Rebely vystřídá i politik odsouzený za korupci. Imunita mu může pomoct

  20:32aktualizováno  21:49
Novým poslancem se možná brzy stane bývalý místostarosta Kolína Roman Pekárek. Je jedním z trojice náhradníků, kterým náleží mandát za odstupující rebely z ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Poslancem může být, i když byl nepravomocně odsouzen. Za žádost o úplatek mu soud uložil šest let vězení.

Bývalý místostarosta Kolína Roman Pekárek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Roman Pekárek by si v cestě do Sněmovny mohl zabránit jen tím, že by se mandátu sám vzdal. "Obávám se, že k tomu nemám co říct, protože to je pro mě naprostá novinka," řekl ČTK. Později však uvedl, že se dostaví, složí slib a balíček podpoří. "Nestanu se novým rebelem," dodal.

Roman Pekárek (45)

  • byl od roku 2006 do komunálních voleb před dvěma lety místostarostou Kolína
  • letos v květnu mu soud nepravomocně udělil šestiletý trest vězení za to, že si údajně v roce 2009 řekl o milionový úplatek za výhodnější prodej městských pozemků
  • je jednatelem firmy Decibel Production, která v minulosti vydávala kolínský městský zpravodaj

Dostál tak předpokladu premiéra Nečase, že se mandátu nevzdá. "Vím, že mezi náhradníky je nepravomocně odsouzený člověk. Očekávám, že se zítra zúčastní jednání Sněmovny," uvedl v úterý odpoledne Petr Nečas. Dodal, že s Pekárkem ještě budou o věci jednat a nechtějí případ bagatelizovat.

Podle novopečeného místopředsedy ODS Martina Kuby by však Pekárka měl nahradit další člověk v řadě. Uvedl to v úterý večer v České televizi.

Roman Pekárek byl odsouzen za to, že v roce 2009 nabídl brněnskému podnikateli Petru Ličkovi, že mu zařídí prodej 92 tisíc metrů čtverečních v průmyslové zóně Šťáralka za 15 milionů korun.

Tato cena však byla nižší, než s jakou se počítalo v městském rozpočtu. Znalec cenu za pozemky vyčíslil na nejméně 41 milionů korun. Bývalý místostarosta však za milion korun Ličkovi slíbil, že radní a zastupitele přesvědčí, že lepší cenu v době krize za pozemek nedostanou. Na případ tehdy upozornila MF DNES (více o údajném milionovém úplatku čtěte zde).

Pekárek byl krajským soudem v Praze odsouzen k šestiletému trestu, Lička dostal rok. Proti rozsudku se však odvolali. Případ nyní posoudí Vrchní soud.

Do hry však nyní vstupuje poslanecká imunita, kterou by Pekárek nahrazením jednoho z rebelů získal. Podle ústavy je možné, že soud bude muset líčení zastavit a počkat, zda poslanci zbaví Pekárka imunity. "Bez souhlasu Sněmovny nesmí řízení pokračovat," řekl MF DNES expert na ústavní právo Jan Kysela.

Jiného názoru je však známý advokát Jaroslav Ortman. "Jestliže byl odsouzen a stane se poslancem, samozřejmě bude probíhat odvolací řízení. Už by nebylo zapotřebí k zahájení trestního stíhání souhlasu Sněmovny," řekl ČTK Ortman.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Najdete na iDNES.cz