Mládek dostane sprej na živnostníky. Nečas odmítl „smrtící koktejl“ ČSSD

  13:43aktualizováno  14:25
Za slova, že živnostníci nižšími odvody parazitují na zaměstnancích, si stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek vysloužil speciální dárek. ODS mu posílá sprej proti živnostníkům. "Kdyby omluva byla myšlena upřímně, zazněla by hned," řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba k tomu, že se za Mládka omluvil lídr ČSSD Bohuslav Sobotka.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba pošle stínovému ministrovi financí Janu Mládkovi sprej Živnostop. Zaslouží si ho podle něj za to, jak na sjezdu ČSSD mluvil o parazitujících živnostnících. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Premiér Petr Nečas je přesvědčen, že to, co Mládek na sjezdu sociální demokracie o živnostnících řekl, si opravdu myslí. "Tyto a podobné výroky jsem od nich slyšel tisíc a jeden," zdůraznil Nečas.

Návrhy, které ČSSD představila na sjezdu v Ostravě - návrat k progresivnímu zdanění, zvýšení daní firmám z 19 na 21 procent a zavedení druhé sazby daní pro firmy ze sektoru bankovnictví, telekomunikací a energetiky ve výši 30 procent či další omezení výdajových paušálů pro živnostníky - označil za smrtící koktejl.

Klaus: Jsou jim evidentně bližší nezaměstnaní

Srdcím sociálních demokratů jsou podle exprezidenta Václava Klause evidentně bližší nezaměstnaní na podporách než ti, kteří mají odvahu živit se jako OSVČ.

"Proto jim budoucí vláda ČSSD hodlá osekat výdajové paušály a nutit je platit minimální daň (ať jste ve ztrátě, nebo v zisku). Nestojí ani o bohaté, pro něž plánuje další daňové pásmo. Představy o tom, že státní finance v recesi spasí zvýšení firemních daní či zavedení speciálních daní pro banky, telekomunikační společnosti a další podobné firmy, již uskutečňují v zoufalé situaci některé země kolem nás, ale s velmi žalostným výsledkem," uvedl Klaus v komentáři, který rozeslal jeho Institut Václava Klause.

Nejzajímavější na daňovém konceptu ČSSD je podle Klause to, že zapomněla na své plány na snižování DPH. Pochválil odstranění Jiřího Dienstbiera z vedení ČSSD a jeho nahrazení hejtmanem Milanem Chovancem.

"Nic nepochopili, nic se nenaučili," prohlásil předseda vlády. Zvyšování daní firmám a lidem s vyššími příjmy bude mít podle něj jen negativní efekty.

ČSSD chce snížit rozdíly v odvodech zaměstnanců a OSVČ

Mládek o živnostnících mluvil v sobotu, druhý den sjezdu ČSSD, když členové stínové vlády představovali, s čím půjde strana do voleb. A v jedné části projevu se neudržel a prohlásil, že živnostníci parazitují na zaměstnancích.

"Systém, kdy oni nepřispívají do systému sociálního pojištění a kde parazitují na zaměstnancích, kde pro zaměstnance je to peklo a pro některé jiné ráj, je dlouhodobě neúnosný," řekl (více o jeho vystoupení na sjezdu ČSSD zde).

Jeho slova vyvolala bouři nevole. Do Mládka se pustily konkurenční strany a přidali se i zástupci živnostníků.

O den později se za slova stínového ministra omlouval osobně předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a mírnil se i Mládek. Zvolil prý nešťastné slovo, ale věcně trvá na tom, že výhoda živnostníků oproti zaměstnancům je nepřiměřená. Pražská ČSSD nyní chce, aby Mládek přišel o místo ve stínové vládě sociální demokracie.

Sociální demokraté chtějí zmenšit propast mezi dvěma skupinami daňových poplatníků. Živnostníkům by rádi radikálně snížili výdajové paušály pro výpočet daně a dovolili by je používat jen malým podnikatelům s obratem do milionu korun(více o tom najdete zde).

Nečas: Zvýšení minimální mzdy je cesta do pekla

Premiér a předseda ODS Petr Nečas v úterý odmítl zvyšování minimální mzdy ze současných 8 000 korun hrubého měsíčně na 12 tisíc korun, jak to sociální demokraté slibují do roku 2018 v nových programových tezích "Nový začátek pro naši zemi", které ČSSD schválila na sjezdu v Ostravě. Návrhy ČSSD v oblasti daní označil za smrtící koktejl pro českou ekonomiku.

"Navýšení minimální mzdy je cesta do pekla dlážděná dobrými úmysly," prohlásil Nečas. Mnozí lidé, kteří pracují za minimální mzdu, pak podle Nečase přijdou o zaměstnání a budou vytlačeni do šedé ekonomiky. "Jen zaniknou pracovní příležitosti," popsal Nečas, jaký efekt bude mít tak razantní růst minimální mzdy.

Sociální demokraté premiérovu argumentaci odmítli. Šéf poslaneckého klubu sociální demokracie Jeroným Tejc v úterý prohlásil, že si nevšiml, že by nezaměstnanost nestoupala, když se za pravicových vlád minimální mzda nezvyšovala.

Tejc tvrdí, že není "přímá korelace" mezi zvyšováním minimální mzdy a růstem nezaměstnanosti. Projevilo by se to podle něj snad jen tehdy, kdyby minimální mzda vzrostla na 25 tisíc korun měsíčně, ČSSD má ale nově v programu, že má minimální mzda vzrůst z 8 na 12 tisíc hrubého měsíčně.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

EU má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy, tvrdí Klaus

„Evropská unie má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy,“ prohlásil...

Bývalý prezident Václav Klaus během probíhajících voleb do Evropského parlamentu ostře kritizoval stávající vedení EU....

Příspěvky na brýle končí. Peníze půjdou na pomoc vážně nemocným

Ilustrační snímek

Příspěvek na brýle či vložky do bot bude brzy minulostí. Nový zákon totiž změní úhradu zdravotních pomůcek a peníze se...

Stačí vložit novou chlopeň. A vada je odstraněna bez operace, říká kardiolog

MUDr. Michael Želízko od roku 1992 vede oddělení Intervenční kardiologie na...

Měl jsem štěstí zažít obrovský technologický pokrok v našem oboru, říká kardiolog Michael Želízko z pražského IKEM. V...

Najdete na iDNES.cz