Obecně závazné vyhlášky zakazující sedět na zemi, obrubníku, schodech či zídce se týkají vedle Litvínova a Varnsdorfu i řady dalších, povětšinou severočeských měst. Loni je přijaly například Duchcov a Most, již delší dobu platí v Krupce, Bílině či Rotavě.
Verdikt Ústavního soudu by podle ombudsmanky sloužil jako precedent, který by pak ostatní města měla respektovat a příslušné vyhlášky zrušit. „Domnívám se, že obce nemohou takto silně zasahovat do svobody pohybu. A do této svobody patří i možnost sedět,“ řekla iDNES.cz Šabatová.
Města na severu lidem zakazují sedět na trávě i grilovat |
Cílem vyhlášek - jejich znění je ve většině měst zcela identické - je předcházení „narušování veřejného pořádku ve městě, ochrana veřejné zeleně a zvýšení estetické hodnoty vzhledu města“. V praxi to však znamená, že kdokoli, kdo si sedne se zmrzlinou na obrubník či na zábradlí před školou, se dopouští přestupku.
„Takovou regulaci považuji za absurdní. Sezení na čemkoli jiném než na lavičce není činnost sama o sobě škodlivá. Je nepřiměřené bojovat proti vandalismu tím, že se všem lidem zakáže činnost, která k vandalismu vést nemusí. Například maminka hlídající své dítě na písku, u kterého není lavička, bude muset celou dobu stát,“ popsala ombudsmanka.
„Některá ustanovení vyhlášky mohou působit obdobně absurdně jako zákaz zpěvu v Půlnočním království na krále Miroslava v pohádce Pyšná princezna,“ dodala v nadsázce.
Kvůli rotavské vyhlášce podá žalobu senátor Láska
Šabatová praxi kritizovala již na podzim, kdy se server iDNES.cz kontroverzními vyhláškami zabýval. S využitím svého zvláštního oprávnění obrátit se na Ústavní soud však vyčkávala, neboť vyhlášky kontroluje ministerstvo vnitra, které může v případě pochybností samo zasáhnout. Resort však ve vyhláškách dosud neshledal problém.
Obec má právo na vlastní pravidla, říká šéf svazu měst |
„Fakt, že plošný zákaz sezení na předmětech k tomu neurčených na všech veřejných prostranstvích v celém městě nevzbudil u ministerstva podezření na nezákonnost vyhlášky, považuji za zásadní,“ řekla ombudsmanka. Kdy se bude soud případem zabývat, zatím není jasné.
Vyhlášky kritizuje rovněž senátor Václav Láska, který připravuje žalobu k Ústavnímu soudu kvůli případu Rotavy v Karlovarském kraji (o rotavské vyhlášce čtěte zde). „V současnosti advokát píše žalobu. Měla by být hotová každým dnem. Poté budu shánět podporu dalších senátorů. Žalobu bych jim chtěl představit na plenárním zasedání v únoru,“ řekl pro iDNES.cz Láska.
Když selhávají pravidla slušného chování
Města do vyhlášek nijak zasahovat nehodlají, neučinila tak ani po výzvě ombudsmanky loni na podzim. „Vyhláška zcela naplňuje cíle, které sledovala,“ uvedla starostka Litvínova Kamila Bláhová pro mostecký Deník.cz.
U Litvínova se podle ní inspirují další města, která zavádějí podobná opatření na zamezení vysedávání opilců či narkomanů nebo dělání hluku. „Pokud selhávají pravidla slušného chování tak bohužel nemáme jiný nástroj, než zavést obecně závaznou vyhlášku,“ řekla starostka.
Rovněž předseda Svazu měst a obcí František Lukl postup radnic chápe a argumentuje chováním. „Obce tak postupují v případech, kdy selhávají základní pravidla slušného chování. Potom musí dojít k tomuto krajnímu kroku, kdy se jasně stanoví pravidla, jak se lidé ve veřejném prostoru mají chovat,“ řekl již dříve v rozhovoru pro iDNES.cz. Směrodatná pro něho byla právě i stanoviska ministerstva vnitra.
Souhlasíte s vyhláškami, které zakazují sezení mimo místa k tomu určená?
Uvedené vyhlášky mimo jiné zakazují také konzumaci alkoholu na některých prostranstvích a vynášení vlastních předmětů k venkovnímu sezení. Tyto zákazy však podle ombudsmanky nejsou protiústavní.
„Zákaz konzumace alkoholu na některých veřejných prostranstvích je podle mne v souladu se zákonem. Vynášení vlastních předmětů k sezení a rekreaci na některé veřejné prostranství je zpravidla také v souladu se zákonem,“ domnívá se Šabatová.
Policisté narušili piknik aktivistů v Duchcově (16. října 2010):
17. října 2015 |