června. V části Infiltrace: Obchod s důvěrou tvůrci popíšou nové praktiky takzvaných šmejdů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

KSČM podrží vládní koalici. ANO na oplátku asi podpoří ústavní ochranu vody

Předseda KSČM Vojtěch Filip (vlevo) a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek během...

Komunisté a vládní hnutí ANO se při hodnocení toleranční dohody shodly, že spolupráce má smysl a budou spolupracovat i...

„Zagorová, je to milá holka.“ Od Jakešova legendárního projevu uběhlo 30 let

Generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš hovoří před okresními komunistickými...

Nenápadný socialistický kulturák na okraji Plzně byl místem, kde tehdejší generální tajemník Ústředního výboru...

Trutnovští vyhráli boj o podobu Kauflandu, posune se dál od domů

Trutnovský Kaufland čeká přestavba. Místní se brání, aby se obchod posunul blíž...

Přestavba obchodního domu Kaufland v Trutnově se podřídí požadavkům obyvatel i radnice. Původně měl obchod stát jen...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ – ZLÍNSKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz