ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Jsme v rizikovém scénáři, varuje ÚZIS. Čeká dvojnásobek hospitalizovaných

  • 571
Epidemie se vyvíjí podle rizikového scénáře ÚZIS. Na začátku listopadu bude podle něj v nemocnicích 1200 lidí s covidem, z nich 250 na JIP. V pondělí bylo do statistik zapsáno přes 2500 nově pozitivně testovaných lidí. Za týden by to podle modelu mohlo být kolem 4000. Nemocnice nyní hlásí 544 pacientů, z toho 95 ve vážném stavu.

„Vzhledem k velké části populace, která dosud není očkovaná včetně potenciálně zranitelných lidí, stále hrozí rizikové scénáře vývoje,“ uvedl v páteční prezentaci Dušek. Asi 30 procent dospělých je podle Duška nechráněných dřívější nákazou nebo očkováním. Seniorů, kterým hrozí vážnější průběh nemoci častěji, je mezi nimi více než 285 tisíc.

Minulé pondělí bylo nově pozitivních 1343, toto pondělí 2521. „Zdvojnásobení za sedm dní je opravdu hodně. Je vidět, že delta je nakažlivější a exponenciála tedy bude stoupat výrazně strměji. Nárůst se projeví v nemocnicích za jeden až dva týdny,“ napsal na facebooku Petr Ludwig, který byl jedním se signatářů výzvy Zachraňme Česko. Loni vyzývala k omezení kontaktů a nošení roušek nad rámec tehdejších nařízení.

Realistický scénář při reprodukčním čísle 1,3 předpokládal na začátku listopadu 500 až 700 hospitalizovaných v jeden den a až 200 na JIP. Rizikový scénář modeluje i možné částečné snížení ochranného efektu vakcinace u nejdříve očkovaných, zejména seniorů.

Případů je pětkrát méně než před rokem

Přestože počty nových případů a hospitalizací rostou, jsou zhruba pětkrát nižší než před rokem, upozornil v pátek Dušek. Podle něj to souvisí s očkováním a vysokou promořeností populace. Zatímco loni bylo v říjnu přes 300 případů na 100 tisíc obyvatel, aktuálně je to zhruba stovka. V nemocnicích bylo kolem 2200 lidí a přes 400 na JIP, v pondělí to bylo 544 a 95 na JIP.

Aktuální epidemickou situaci v úterý ráno řešil také Centrální řídicí tým. „Stále platí, že nechceme zavádět žádná plošná ochranná opatření, ale zabýváme se důslednějším nastavením pravidel prokazování se OTN,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Konkrétní kroky představí vláda po středečním jednání.

Více vymáhat opatření a lokálně testovat ve školách i firmách, doporučuje MeSES

Podle expertního týmu koalice Spolu vláda nemá připravená opatření proti sílící epidemii covidu a neposkytla opozici potřebná data. V prohlášení Anticovid týmu experti uvádí, že bez znalostí dat nemohou aktivně podpořit stanoviska připravovaná ministerstvem zdravotnictví. K jejich zapojení do rozhodování vyzval minulý týden premiér končící vlády Andrej Babiš. Další opatření vláda projedná ve středu.

„Jako AntiCovid tým jsme neobdrželi žádnou platnou strategii boje s covidem-19. Nemáme přístup k prediktivním analýzám. Nejsou nám známa ani aktuální data o stavu obsazenosti akutních a intenzivních lůžek, a to včetně plánu navyšování kapacit při nárůstu počtu nemocných,“ uvedli. 

Jedinou cestou k normálnímu životu je podle expertů SPOLU pouze očkování. „Doporučujeme všem, kteří mají nárok na třetí dávku, aby se nechali očkovat,“ napsali členové týmu.  

Celkový lockdown odmítají, přednost dávají lokálním opatřením, která by měla být uplatňována za základě předem schválené Strategie opatření. Tu podle nich ministerstvo nezvládlo připravit ještě před prázdninami.

Dalšími protikoronavirovými opatřeními se bude zabývat vláda ve středu, předcházet jí bude jednání integrovaného centrálního řídícího týmu, řekl Babiš. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch redakci iDNES.cz řekl, že se chce více zaměřit na prokazování OTN, tedy očkování, testu nebo bezinfekčnosti po nemoci. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová už dříve oznámila, že je pro celostátní kontrolní akce.

Babiš po třetí dávce: Ještě plno seniorů není naočkováno vůbec: 

14. října 2021

Vakcíny Pfizer míří do ordinací praktiků

Od pondělí bude distributor Avenier rozvážet do ordinací praktických a dětských lékařů vakcíny proti covidu od Pfizer/BioNTEch. Ministerstvo zdravotnictví o tom informovalo na twitterovém profilu projektu Chytrá karanténa. 

„Společnost Avenier začala přijímat objednávky na dodávky vakcín od společnosti Pfizer/BioNTech pro praktické a dětské lékaře. Od pondělí pak bude tato firma zavážet očkovací látky balené po 30 dávkách již přímo do ordinací,“ uvedli zástupci Chytré karantény.

Lékaři v ordinacích dosud očkovali zejména vakcínou AstraZeneca, kterou ale Česko už dál neobjednává. Objednávat od distributora si dosud mohli také vakcínu Moderna, od začátku září jí však bylo celkem podáno jen asi 30 tisíc dávek z asi 467 tisíc aplikovaných na všech očkovacích místech dohromady.

Od pondělí bude distributor rozvážet do ordinací lékařů vakcíny proti covidu od Pfizer/BioNTEch. Objednávat si mohou balení po třiceti dávkách.

Data ministerstva zdravotnictví udávají, že se celkově nechalo očkovat proti covidu-19 asi 57 procent populace. Dokončené očkování má 56 procent. 

Z populace nad 12 let, pro kterou je vakcína v současné době dostupná, to je asi 65 procent. Pro mladší děti od pěti let už Evropská agentura pro lékové přípravky (EMA) vakcínu posuzuje, schválení se očekává do několika měsíců.

Téměř 83 procent v Česku podaných dávek bylo vakcíny Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech. Asi 50 tisíc lidí dostalo posilující třetí dávku vakcíny. Odborníci upozorňují, že asi 400 tisíc lidí nad 65 let, kteří jsou ohrožení vážným průběhem nemoci, stále neprodělali nemoc a ani nejsou očkovaní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video