ODS hasí skandál. Vrací dary, které přijala v rozporu se zákonem

  19:27aktualizováno  19:27
Občanští demokraté se snaží zabránit tomu, aby jim stát zastavil výplatu příspěvků na činnost. Poté, co v pondělí oznámili, že vrátí milion korun dvaadvacetileté kadeřnici Sabině Gajarské, se rozhodli vrátit další tři sponzorské dary. I když jde o řádově mnohem menší částky, jde o dary, které ODS přijala v rozporu se zákonem.

Poslanec a místopředseda ODS Martin Novotný. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jedná se o dary v řádu tisíců korun od obce Mělnické Vtelno a dvou obecních společností z Horního Slavkova a Hořovic. Ani obce, ani společnosti, v nichž mají obce větší podíl než deset procent, nesmějí politické strany sponzorovat.

"Po upozornění ze strany sněmovního kontrolního výboru uvedené dary v souladu se zákonem o sdružování v politických stranách a v politických hnutích neprodleně vracíme zhodnocené o úroky původním dárcům. Jsme si vědomi toho, že za jejich pozdní navrácení hrozí sankce ze strany finančního úřadu do výše dvojnásobku původní hodnoty vracených darů," sdělil iDNES.cz místopředseda ODS Martin Novotný.

Dary od obce Mělnické Vtelno ve výši 5 tisíc korun, od obecních společností Byty - Teplo, s.r.o z Horního Slavkova ve výši 5 tisíc korun, a od společnosti Hořovická teplárenská s.r.o. ve výši 15 tisíc korun, byly podle vyjádření Novotného příspěvkem na pořádání kulturních akcí v obcích.

Ač jde o relativně malé peníze, mohou tyto drobné dary ODS způsobit velký problém. "Straně, která nemá v pořádku finanční zprávu, nemohou být vyplaceny příspěvky od státu," řekl iDNES.cz šéf kontrolního výboru Sněmovny Vladimír Koníček z KSČM (více zde).

Šlo o pochybení manažera

"Věříme, že přijetí těchto darů nebude důvodem pro pozastavení výplaty státního příspěvku na fungování strany. Došlo k pochybení manažera, který neměl dar od obce či od společností s více než desetiprocentním podílem ve vlastnictví obce přijmout. Pochybení litujeme a přijali jsme systémová opatření, včetně dalšího důsledného proškolení manažerů, která by měla zabránit, aby se obdobná situace v budoucnosti opakovala," uvedl pro iDNES.cz Novotný.

ODS podle něj věří, že kontrolní výbor vezme v potaz rychlou reakci strany a že občanští demokraté nepřijdou o peníze od státu, které jsou pro ni životně důležité. Loni dostala ODS od státu 84,6 milionu korun. Letos by to mělo být méně, protože se jí zmenšil poslanecký klub. Ale na miliony má ze zákona nárok každá strana už za to, že se dostane do Sněmovny a statisíce navíc dostává za každého poslance, senátora i krajského zastupitele.

Už v pondělí předseda ODS Petr Fiala oznámil, že strana vrátí milionový dar, který dostala od kadeřnice Sabiny Gajarské. "Abychom oslabili mediální tlak na osobu dárkyně a odstranili veškeré pochybnosti, které vznikly, nejpozději do dvou týdnů vrátíme celou částku zpět," řekl předseda ODS Petr Fiala. Strana také zřídí transparentní účet (více zde).

Sabina Gajarská podle zjištění MF DNES nevlastní ani jedinou nemovitost a bydliště má v chatě uprostřed lesů v osadě Bunč nedaleko Roštína na Kroměřížsku. Ani tuto chatu však nevlastní. O tom, co ji vedlo ke sponzoringu ODS, se s MF DNES nechtěla bavit. "Já se k ničemu vyjadřovat nemusím. Nebudu s vámi hovořit, na shledanou," zavěsila telefon.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Hejna čápů se na cestě do Afriky zastavila na Moravě. Kvůli hrabošům

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou přemnožení hraboši,...

Pošťačka prý zvonila. Lidé naráží při reklamaci na „tvrzení proti tvrzení“

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

Balíky do ruky a jejich doručování je pro Českou poštu problém. Naposledy si na to stěžovali nejen klasičtí klienti,...

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz