ODS zaútočila, vládu chce svrhnout v pátek

  • 680
Poslanecká sněmovna bude o nedůvěře vládě hlasovat v pátek. Mimořádnou schůzi svolal na devátou hodinu předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek. Hlasování o nedůvěře vyvolala ODS, která chce Grossův kabinet svrhnout. K tomu potřebuje 101 hlasů, sama jich ve Sněmovně má 57.

Občanští demokraté své rozhodnutí sdělili na tiskové konferenci po jednání své poslanecké frakce. Písemnou žádost podepsanou nejméně padesátkou poslanců ODS předala předsedovi Sněmovny.

Lubomír Zaorálek po přijetí žádosti svolal schůzi, na které se bude o vyjádření nedůvěry vládě jednat. Začne v pátek v devět hodin dopoledne.

Sama ODS nemá dostatek hlasů k tomu, aby mohla vládu svrhnout. ODS ale podle svých představitelů nebude vést žádná jednání s ostatními stranami a získávat hlasy pro svůj záměr.

"Chceme hlavně, aby veřejnost viděla, kdo tuto vládu podporuje a kdo ne," vysvětlil předseda ODS Mirek Topolánek.

US-DEU vládu podpoří, chce ale zákon
Poslanci nejmenší vládní strany US-DEU vládu při hlasování podpoří. Chtějí za to ale slib premiéra Grosse, že kabinet do června předloží zákon o střetu zájmů.

"Pokud premiér současné vlády zajistí, aby nejpozději do června byl zákon o střetu zájmů, tak unie nebude hlasovat aktivně pro nedůvěru," řekl ČTK místopředseda US-DEU Vlastimil Ostrý.

Pokud by ale z vlády odešli lidovečtí ministři, musely by podle Ostrého o dalším postupu rozhodovat stranické orgány. Další z místopředsedů Unie svobody, Svatopluk Karásek, ale podle ČTK prohlásil, že by podle něj po odchodu lidoveckých ministrů opustili kabinet i unionisté.

Komunisté rozhodnou ve čtvrtek
Zatím není jasné, jak budou v pátek hlasovat komunisté. "Ve čtvrtek zasedne výkonný výbor, který stanoví jednotný postup pro náš poslanecký klub," řekla iDNES mluvčí KSČM Monika Hoření.

Předseda strany Miroslav Grebeníček bude prosazovat, aby výkonný výbor zavázal poslance KSČM k tomu, aby vládě vyslovili nedůvěru, uvedla ČTK. "Tato vláda naši důvěru nemá a od toho se pravděpodobně bude odvíjet i náš postoj při hlasování," řekl ČRo1-Radiožurnálu Grebeníček. 

Grebeníček zároveň v oficiálním prohlášení vyzval k aktivnějšímu přístupu prezidenta Václava Klause.

"Odpovědnost hlavy státu v tomto okamžiku, kdy vrcholí dlouhodobě krizové situace, mimořádně stoupá. Prezident je v této chvíli osobností, která jako jediná má kompetence a ústavní autoritu vyvolat, zprostředkovávat i vést společné jednání stran parlamentní koalice i opozice o věcném způsobu řešení krize," uvedl Grebeníček v prohlášení, které má iDNES k dispozici.

Jiný názor má místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Ten podporu případnému bloku občanských demokratů a lidovců důrazně odmítl. "Pokud blok vznikne, tak bychom ho podporovat neměli. Tomuto tandemu jde o něco jiného než o preference KSČM," řekl ČTK.

Ani hlasy ODS a KSČM by ale nestačily na vyslovení nedůvěry vládě. Obě opoziční strany mají dohromady 98 poslanců. Aby se podařilo vládu svrhnout, museli by s opozicí hlasovat ještě nejméně tři poslanci z jiných stran.

U lidovců rozhodne konference
Celostátní konference KDU-ČSL bude o dalším setrvání ve vládě Stanislava Grosse jednat ve středu. Předseda strany Miroslav Kalousek ji svolal poté, co se na ranním jednání lídrům koalice nepodařilo najít řešení současné vládní krize. - více zde

Lidovci požadovali odchod Stanislava Grosse z premiérského křesla nebo dohodu o předčasných volbách. Sociální demokraté ale ani na jednu z těchto možností nehodlají kývnout.

První místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal odhaduje, že lidovci se ve středu rozhodnou z vlády odejít a v pátek pak budou hlasovat pro vyslovení nedůvěry kabinetu Stanislava Grosse. Kasal zdůraznil, že jde o jeho osobní názor a že hlavní slovo bude mít středeční celostátní konference a poslanecký klub KDU-ČSL, uvádí ČTK.

Gross šel na Hrad za prezidentem
Premiér Stanislav Gross informoval na Hradě prezidenta Václava Klause o výsledcích sjezdu ČSSD. Mluvili i o ranní koaliční schůzce. Prezident se zatím k aktuálnímu dění odmítá vyjádřit. - více zde

JAK SE VYSLOVUJE NEDŮVĚRA VLÁDĚ

Návrh na vyslovení nedůvěry vládě musí písemně podat nejméně 50 poslanců. Předseda Poslanecké sněmovny poté neprodleně svolá k projednání takového návrhu schůzi Sněmovny. Výraz "neprodleně" jednací řád Sněmovny nijak blíže nespecifikuje.

O vyslovení nedůvěry vládě hlasují poslanci jednotlivě po jménech. K přijetí usnesení, kterým se vládě vyslovuje nedůvěra, je třeba hlasů nadpoloviční většiny všech poslanců. Pro nedůvěru vládě se tedy musí vyslovit nejméně 101 poslanců.

Pokud Sněmovna vysloví vládě nedůvěru, oznámí to předseda Sněmovny prezidentu republiky. Když Sněmovna vysloví vládě nedůvěru, kabinet podá prostřednictvím předsedy vlády demisi do rukou prezidenta. Ten ji přijme.

Vedení ODS na tiskové konferenci oznámilo, že se strana rozhodla vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. (29. března 2005)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video