Nepovažuju vás za parazity ani podezřelé, řekl Nečas živnostníkům

  12:05aktualizováno  12:05
Úlevu živnostníkům slíbil premiér Petr Nečas. "Nepovažuji je za parazity ani za sprosté podezřelé, zasluhují si celospolečenský respekt a úctu," řekl po zhruba hodinové schůzce se zástupci živnostníků v narážce na výroky stínového ministra financí ČSSD Jana Mládka. Vláda podle Nečase připraví deregulační balíček.

Premiér Petr Nečas přijal zástupce živnostníků, o nichž stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek řekl, že parazitují na zaměstnancích svými nižšími odvody. | foto: AP

Nečas zdůraznil, že živnostníci si zasluhují úctu za to, že živí sami sebe a své rodiny bez toho, aby natahovali ruce ke státu, a vytvářejí místa pro další lidi. Deregulační balíček vlády podle premiéra a předsedy ODS odstraní celou řadu byrokratických zátěží, které dopadají obzvláště na malé a střední podniky a na živnostníky.

Informoval je o moratoriu na zvyšování daní v průběhu příštích dvou let i o tom, že vláda navrhne zrychlené odpisy při pořízení nového majetku do firmy během jediného roku. "My děkujeme panu premiérovi, že jsme si mohli říci, jaké představy má vláda a jaké představy mají živnostníci," řekl místopředseda Cechu podlahářů Michal Němeček.

Stínový ministr financí Mládek na sjezdu ČSSD v Ostravě mluvil o tom, že živnostníci "parazitují" na zaměstnancích tím, že mají nižší odvody než oni. Za jeho slova se pak omlouval předseda strany Bohuslav Sobotka a i sám Mládek připustil, že nevolil vhodná slova. Stínovým ministrem zatím zůstal (více o vystoupení Mládka na sjezdu ČSSD najdete zde). "Já zkrátka nevěřím, že ta slova myslí upřímně," glosoval Nečas omluvu sociálních demokratů.

ODS Mládkovu chybu využila a za živnostníky jako významnou skupinu voličů se postavila. Premiér Nečas hned reagoval, že vystoupení stínového ministra financí nepovažuje jen za náhodné přeřeknutí, ale že Mládek řekl, co si skutečně sociální demokraté o živnostnících myslí. A ve čtvrtek to v podstatě zopakoval.

"Dnes dáváte účetní uzávěrku, daňové přiznání, které musí ten podnikatel naskenovat a pak je zaslat rejstříku. Není žádný důvod, aby tohle si nedělal stát sám. To znamená nezatěžovat tím podnikatelský subjekt," uvedl Nečas příklad toho, co bude v deregulačním balíčku. Bez bližšího upřesnění zmínil úpravu v oblasti environmentální legislativy, která bude podle něj pro OSVČ užitečná.

Opoziční sociální demokraté by zase rádi výrazně snížili výdajové paušály pro výpočet daně a dovolili by je používat jen malým podnikatelům s obratem do milionu korun. Chtějí tak pomoci státnímu rozpočtu. Podle údajů z roku 2011 se na sociálním pojistném z práce zaměstnanců vybralo 343 miliard korun, zatímco živnostníci odvedli jen 23 miliard korun. Problém jsou ale výrazně nižší odvody nejen pro státní pokladnu, ale i pro samotné živnostníky. Zadělávají si tak na budoucí nízký důchod od státu.

Premiér chce slyšet silnější hlas živnostníků při jednání s odbory

Rozdíl v odvodech se rozhodla částečně snížit už Nečasova vláda. Schválila a v parlamentu prosadila balíček, podle nějž bude využití výdajových paušálů méně výhodné. Ti, kdo je uplatní, se budou zároveň muset vzdát daňové slevy na dítě a nevydělávající manželku či manžela. To OSVČ pocítí poprvé až v daních za rok 2013, které budou podávat za rok. To označil premiér ve čtvrtek za pracně vybojovaný koaliční kompromis.

Nečas ve čtvrtek po jednání se živnostníky řekl, že s nelibostí nese, že je při jednáních tripartity s odbory a zástupci velkých zaměstnavatelů málo slyšet hlas živnostníků a OSVČ zaměstnávajících malý počet zaměstnanců. Přitom reprezentují 650 tisíc živnostníků a dalších 800 tisíc OSVČ, kteří mají do dvaceti zaměstnanců.

"Pokud by dále představitelé velkých podniků a odborů trvali na tom, že nechtějí nikoho dalšího do tohoto sociálního dialogu pustit, tak použijeme něco, co bych nazval politickým by-passem. Vedle jednání tripartity budu chtít mít intenzivní paralelní dialog s představiteli malých podniků a živnostníků," řekl Nečas.

K "aféře Mládek" se už vyjádřil i bývalý prezident Václav Klaus v komentáři, který rozeslal jeho Institut Václava Klause. "Člověk může či nemusí mít pochopení pro pokusy těžce zkoušené ODS nějakým způsobem zaujmout voliče, kteří se od ní - jak ukazují průzkumy veřejného mínění - stále více odvracejí. Není divu, že využila mimořádnou nahrávku, kterou ji svým, dá se říci zcela nenáhodným, a proto nikoli za chybu považovatelným výrokem nabídl na sjezdu ČSSD Jan Mládek," napsal Klausův institut.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Popelnice ke každému domu. Eko-kom má vlastní recept, jak zvýšit recyklaci

Toto jsou nové podzemní kontejnery za skoro milion korun. Někteří jihlavští...

Barevné popelnice k rodinným domům a větší dotřiďování směsného odpadu jsou hlavními návrhy Eko-komu, společnosti...

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Najdete na iDNES.cz