ODS, TOP 09 a VV podepsaly první prohlášení o společné vládě

  11:06aktualizováno  19:06
ODS, TOP 09 a Věci veřejné budou pokračovat v jednání o společné koaliční vládě. Zástupci stran se na tom dohodli na první oficiální trojstranné schůzce. Věci veřejné tak zatím počítají s účastí v kabinetu, ne jen s podporou menšinové vlády. Teď začnou jednat expertní týmy o sedmi programových okruzích.

Věci veřejné v úterý daly najevo, že pokud nedokážou prosadit své priority, do vlády nepůjdou a budou za jasně daných podmínek raději tolerovat menšinovou vládu ODS a TOP 09 (více o postoji Věcí veřejných čtěte zde).

Po dnešní schůzce se ale všichni vyjednavači tvářili, že zatím na žádném z jejich jednání nedošlo ke konfliktu a vše probíhá naprosto hladce.

V prohlášení podle lídra ODS Petra Nečase politici vyjadřují vůli složit kabinet rozpočtové odpovědnosti, vlády práva a boje proti korupci. Nečas očekává, že by se to mohlo podařit do dvou měsíců. "Jednání bylo velice vstřícné, přátelské, poměrně rychle jsme došli ke shodě," prohlásil na brífinku Karel Schwarzenberg z TOP 09. "A o personálním složení vlády se nemluvilo," řekl Nečas.

Mám špatnou zprávu, žádné konflikty nebyly, řekl John

"I já mám pro novináře špatnou zprávu, žádný konflikt. Shoda zatím skutečně dobrá. Teď nepůjde o slova, ale o konkrétní věci," dodal lídr VV Radek John.

Radek John, Petr Nečas a Karel Schwarzenberg po trojkoaličním jednání v Poslanecké sněmovně v Praze. (2. června 2010)Radek John a David Vodrážka po trojkoaličním jednání ODS, TOP09 a VV v Poslanecké sněmovně v Praze. (2. června 2010)

Bylo to napjatě očekávané jednání. Třecí plochy například mezi Vítem Bártou z Věcí veřejných a Miroslavem Kalouskem z TOP 09 se v minulých dnech zdály velké. Dnes se však po dvouhodinovém jednání všech tří zainteresovaných stran všichni tvářili jako dávní přátelé.

Topolánek radí VV: Do vlády ne

Současnou situaci komentoval expremiér Mirek Topolánek. Věci veřejné podle něj budou ještě nějakou dobu dělat obstrukce, ale pak kývnou na koalici s ODS a TOP 09, uvedl pro Hospodářské noviny. Johnova partaj tak prý chce ukázat, že je státotvornou stranou, která umí dělat kompromisy.
Podle Topolánka by ale 'véčka' do koalice vstupovat neměla. "Kdybych jim dělal poradce, tak jim řeknu, aby do vlády nevstupovali. Stačí se podívat, co to udělalo s Unií svobody nebo se Stranou zelených. Obě tyto strany se poprvé dostaly do parlamentu, hned vstoupily do vlády a dnes už nejsou ani ve vládě, ani v parlamentu. Každá strana potřebuje nějaký čas v opozici, aby se v parlamentu usadila," vzkázal Topolánek.

"Přesvědčili nás novináři svým způsobem informování," odvětil v nadsázce John na dotaz, proč Věci veřejné preferují vstup do koalice před pouhým tolerováním vlády.

Tříčlenné pracovní skupiny se budou zabývat koaliční dohodou v sedmi zveřejněných oblastech.

1. veřejné rozpočty, mandatorní výdaje, sociální a důchodový systém. 2. zdravotnictví. 3. zahraniční politika, obrana a Evropská unie. 4. právo, spravedlnost, veřejná správa, byrokracie a korupce. 5. školství, věda, výzkum a kultura. 6. životní prostředí, zemědělství a venkov. 7. podnikání a jeho podpora, rozvoj infrastruktury.

Podle Radka Johna se jedná i o sloučení některých ministerstev. Shoda už panuje nad sloučením například resortu zemědělství s resortem životního prostředí, uvedl na rádiu Impuls.

Zatímco v některých oblastech bude zřejmě nalezena rychlá shoda, jinde, třeba v otázce zdravotní reformy, podoby protikorupčního boje či u ekologické problematiky, existují mezi stranami jisté neshody.

"Vyjednavači se budou scházet v různých částech Prahy, aby je nerušili novináři," prozradil John. Pokud se vyjednavači na něčem nedohodnou, tak to bude podle Nečase řešit koordinační skupina ve složení Petr Tluchoř (poslanec za ODS), Miroslav Kalousek (místopředseda TOP 09), Vít Bárta (manažer VV).

Pokud se ani jim nepodaří najít shodu, dostane se problém na stůl předsedů ODS, TOP 09 a VV.

Glosa z Blog iDNES.cz: věci veřejné prodaly kůži bleskově 

Kalousek: S Bártou jsme se jen špičkovali

Na tiskové konferenci vystoupil s krátkým prohlášením i Kalousek, který se podobně jako John pustil do kritiky médií. Prohlásil, že "bída česká politiky kráčí ruku v ruce s bídou české žurnalistiky".

Dementoval také, že by mezi ním a Bártou z Věcí veřejných vládly nějaké osobní spory. Podle něho si v debatě na ČT pouze "mírně zašpičkovali".

Zástupci Věcí veřejných měli na odpoledne naplánovanou schůzku s vítěznou ČSSD, které se podle všeho zatím vzdaluje možnost sestavovat vládní koalici. "My tam jdeme s výzvou ukončení studené války, která se vedla takovým stylem, že když školní dítka šla na galerii, bylo by bývalo lepší, aby jim dali špunty do uší," odvětil John, jenž však nakonec před 15:00 schůzku zrušil. Zdůvodnil to prací na koaličním programu. "Budeme hledat jiný termín," vzal změnu na vědomí Sobotka.

John se referenda neobává

I toto se může stát: Věci veřejné se s ODS a TOP 09 dohodnou na koaliční vládě. Ale co když zhruba 18 tisíc registrovaných "véčkařů", kteří na internetu hlasovali i o předsedovi strany, bude proti? Právě "véčkaři" musí schválit v on-line referendu účast své strany ve vládě. Předseda strany Radek John však obavy nemá. "O koaliční smlouvě Věcí veřejných s ODS a TOP 09 budou moct hlasovat jen ti, kteří se k VV přihlásili do termínu voleb. Žádní velrybáři," řekl John, podle něhož se čekací lhůta na vstup do strany prodlužuje na rok. "O každém véčkaři víme, kdo to je a že nás podporuje," dodává programová ředitelka VV Kristýna Kočí.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Havel byl v únoru 1989 naposledy odsouzen. Protesty probudily společnost

Václav Havel při svém projevu na Světovém summitu dětí při OSN v New Yorku (30....

Hru Podněcování a trest Václav Havel nikdy neplánoval napsat. A vlastně ji ani nenapsal. Vznikla tak, že jeho švagrová...

Ministr Petříček podpořil přijetí sirotků z řeckých uprchlických táborů

Uprchlíci z iráckého Mosulu a syrského Dajr az-Zauru na pomezí Sýrie a Iráku...

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se vyslovil pro to, aby Česká republika přijala sirotky z uprchlických táborů v...

Zákaz billboardů u dálnic a silnic první třídy dál platí, rozhodl soud

Billboardy u českých dálnic v pondělí hromadně změnily svůj obsah, nově na nich...

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud v úterý zamítl návrh...

Najdete na iDNES.cz