Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Léky tajně v jídle či nedůstojná hygiena. Ombudsman kontroloval ústavy

  6:50
V domovech pro lidi s duševním onemocněním nebo závislé na návykových látkách nemají klienti dostatek soukromí ani na pokojích, ani v koupelnách. Nedodržují se pravidelné preventivní prohlídky u zubaře či gynekologa. A málokterý domov pracuje s klienty tak, aby měli naději vést život mimo ústav. Na vině je převážně nedostatek personálu. S takovými závěry přichází po sérii kontrol zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jen výjimečně jsou v prostředí, které by připomínalo domácnost, kde by mohli sami podle svého hospodařit. Místo toho jsou se třemi „spolubydlícími“ na jednom pokoji, jídlo i hygiena je přesně naplánovaná dny či týdny předem a káva nebo cigarety se dostávají na příděl.

I tak vypadá život v domovech se zvláštním režimem, které se starají o lidi závislé na návykových látkách nebo o lidi s duševním onemocněním, jako je třeba bipolární porucha nebo schizofrenie. Od roku 2019 právě tato zařízení kontroloval ombudsman. Teď o jejich fungování vydal souhrnnou zprávu. Obsahuje i konkrétní doporučení nejen pro jednotlivé domovy, ale také pro ministerstvo práce a sociálních věcí.

Největším problémem je nedostatek personálu. Málo zaměstnanců tak nedokáže nabídnout klientům individuální péči. „V žádném z navštívených zařízení neprobíhala v dostatečné míře cílená podpora klientů v získávání dovedností, které by jim umožnily osamostatnit se a vedly je k nezávislejšímu způsobu života. Klienti rovněž nebyli dostatečně zapojováni do života v komunitách, ve kterých žili,“ stojí v závěrečné zprávě, kterou má redakce iDNES.cz k dispozici.

Postižení dostávají vysoké dávky léků na uklidnění. Zabývá se tím ombudsman

Zákon o sociálních službách pouze uvádí, že poskytovatelé služeb mají zajistit odpovídající podmínky podle druhu služby. Jenže tato příliš obecná úprava podle zástupce ombudsmana Víta Alexandra Schorma nestačí. „Nedostatek personálu může dokonce ohrožovat bezpečí obyvatel domovů. Rizikové je kupříkladu obsazení nočních služeb pouze jedním či dvěma pracovníky. Když bude zároveň potřebovat péči více klientů nebo pokud dojde k mimořádné události, může být řešení takové situace problematické. A obávám se, že může mít až fatální důsledky,“ varoval Schorm.

Léky nechtěl, tak mu je tajně dali do jídla

Kromě systémových problémů zjistili pracovníci kanceláře ombudsmana několik pochybení v oblasti zdravotní péče. Kromě toho, že léky chystali a následně podávali různí lidé a mohlo dojít k záměně, někteří klienti dostávali léky, aniž by s tím souhlasili.

„Ze záznamů v dokumentaci je patrné, že klient svou další medikaci v tabletové formě stále odmítal, a proto mu byly dne 13. dubna 2020 podány nadrcené v bílé kávě a v polévce. Není přitom uvedeno, kdo o takovém postupu rozhodl,“ stojí v související zprávě ombudsmana, která se věnuje konkrétně Domu sociálních služeb Návojná ve Zlínském kraji.

Kde všude ombudsman kontroloval

Vysočina: Domov ve věži (kapacita 91 lůžek, obsazeno 90)

Jižní Morava: Emin zámek (kapacita 60 lůžek, obsazeno 60)

Moravskoslezský kraj: Oáza pokoje (kapacita 49 lůžek, obsazeno 48)

Ústecký kraj: Domov se zvláštním režimem Terezín (kapacita 259 lůžek, obsazeno 252)

Zlínský kraj: Dům sociálních služeb Návojná (kapacita 70 lůžek, obsazeno 70)

Olomoucký kraj: Centrum sociálních služeb Prostějov kapacita 76 lůžek, obsazeno 75)

„Skrytá medikace představuje z etického hlediska významný problém. Dochází k obcházení autonomie vůle jednotlivce a k vážnému narušení vztahu důvěry mezi klientem a personálem zařízení,“ upozornil zástupce ombudsmana Schorm.

