Opráski sčeskí historje zmizely na několik hodin z Facebooku, už jsou zpět

  13:52aktualizováno  15:51
Populární facebooková stránka Opráski sčeskí historje nemohla několik dní přidávat nové příspěvky. Ze sociální sítě dnes na několik hodin zmizela úplně. Nakonec ji správci vrátili zpět. Podle autora, kreslíře Jaze, bylo za zmizením nahlašování od uživatelů Facebooku. Těm se nelíbil příspěvek o Jozefu Tisovi.

Opráski sčeskí historje - brněnská autogramiáda autora Jaze | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Oblíbená stránka Opráski sčeskí historje po více než šesti letech zmizela z Facebooku. Autorovi stránky přišlo upozornění, že jeho obsah je závadný a vyjadřuje se nenávistně. To je proti zásadám komunity Facebooku. Po několika hodinách se stránka kreslíře Jaze vrátila zpět.

„Stránku už zase nahodili. Prý ji posoudili a zdá se jim v pořádku.  Každopádně to byla celkem rychlost na Facebook poměry,“ popsal autor stránky.

Na celou situaci kolem smazání stránky má jasný názor. „Stránku určitě lidé nahlašují. Od roku 2012 je to vůbec poprvé, co se něco takového stalo,“ popsal redakci iDNES.cz situaci kolem stažení stránky kreslíř Jaz.

Fotogalerie

Facebook v posledních letech bojuje s dezinformacemi a se šířením nenávistných zpráv. Proti tomu vystupuje i skupina Čechů, kteří si říkají elfové. 

Jedním z nich je Bohumil Kartous. Že by Opráski sčeskí historje do skupiny závadných stránek patřily, si nemyslí. „Opráski znám, příspěvek s Jozefem Tisem jsem přímo neviděl, ale celkově beru stránku Opráski jako recesi. To, co jsem na Facebooku v minulosti zaznamenal, mi nepřipadá jako nic závadného, co by šířilo dezinformace či nabádalo k nenávisti,“ uvedl Kartous. 

Stránka Opráski z Facebooku zmizela pravděpodobně kvůli obrázku s Adolfem Hitlerem a slovenským politikem a knězem Jozefem Tisem. V komiksu spolu oba muži, zasazení do roku 1939, mluví o vyhlášení samostatného slovenského státu. 

Příspěvek pak lidé podle kreslíře Jaze začali nahlašovat. Každý nahlášený příspěvek zkoumají moderátoři Facebooku. Ti však nesídlí v České republice. V tom vidí zásadní problém datový analytik Josef Šlerka. „Je složité, že lidé, co závadnost jednotlivých příspěvků vyhodnocují, sedí mimo Česko. Neznají společenský a kulturní kontext. Nemůžou pak dobře posoudit, co závadné je a co není,“ podotkl Šlerka. 

Facebook blokuje Opráski. O extremismus nejde, je to jen humor, říká expert

Stránka mohla z Facebooku zmizet také z jiného důvodu – jako závadnou ji mohl vyhodnotit sám Facebook. To je však značně nepravděpodobné, jelikož se v textech neobjevují česká slova, ale jejich přesmyčky a zkomoleniny. 

„Opráski jsou atypický případ způsobu kažení řeči. Nejsou to klasické překlepy, které se detekovat dají. Jsou sice charakteristické tím, že to je kód společný pro všechny texty, je však nepravděpodobné, že by jej systémy Facebooku dokázaly detekovat. Facebook sám o sobě pomocí algoritmu neprohlásí Opráski jako závadné,” řekl Ondřej Bojar z Ústavu formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty UK, který se analýze řeči dlouhodobě věnuje.

„Maximálně může být stránka podezřelá tím, že mluví smyšlenou řečí a začnou ji kontrolovat. Jenže ty texty jsou v obrázcích, které se nečtou, takže lze skoro s jistotou říct, že šlo o nahlášené příspěvky, které pak Facebook dál hodnotil,” dodal Bojar.

Kreslíř Jaz své komiksy publikuje také na Twitteru, Instagramu a tumblr. Kreslení komiksů, které glosují momenty z historie českého státu, se věnuje od listopadu 2012. 

Autor Oprásků byl v roce 2014 hostem videochatu iDNES.cz:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Šichta silničářů začíná o hodinu a půl později, než by mohla. A kdy končí

Ilustrační snímek

Na českých dálnicích probíhají rekordní opravy. Jak taková práce dělníků vypadá? Redakce MF DNES nyní měsíc sledovala...

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

Klíšťata jsou po deštích agresivní. Navštívit přírodu bez ochrany je riziko

Ilustrační snímek

Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz