Ručím vším, co mám, a podle ČSSD jsem parazit. ODS rozjela kampaň

  12:46aktualizováno  13:57
Rok před volbami do Sněmovny rozjíždí ODS kampaň a zaměřila se v prvé řadě na živnostníky. Představila čtyři verze billboardů, které se objeví v ulicích, na Facebooku i na internetu. "Ručím vším, co mám, a podle ČSSD jsem parazit," píše se na jednom z billboardů, které vymyslela ODS v narážce na slova stínového ministra financí Jana Mládka z ČSSD.

ODS spustila novou kampaň. Představila čtyři verze billboardů, které se objeví v ulicích, na Facebooku i na internetu. Chce na nich působit na živnostníky. Nákladní vůz s billboardem přivezli občanští demokraté 14. května i před Lidový dům - sídlo ČSSD. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Mládek letos v březnu na sjezdu ČSSD prohlásil, že živnostníci parazitují na zaměstnancích díky svým nižším odvodům. Strana se pak za Mládka omlouvala a zpátečku bral i sám stínový ministr (více čtěte zde).

"Ve slabé chvíli se podřekl," tvrdí premiér Petr Nečas. Mládek podle něj jen prozradil, co si ČSSD opravdu myslí.

Marketingová show ekonomiku nezachrání, oponuje ČSSD

Sociální demokracie označila kampaň ODS na podporu živnostníků za marketingovou show, která ekonomiku nezachrání. "To základní je, že podnikatelům chybí zakázky a práce," řekl stínový ministr práce a sociálních věcí Milan Urban. Za vyloženou hloupost označil zrušení vstupních prohlídek. Pro podnikatele je naopak podle něj dobré, aby věděl, zda mu zaměstnanec nebude stále stonat doma, nebo v nemocnici. "Nepřinese to nic z hlediska české ekonomiky," řekl Urban.

Z toho vycházejí i další tři verze billboardů ODS - "3 roky jsem neměl dovolenou a podle ČSSD jsem parazit", "Děkujeme, že téměř 1 000 000 živnostníků do toho dává všechno" a konečně "Dávám živnostníkům rok, maximálně dva roky" s Mládkovou tváří.

ODS navrhuje odpouštět výjimečně penále z daně

Občanští demokraté představili v úterý několik návrhů, které podle nich významně pomohou živnostníkům.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba třeba zmínil možnost odpustit ve výjimečných případech penále z daně. "Například když někdo ze zdravotních důvodů podá pozdě daňové přiznání," řekl Kuba. Opatření by ale podle něj muselo být omezeno například maximální částkou 600 tisíc korun.

Zmínil i snahu ODS prosadit, aby už v příštím roce mohli živnostníci vyřídit daně, zdravotní a sociální pojištění na jednom místě, na finančním úřadu. Zopakoval také, že ODS navrhne rychlejší odpis investic při pořízení nového majetku - 100 procent vstupní ceny investice by mělo být možné odepsat během následujících dvanácti měsíců.

Strana chce zmírnit i sankce udělované při nelegálním zaměstnávání, kdy má zcela zmizet dolní hranice pokuty 250 tisíc korun. V plánu má i změkčit pravidla při vykazování údajů do obchodního rejstříku, nebo zrušit vstupní a periodické zdravotní prohlídky pro zaměstnance. Ministr dopravy Zbyněk Stanjura doplnil, že strana navrhne i výrazně zredukovat pravidla pro firmy týkající se odpadového hospodářství.

Změny navrhne ODS do deregulačního balíčku, který bude mít ministr Kuba zpracovaný v červnu a na podzim ho bude projednávat Poslanecká sněmovna.

"Občanští demokraté podporují živnostníky a podnikatele, kteří jsou solí této země," řekl premiér a předseda ODS Petr Nečas. Připomněl, že živnostníci nemají nárok na dovolenou ani na nemocenskou a jsou to lidé, kteří se dokážou postarat sami o sebe a ještě k tomu dát práci jiným.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Jablonec dá miliony exprimátorovi, který vypnul kamery. Potrestán nebude

Firma nedávno odvolaného primátora Jablonce Milana Kroupy z ANO dostane od města přes dva miliony korun. A to i přes...

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

Najdete na iDNES.cz