Podle něj je možné podávat léky bez souhlasu pacienta pouze v případě, že o tom rozhodne lékař a jedná se o neodkladnou péči.

O svéprávnost přijdou zbytečně tisíce Čechů ročně. Jde o zavedenou praxi

Centrum sociálních služeb Prostějov zase nezajistilo klientům pravidelné preventivní prohlídky. „Z rozhovorů zaměstnanců Kanceláře veřejného ochránce práv s personálem vyplynulo, že péče o zuby se řeší až v okamžiku bolesti či jiných akutních potíží. Pravidelné preventivní prohlídky ve frekvenci alespoň jednou za rok nejsou pro klienty zajištěny. To samé platí i pro preventivní prohlídky gynekologické. Zajištění preventivní péče je přitom zásadním předpokladem pro to, aby se předešlo případným zanedbáním rizik,“ uvádí individuální zpráva.

Toalety bez prkének i papíru

Problémy měla zařízení i s dodržováním hygieny svých klientů. V jednom zařízení ombudsman zaznamenal případy, kdy byli klienti ponecháni ve stavu zjevné potřeby výměny inkontinenční pomůcky i několik hodin. Často se nemohli sprchovat nebo koupat častěji než jednou týdně.

Jenže nedostatky mají domovy i ve vybavení samotných koupelen a toalet. Záchodové mísy nemají prkénka a často chybí toaletní papír. V koupelnách u umyvadel zase v době kontroly chyběly ručníky a mýdla.

S izolací je konec. Ze zámků hluboko v lesích se handicapovaní stěhují blíže k lidem

Koupelny často sdílelo i deset a více lidí, přestože jsou v budově další, kam nemají přístup. Paravány uvnitř naznačovaly, že koupelnu využívá v jednu chvíli více klientů. „Některé koupelny nebyly využívány a sloužily jako sklad. Avšak i do používaných koupelen se občas uklízely předměty, které tam nepatří, například vozík na výdej jídla). Je potřeba, aby zařízení zpřístupnilo i „zaskladněné“ koupelny klientům, aby je mohli volně využívat, a to bez nutnosti asistence personálu,“ radí v individuální zprávě pracovníci Kanceláře ombudsmana Domovu se zvláštním režimem Terezín v Ústeckém kraji.

V žádném z kontrolovaných zařízení ale pracovníci Kanceláře ombudsmana neshledali vysloveně špatné chování personálu ke klientům. Setkali se i s dobrou praxí. V jednom zařízení například personál s nově příchozími klienty nacvičoval orientaci v okolí domova. Díky tomu se klienti postupně učili samostatně chodit mimo areál a mohli si třeba dojít nakoupit. Jinde se zase klienti zapojovali do běžných domácích prací, jako je úklid vlastních pokojů.

Souhrnnou zprávu zašle ombudsman jednotlivým zařízením a také ministerstvu práce a sociálních věcí. S konkrétními domovy se zvláštním režimem závěry návštěv konzultoval. Zařízení v reakci na individuální zprávy přislíbila, že budou problémy řešit nebo o nich například jednat se zřizovatelem.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Na Majálesu zasahovali těžkooděnci. Lidé se bouřili

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Green Deal nikdo nezmění. Vnímejme ho jako příležitost, radí Pavel Telička

30. dubna 2024

Premium Česká republika slaví 20. výročí vstupu do EU. Pavel Telička tehdy český vstup v Bruselu...

Von der Leyenová s kampaní navštívila Prahu, na Národní třídě si natočila pivo

30. dubna 2024  17:58

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v souvislosti s předvolební kampaní Evropské...

Co mírová konference v Čapím hnízdě, napadla Černochová Babišovu kritiku

30. dubna 2024  17:30

Ministryně obrany Jana Černochová ostře reagovala na kritiku české muniční iniciativy pro Ukrajinu...

Opilý řidič kličkoval Brandýsem. Čtyři tisíce pro každého, uplácel pak policisty

30. dubna 2024  17:03

V druhé polovině dubna zastavila policejní hlídka kličkující a pomalu jedoucí auto. Cizinec, který...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...