Paroubek vzdal kandidaturu na Hrad. Blíží se politický přestup roku

  17:26aktualizováno  17:26
Jiří Paroubek se připravuje na svůj politický restart. Finišuje s přípravami programu znovuzrozené národněsociální strany, do níž se chystá přestoupit z ČSSD. "V rámci ČSNS 2005 pracují na programu a já jim tak trochu nahlížím přes rameno," řekl Paroubek, který je podle informací iDNES.cz skálopevně rozhodnutý ze sociální demokracie odejít.

Jiří Paroubek už dává dohromady nový program pro stranu, do níž se chystá přestoupit z ČSSD. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Plně se soustředí na to, jak vdechne nový život straně ČSNS 2005, která se odštěpila od národních socialistů a má mizivou podporu.

Proto už Paroubek definitivně vzdal i to, že by v roce 2013 kandidoval na Hrad, ať už bude schválena přímá volba prezidenta, či budou nástupce Václava Klause volit poslanci a senátoři. "Můžu s klidem vyloučit, že bych kandidoval," prohlásil v úterý bývalý premiér a předseda sociální demokracie.

Oficiálně Paroubek mluví o tom, že jeho přestup, kterému se ještě snaží vedení sociální demokracie zabránit, je jen ve stadiu úvah a že se chce rozhodnout během příštích několika týdnů. Na portálu Vaševěc.cz už ovšem vyšly například stručné dějiny českých národních socialistů a brzy by je podle informací iDNES.cz mohly následovat programové teze Paroubkova nového politického angažmá.

"Určitě velkou roli hrají mezilidské vztahy. S panem Jankem i dalšími máme velice dobré vztahy," zdůvodňuje Paroubek, proč by ho to táhlo do ČSNS 2005, kterou Karel Janko vede, a nezakládal by zbrusu novou stranu. Paroubek byl také už před rokem 1989 členem Československé strany socialistické, která formálně navazovala na prvorepublikové národní socialisty.

Klíčem k hledání Paroubkových možných posil jsou křty jeho knih. Byli na nich třeba exposlanec VV Škárka či senátor Dryml

Jiří Šlégr

Jiří Šlégr

Otevřenou otázkou zůstává, kdo by se k Paroubkovu projektu mohl připojit kromě jeho blízkých souputníků, bývalého hokejového reprezentanta, dnes poslance Jiřího Šlégra, bývalého šéfa ústecké krajské ČSSD Petra Bendy či bývalého šéfa PR Lidového domu Petra Dimuna.

"Je třeba diskutovat o programu v otázkách, které jsou nejpalčivější pro českou veřejnost - reforma zdravotní, důchodová, boj proti korupci, s krizí, životní prostředí. A podle toho by se lidé měli rozhodnout, jestli do nějakého subjektu půjdou. Buďto se někdo připojí, nebo nepřipojí, je to svobodná volba," řekl iDNES.cz Paroubek. Zdůraznil, že nikoho z poslanců ani senátorů ČSSD nepřemlouvá.

Určitou odpověď na otázku, v jakých vodách Paroubek loví, mohly dát nedávné křty jeho knih. Objevili se na nich poslanci ČSSD Stanislav Křeček či Hana Orgoníková, senátor Vladimír Dryml, ale i nezařazený poslanec Jaroslav Škárka. "O přestupu v tuto chvíli neuvažuji," řekl Křeček. Podle informací iDNES.cz by ovšem Paroubkovi nevadilo, kdyby se k novému projektu přidali bývalí poslanci za VV Škárka či Stanislav Huml. Ten v úterý nebral telefon.

"Vyhledával bych lidi z akademické sféry, nezávislé starosty malých měst a obcí, lidi ze svobodných profesí, ale třeba také odboráře, lidi, kteří do reformně socialistické politiky patří," popisuje Paroubek, kde by hledal posily.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se pokouší bývalého premiéra přemluvit, aby ze strany neodcházel. Ale skoro jistě se mu to nepodaří. Žádná z nabídek, které průběžně strana Paroubkovi nabízela, ho neoslovila. Bylo jich více: stínový ministr financí, místopředseda Senátu, lídr kandidátky pro volby do Evropského parlamentu, ale i třeba pozice velvyslance.

Podle informací iDNES.cz je bývalý premiér už rozhodnutý, že nový politický dres oblékne. V příštím roce by měl kandidovat v krajských volbách v Ústeckém kraji. Hlavním cílem strany, do níž se chystá přestoupit, má být ovšem úspěch v roce 2014 při volbách do Poslanecké sněmovny.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Syndromem vyhoření trpí téměř každá pátá učitelka ve školce, ukázal průzkum

Školáci se budou stěhovat.

Na základě průzkumu, který se zaměřil na syndrom vyhoření u učitelů se zjistilo, že téměř každá pátá učitelka v...

Motorkářka v serpentinách narazila do stromu, na místě podlehla zraněním

Ilustrační snímek

Mladá motocyklistka zahynula v sobotu odpoledne na Děčínsku. Pravděpodobně nezvládla průjezd serpentinami a narazila do...

Eurovolby začaly v dalších 21 zemích. Výsledky budou až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Evropské unii v neděli končí čtyřdenní volby do Evropského parlamentu, které se v různých zemích konají v různých...

Najdete na iDNES.cz