Plán koalice proti korupci: státní firmy už nebudou trafikami pro expolitiky

  10:09aktualizováno  10:56
Expertní komise ODS, TOP 09 a VV se v noci dohodla na programu vznikající vlády v oblasti protikorupčních opatření a veřejných zakázek. Dokument má 23 bodů a schválit ho musí ještě lídři koalice, kteří právě jednají. Počítá se třeba se zákonem o lobbingu nebo kontrolou polostátních firem odborníky, nikoli politiky.

Protikorupční program znamená úspěch pro Věci veřejné, prosadily hodně bodů ze svých slibů. Ilustrační foto | foto: Roman VondroušČTK

Materiál získala MF DNES od jednoho z členů vyjednávacího týmu. Předpokládá se, že na čtvrtečním jednání lídrů, takzvané K9, projde.

"Pracovní komise se shodla ve všech uvedených bodech a předkládá návrh těchto kapitol bez rozporů ke konečnému schválení a zapracování do koaliční smlouvy," píše se v materiálu.

Dohoda k boji s korupcí a zakázkám

Pročtěte si 23 bodů, které dostala ke schválení K9

Zástupci pravicových stran se dohodli například na tom, že v polostátních firmách jako ČEZ či ČSA už nebudou sedět za statisíce měsíčně politici, ale kvalifikovaní odborníci. Například u ČSA politici v dozorčí radě selhali, když včas nevarovali před blížícím se krachem.

"Prosadíme, aby zástupci státu jmenovaní do firem s majetkovou účastí státu byli vybíráni podle odbornosti a aby jejich odměny byly zveřejňovány. Připravíme změnu legislativy tak, aby podobné principy byly uplatňovány i na úrovni obcí a krajů," stojí v programu.

Věcem veřejným se podařilo do programu prosadit řadu svých původních návrhů, které se zpočátku zdály neprosaditelné. Koalice se například zavazuje přijmout zákon o lobbingu, jehož cílem bude zprůhlednění vztahu mezi politiky, úředníky a lobbisty.

ODS se přitom k takové normě původně stavěla zdrženlivě. V omezené podobě budou zavedeny i testy korupční odolnosti, jeden z hitů předvolební kampaně VV.

"Institut testů spolehlivosti podle §107 zákona o policii využijeme pro stanovení obdobných testů pro další osoby působících v orgánech veřejné moci," píše se v dokumentu.

Rozšířen bude i takzvaný institut korunního svědka, další z požadavků VV. V praxi to znamená, že svědek, který by u soudu svědčil proti organizovanému zločinu, by byl sám beztrestný.

"Zpřesníme institut spolupracujícího obviněného (korunní svědek) podle §178a trestního řádu a navazujících ustanovení tak, aby bylo možné zejména v závažných případech organizovaného zločinu zajistit úplnou beztrestnost," stojí v programu.

"Považuji za úspěch, že jsme se v odborné komisi byli schopni domluvit na věcech, které jsme měli v našem předvolebním programu. Jednání mezi všemi třemi stranami byla velmi konstruktivní," uvedla místopředsedkyně Věcí Veřejných Karolína Peake.

TOP 09 zase prosadila do programu vznikající nové vlády podařilo prosadit zpřísnění podmínek pro zadávání veřejných zakázek. A to tak, že každá firma, která zvítězí v tendru, musí podstatnou část zakázky dodat sama.

"Nebude už možné, aby výběrové řízení oficiálně vyhrála společnost, která celou realizaci předá někomu jinému," říká vyjednavač za TOP 09 Stanislav Polčák.

Automatické budou také centrální nákupy pro veřejnou správu. "Schválíme usnesení vlády, kterým se vláda a vládní úřady zaváží realizovat na vybrané komodity výrobků a služeb tzv. centrální nákupy v souladu se zákonem o veřejných zakázkách (centrální zadání zakázky). Zároveň vláda doporučí všem ostatním veřejným zadavatelů zejména územním samosprávám, aby se připojili k centrálnímu nákupu na tyto vybrané komodity. Zároveň bude navrženo stanovení limitu vlastních dodávek uchazeče jako kvalifikační popřípadě hodnotící kritérium pro účast ve veřejné zakázce v jednotlivých komoditách," stojí v programu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz