Martin Netolický | foto: ČTK

Jsme pro smích, zní z ČSSD kvůli daním. Nepráskneme dveřmi, míní Zaorálek

  • 527
Pardubický hejtman Martin Netolický z ČSSD vyzval stranu k odchodu z vlády. Ta totiž podle něj přestala fungovat. Reagoval tak na schválení daňových změn. Pokud ČSSD neodejde z vlády, bude podle Netolického pro smích. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka i ministra kultury Lubomíra Zaorálka ale opuštění vládní koalice není nyní vhodné.

„V situaci, kdy je nutné denně řešit koronavirovou krizi, není na místě se zabývat výzvami k odchodu z vlády. Není to na pořadu dne,“ řekl šéf ČSSD Hamáček.  

Podle Zaorálka se Netolický znepokojuje ohrožením rozpočtů krajů oprávněně. „V nynější krizi ale není šťastné prásknout dveřmi,“ řekl šéf resortu kultury. K výzvě se vyjádřil i šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Podle něj si ČSSD musí takové výzvy vyřešit v rámci strany

Výzvu pro odchod strany z vlády umístil hejtman na sociální síť Facebook. „Je to závěr čtyřletého populistického snažení Babiše, které skončí nejen krizí společenskou, ale také ekonomickou,“ uvedl Netolický.

Podle hejtmana by nedůstojná role ČSSD měla rychle skončit. „Ať si (ANO) dovládne, s kým chce. Nebudu možná populární, ale cítím elementární zodpovědnost vůči nám všem. Nejde ani o to, že obce a kraje mohou rezignovat na jakékoliv investice včetně evropských, ale jde o principy, zásady a zdravý selský rozum,“ uvedl Netolický, který v čele Pardubického kraje na konci října zahájil třetí funkční období.

Měla by podle vás ČSSD už odejít z vlády?

celkem hlasů: 4834
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 27. listopadu 2020. Anketa je uzavřena.

„Upřímně se modlím, aby ten marast jednoho soukromého hnutí již skončil. Nedodržení koaliční spolupráce je to minimum ze včerejší hloupé frašky,“ uvedl v pátek Netolický na adresu ANO a k fungování koalice s ČSSD.

Kvůli snížení daní podle Netolického nyní bude muset zeštíhlet veřejný sektor. „Asi chce vláda méně krajů, méně obcí, méně veřejných služeb. Dobře. Je ovšem nutné velmi rychle snížení příjmů doprovodit dramatickými úsporami. Pokud k tomu nedojde, skončíme jako jižní státy, kterým jsme se donedávna smáli,“ uvedl.

Pardubický kraj podle Netolického schválenými daňovými změnami přijde po započítání všech přijatých změn bez kompenzací o 800 milionů korun ročně, tedy o 3,2 miliardy korun za čtyři roky.

Změny v daňovém systému schválila Sněmovna v noci na pátek, prošlo zejména zrušení superhrubé mzdy a výrazné zvýšení slevy na poplatníka. Zdaňování superhrubé mzdy tak v Česku zřejmě po 13 letech skončí, místo toho se bude od příštího roku zdaňovat pouze hrubá mzda sazbou 15 procent a u vyšších mezd nad 140 000 korun měsíčně 23 procenty. 

Zrušení ještě není definitivní, musí ho posoudit Senát a podepsat prezident. Pro schválení balíčku jako celku s přijatými úpravami hlasovali poslanci ANO, ODS, KSČM, SPD a dva nezařazení poslanci Václav Klaus a Tereza Hyťhová.

Nezodpovědná sekera. Šílenost. Piráti a Hamáček kritizují daňový balíček

ČSSD s tím nesouhlasila, její předseda Jan Hamáček navrhoval daň ze mzdy 19 procent. Hamáček v pátek uvedl, že schválená verze daňového balíčku znamená rozvrat veřejných financí, ČR se podle něj enormně zadluží, ohrožen je zdravotní i sociální systém.

Výběr kritických hlasů z ČSSD na účast strany v koaliční vládě s hnutím ANO

  • 27. června 2018 - Ostrá kritika se ozvala již v den jmenování vlády. Prezident Miloš Zeman totiž nejmenoval ministrem zahraničí kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho, ke kterému měl výhrady, na němž však strana podle předchozích vyjádření trvala. Ministerstvo zahraničí tak místo Pocheho dočasně převzal šéf ČSSD Jan Hamáček. Postup kritizovali kromě opozice i někteří sociální demokraté, pražská organizace ČSSD vyzvala předsednictvo, aby na Pocheho jmenování kategoricky trvalo. Sociální demokraté z regionů označili postup ohledně jmenování ministra zahraničí za nestandardní či trapný a jako další ústupek v řadě ze strany ČSSD.
  • Listopad 2018 - Napětí ve vládě způsobila kauza údajného únosu premiérova syna z prvního manželství. Kauza nakonec vedla k hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Pro bylo 92 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, kabinet naopak podpořilo 90 poslanců z ANO a z KSČM, zákonodárci ČSSD opustili jednací sál. Širší vedení ČSSD před tím rozhodlo, že se poslanci strany nezúčastní hlasování o vyslovení nedůvěry vládě s tím, že pokud se ve Sněmovně spolu s hlasy ČSSD najde potřebných 120 hlasů pro rozpuštění komory, bude sociální demokracie pro.
  • Květen až srpen 2019 - Odchod z vlády ČSSD zvažovala kvůli sporu o výměnu ministra kultury. Ministr kultury Antonín Staňek (ČSSD) rezignoval poté, co ho k tomuto kroku vyzval předseda strany Hamáček. Prezident Zeman se Staňkovým odvoláním otálel a odmítal jmenovat na jeho místo stranou navrženého místopředsedu ČSSD Michala Šmardu. V červnu ČSSD po jednání širšího vedení podmínila setrvání ve vládě mimo jiné výměnou na ministerstvu kultury. Podle Hamáčka se odmítnutím výměny ministra ČR dostala na hranu ústavní krize. V srpnu předsednictvo ČSSD nepodpořilo odchod strany z vlády. Usnesení o odchodu z vlády na jednání předložili zástupci jihomoravské sociální demokracie. O opuštění kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO) již dříve mluvila také ústecká ČSSD. Prezident nakonec odvolal Staňka k 31. červenci, na jeho místo však v srpnu jmenoval Lubomíra Zaorálka, kterého ČSSD navrhla místo Šmardy (ten se nominace vzdal).
  • Prosinec 2019 - O odchodu ČSSD z vlády se spekulovalo poté, co nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo. Předseda ČSSD Hamáček však řekl, že nevidí důvod k odchodu z vlády, Babišovy kauzy ale podle něj komplikují vládě práci.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video