Obec má právo na vlastní pravidla, hájí zákaz sezení venku šéf svazu měst

  17:14aktualizováno  17:14
Postup radnic, které lidem zakázaly sedět venku mimo lavičky, předseda Svazu měst a obcí František Lukl chápe. „Obce tak postupují v případech, kdy selhávají základní pravidla slušného chování,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz. Na námitky právníků, že vyhlášky mohou být protiústavní, argumentuje postojem ministerstva vnitra, které je schvaluje.

Vyhláškou zakazující venkovní sezení v Rotavě na Sokolovsku se bude zabývat Ústavní soud. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jaký je smysl vyhlášek zakazujících sezení ve městě kdekoli mimo laviček?
Podobné vyhlášky patří mezí základní právní předpisy obce a jsou výrazem její samostatné působnosti. Je jasně stanoveno, že obce mohou na svém území upravovat těmito vlastními pravidly základní otázky veřejného pořádku.

Vyhlášky zakazují sedět na trávě i grilovat

Zmíněná vyhláška je ovšem dost restriktivní. Nezajišťují pořádek ve městě už jiné normy, například zákaz rušení nočního klidu nebo ochrana vlastnictví?
To ano, ale k takovéto vyhlášce města přistupují, když zkrátka jiné prostředky nejsou a selhávají základní pravidla slušného chování. Potom musí dojít k tomuto krajnímu kroku, kdy se jasně stanoví pravidla, jak se lidé ve veřejném prostoru mají chovat. Obce to používají v případech, kdy standardní mechanismy nastolení veřejného pořádku selhávají. To, zda neexistují i jiné možnosti, je vždy na zvážení konkrétního zastupitelstva, které zná nejlépe danou situaci ve městě. Ti rozhodují, jak se dodržování veřejného pořádku ve městě nastaví.

Podle řady právníků bývá zákaz posedávání ve městě diskriminační, protože nezřídka platí pouze v částech, kde bydlí většina Romů.
Takováto norma by skutečně měla být plošná, neměla by mířit jen na určité oblasti. Toto je právní otázka, která se v minulosti řešila i u jiných typů obecně závazných vyhlášek týkajících se veřejného pořádku, například zákazu pití alkoholu na veřejnosti nebo zákazu rušení nočního klidu. V devadesátých letech Ústavní soud přistupoval k takovýmto vyhláškám velmi restriktivně a řadu z nich zrušil právě pro jejich nesoulad se zákonem a kompetencí obce je vydávat. V současnosti je výklad Ústavního soudu otevřenější, soud ctí právo na samosprávu obcí a úpravu těchto záležitostí vyhláškami. Vždy se ale musí posuzovat konkrétní záležitosti v konkrétním městě.

František Lukl

František Lukl

Od roku 2005 starosta města Kyjov, od roku 2015 předseda Svazu měst a obcí ČR (v letech 2011 až 2015 působil jako jeho místopředseda). Od července 2013 do ledna 2014 působil jako ministr pro místní rozvoj ve vládě Jiřího Rusnoka.

Touto konkrétní vyhláškou „o zabezpečení veřejného pořádku, ochraně veřejné zeleně a zlepšení vzhledu města“, která zní ve většině měst identicky, se Ústavní soud zatím nezabýval. Senátor Václav Láska se nyní chystá napadnout vyhlášku Rotavy, která je podle něho protiústavní. A s tímto názorem není sám.
Obecně závazné vyhlášky samozřejmě podléhají dozoru a kontrole ministerstva vnitra. Města a obce je tedy na ministerstvo musí posílat k posouzení. Pokud by tam ministerstvo shledalo nějaký rozpor, tak by k vyhlášce vydalo negativní stanovisko. Takový signál z ministerstva ovšem nepřišel, proto si vyhlášku města od sebe přebírají. Stanovisko ministerstva je pro obce směrodatné. Pokud se někdo domnívá, že vyhlášky jsou protiústavní, je to jeho právní názor proti názoru ministerstvo vnitra. Rozsoudit to v budoucnu může pouze Ústavní soud.

Není cílem města, které usiluje, aby se v něm dobře žilo, naopak dostat co nejvíce lidí do ulic? Neměly by radnice spíše podporovat pikniky v parcích a scházení lidí ve veřejném prostoru?
Nedá se to takto jednoznačně říct, protože pospolitost v každé obci je jedinečná. Někde prostory a podmínky k tomu jsou, někde ne. Z tohoto důvodu mají obce právo na samosprávu a na to určovat si na svém území pravidla, která jsou třeba i odlišná od jiných měst. Tento prostor bych jim proto nebral.

Vy sám byste jako starosta Kyjova takovouto vyhlášku přijal?
My vyhlášku tohoto typu nemáme, sezení ve veřejném prostoru zakázané není, protože s tím nemáme žádné problémy. Naši občané se chovají slušně a ctí základní pravidla slušného chování. Na druhou stranu, pokud se obec potýká s problémy, tak vydání takového omezení rozumím. I když jsou možná dané vyhlášky diskutabilní z pohledu ústavnosti, jako starosta bych v dané situaci postupoval stejně, pokud bych řešil podobný problém. Proto je taková volnost při jejich vydávání.

Souhlasíte s vyhláškou, která zakazuje sezení venku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. října 2015. Anketa je uzavřena.

ANO 1221
NE 667

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Na české hokejisty už jsou jen VIP lístky, překupníci chtějí i pětinásobek ceny

Čeští hokejisté se radují ze vstřeleného gólu v utkání Euro Hockey Challenge...

Necelý měsíc před začátkem mistrovství světa v ledním hokeji 2019 se stále ještě dají koupit lístky také na zápasy...

Za falešné diplomy za rok vyinkasoval 800 tisíc. Od soudu odešel s podmínkou

Jan J. dostal u soudu podmínku. Falešný diplom vytvořil i pro reportéra MF...

Na inzertních webech nabízel padělky výučních listů, maturitních vysvědčení a vysokoškolských diplomů. Sedmadvacetiletý...

Soudcovská unie žádá vládu, aby vysvětlila výměnu Kněžínka

Jan Kněžínek a Marie Benešová

Soudcovská unie vyzvala vládní představitele, aby lépe vysvětlili odchod Jana Kněžínka (za ANO) z postu ministra...

Najdete na iDNES.cz