„Bavorské úřady povolí zvýšení denní kapacity Transalpinského ropovodu (TAL), kterým je i do České republiky přiváděna ropa z italského Terstu. Bude to příznivé pro Českou ekonomiku,“ uvedl na začátek konference premiér Fiala. Se svým bavorským protějškem se shodli na vzájemné spolupráci evropských zemí, zejména v situacích, kdy vypadnou dodávky ruského plynu. Domluvili se také se Söderem na posilování v oblasti výzkumu a inovací.
„Důležité je vylepšování vzájemné infrastruktury, aby mohl pohyb občanů našich zemí probíhat bez komplikací. Pro Bavorsko je důležité budování silniční a železniční infrastruktury,“ řekl Fiala.
Slovo si následně vzal premiér Söder. „Bavorsko a Česko jsou úzce spojené země a je zde důležitá vzájemná spolupráce. Konstatovali jsme, že chceme těžké otázky domlouvat společně. Obě země stojí před velkou výzvou, jelikož jsou závislé na energetických dodávkách. Rozhodli jsme se však zajistit lepší dodávky ropovodem do Česka, a to navýšením o 17 procent, které začne platit od tohoto pátku.“
„Chceme také zvýšit vodíkové potenciály obou zemí. Celá Evropa sází na jadernou energetiku, abychom měli únosný energetický mix do budoucna. Důležité je také, abychom se společně zasadili o vylepšení veškerých potenciálů LNG terminálů,“ doplnil Söder.
O navýšení kapacity ropovodu se debatovalo už dříve. „Nejvýhodnější je bezesporu navýšení kapacity ropovodu TAL, který vede z italského Terstu,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Ropovod TAL má podle něj nyní kapacitu 38 milionů tun ročně. „Technicky je připraven na navýšení o 2,5 milionu tun ročně,“ řekl Síkela. Česko bude ale potřebovat další navýšení kapacity ropovodu TAL na 48 milionů tun ročně a to podle Síkely bude trvat dva roky.
V únoru Söder v dopise adresovaném Fialovi uvedl, že je pro pořádání pravidelných mezivládních konzultací. Nastínil také konkrétní projekty spolupráce například v dopravě, moderních technologiích a školství. Z dopisu tehdy citoval bavorský deník Passauer Neue Presse. Kriticky se však Söder podle agentury DPA tehdy vyjádřil k plánovanému konečnému úložišti jaderného odpadu v blízkosti společných hranic.
Právě úložiště je jedním z témat, které Söderovi k projednání tento týden navrhl místopředseda bavorského zemského sněmu Markus Rinderspacher z opoziční sociální demokracie. Uvedl, že v Česku se debatuje o čtyřech lokalitách. „Tato místa se nacházejí vzdušnou čárou 45 až 150 kilometrů od bavorských hranic. Mělo by v nich být uloženo asi 14 000 tun vysoce radioaktivního materiálu z českých jaderných zařízení,“ řekl.
Česko chce posílit ropovody, teprve pak vypnout ruskou ropu, řekl Fiala |
Söder by podle Rinderspachera cestu měl využít ke zlepšení bavorsko-českých vztahů. Za klíčové považuje modernizaci železničního spojení, telekomunikaci nebo rozvoj přeshraničních iniciativ.
Bavorský premiér naposledy v Praze jednal v listopadu 2020 s tehdejším předsedou české vlády Andrejem Babišem zejména o koronavirové pandemii.