Zákazy sezení porušují svobodu pohybu, míní Šabatová. Poslala je k soudu

  0:02aktualizováno  0:02
Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová žádá Ústavní soud o zrušení některých částí vyhlášek severočeských měst Litvínova a Varnsdorfu, které lidem zakazují sedět venku na zídkách či schodech. Podobných vyhlášek v posledních letech stále přibývá, podle ombudsmanky ale porušují svobodu pohybu a jsou protiústavní.

V Mostě strážníci pokutují i sezení na schodech Centralu. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Obecně závazné vyhlášky zakazující sedět na zemi, obrubníku, schodech či zídce se týkají vedle Litvínova a Varnsdorfu i řady dalších, povětšinou severočeských měst. Loni je přijaly například Duchcov a Most, již delší dobu platí v Krupce, Bílině či Rotavě.

Verdikt Ústavního soudu by podle ombudsmanky sloužil jako precedent, který by pak ostatní města měla respektovat a příslušné vyhlášky zrušit. „Domnívám se, že obce nemohou takto silně zasahovat do svobody pohybu. A do této svobody patří i možnost sedět,“ řekla iDNES.cz Šabatová.

Města na severu lidem zakazují sedět na trávě i grilovat

Cílem vyhlášek - jejich znění je ve většině měst zcela identické - je předcházení „narušování veřejného pořádku ve městě, ochrana veřejné zeleně a zvýšení estetické hodnoty vzhledu města“. V praxi to však znamená, že kdokoli, kdo si sedne se zmrzlinou na obrubník či na zábradlí před školou, se dopouští přestupku.

„Takovou regulaci považuji za absurdní. Sezení na čemkoli jiném než na lavičce není činnost sama o sobě škodlivá. Je nepřiměřené bojovat proti vandalismu tím, že se všem lidem zakáže činnost, která k vandalismu vést nemusí. Například maminka hlídající své dítě na písku, u kterého není lavička, bude muset celou dobu stát,“ popsala ombudsmanka.

„Některá ustanovení vyhlášky mohou působit obdobně absurdně jako zákaz zpěvu v Půlnočním království na krále Miroslava v pohádce Pyšná princezna,“ dodala v nadsázce.

Kvůli rotavské vyhlášce podá žalobu senátor Láska

Šabatová praxi kritizovala již na podzim, kdy se server iDNES.cz kontroverzními vyhláškami zabýval. S využitím svého zvláštního oprávnění obrátit se na Ústavní soud však vyčkávala, neboť vyhlášky kontroluje ministerstvo vnitra, které může v případě pochybností samo zasáhnout. Resort však ve vyhláškách dosud neshledal problém.

Obec má právo na vlastní pravidla, říká šéf svazu měst

„Fakt, že plošný zákaz sezení na předmětech k tomu neurčených na všech veřejných prostranstvích v celém městě nevzbudil u ministerstva podezření na nezákonnost vyhlášky, považuji za zásadní,“ řekla ombudsmanka. Kdy se bude soud případem zabývat, zatím není jasné.

Vyhlášky kritizuje rovněž senátor Václav Láska, který připravuje žalobu k Ústavnímu soudu kvůli případu Rotavy v Karlovarském kraji (o rotavské vyhlášce čtěte zde). „V současnosti advokát píše žalobu. Měla by být hotová každým dnem. Poté budu shánět podporu dalších senátorů. Žalobu bych jim chtěl představit na plenárním zasedání v únoru,“ řekl pro iDNES.cz Láska.

Když selhávají pravidla slušného chování

Města do vyhlášek nijak zasahovat nehodlají, neučinila tak ani po výzvě ombudsmanky loni na podzim. „Vyhláška zcela naplňuje cíle, které sledovala,“ uvedla starostka Litvínova Kamila Bláhová pro mostecký Deník.cz.

U Litvínova se podle ní inspirují další města, která zavádějí podobná opatření na zamezení vysedávání opilců či narkomanů nebo dělání hluku. „Pokud selhávají pravidla slušného chování tak bohužel nemáme jiný nástroj, než zavést obecně závaznou vyhlášku,“ řekla starostka.

Rovněž předseda Svazu měst a obcí František Lukl postup radnic chápe a argumentuje chováním. „Obce tak postupují v případech, kdy selhávají základní pravidla slušného chování. Potom musí dojít k tomuto krajnímu kroku, kdy se jasně stanoví pravidla, jak se lidé ve veřejném prostoru mají chovat,“ řekl již dříve v rozhovoru pro iDNES.cz. Směrodatná pro něho byla právě i stanoviska ministerstva vnitra.

Souhlasíte s vyhláškami, které zakazují sezení mimo místa k tomu určená?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 1. února 2016. Anketa je uzavřena.

ANO 8227
NE 2591

Uvedené vyhlášky mimo jiné zakazují také konzumaci alkoholu na některých prostranstvích a vynášení vlastních předmětů k venkovnímu sezení. Tyto zákazy však podle ombudsmanky nejsou protiústavní.

„Zákaz konzumace alkoholu na některých veřejných prostranstvích je podle mne v souladu se zákonem. Vynášení vlastních předmětů k sezení a rekreaci na některé veřejné prostranství je zpravidla také v souladu se zákonem,“ domnívá se Šabatová.

Policisté narušili piknik aktivistů v Duchcově (16. října 2010):


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Udělal jsem mnoho užitečného, řekl Staněk a přirovnal se ke Karlu IV.

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD při projevu ve Sněmovně

K císaři Karlovi IV. se ve Sněmovně přirovnal ministr kultury Antonín Staněk. „Po celé České republice je spousta měst...

Válcují se zbytečným žvaněním, řekl Zeman k hlasování o nedůvěře vládě

Prezident Miloš Zeman při návštěvě městyse Vladislav na Vysočině

S despektem hodnotil prezident Miloš Zeman při návštěvě Vysočiny mimořádnou schůzi, kterou vyvolaly opoziční strany...

Někdejší bašta squaterů Cibulka je na prodej. Koupi zvažuje Praha 5

Cibulka. Ač má status národní kulturní památky, usedlost chátrá. Rozlehlý park...

Soukromý majitel nabídl Praze 5 k prodeji usedlost v Košířích, kterou se neúspěšně pokoušel zrekonstruovat. Radnice...

Najdete na iDNES.cz