„My jdeme od této dohody pryč,“ upřesnil později šéf lidovců Jiří Čunek.

„My jdeme od této dohody pryč,“ upřesnil později šéf lidovců Jiří Čunek. | foto: Michal Šula, MF DNES

ODS podporuje vládu úředníků i přes obrat lidovců. Zelení chtějí jednat

  • 1043
Vedení lidovců rozhodlo, že se KDU-ČSL nebude podílet na tvorbě vlády odborníků a podpoří ji podle programu. U nedělní dohody proto nechtějí zůstat ani zelení a přejí si nová jednání. Vedení ODS ale dohodu potvrdilo - podpoří vyvolání předčasných voleb i vládu odborníků. Sociální demokracie, s níž může ODS projekt prosadit, se vyjádří v úterý.

Vznik dočasné vlády odborníků zkomplikovalo odpolední jednání vedení KDU-ČSL. Strana přehodnotila dva body nedělní předběžné dohody - chce, aby zákon o předčasných volbách podal Senát, ne poslanci. Vládu odborníků navíc podpoří až podle jejího programu.

Podle šéfa KDU-ČSL Čunka jsou lidovci jediní, kdo nepomáhal k pádu vlády Mirka Topolánka, a odpovědnost by teď měly nést ostatní strany. Připomněl, že na vládě odborníků se může dohodnout jen ODS a ČSSD. Hlasy lidovců jsou podle něj zbytečné.

Strana zelených to považuje za porušení nedělní dohody, kterou lídři stran podepsali. Zelení prý nehodlají asistovat velké koalici ODS a ČSSD a vyzvali strany k dalšímu urychlenému jednání. Chtějí navrhnout, aby současná vláda dokončila svůj mandát do konce předsednictví Evropské unie.

Topolánek: ODS bude hlasovat pro vládu

Do pozdního večera jednalo vedení ODS. Odstupující premiér Topolánek pak potvrdil, že jeho strana nedělní dohodu a vznik překlenovací vlády odborníků stále podporuje.

"Výkonná rada vyzývá poslance a senátory ODS, aby podpořili přijetí zákona, který umožní rozpuštění Sněmovny," oznámil Topolánek.

"Výkonná rada ODS schvaluje předběžnou dohodu o přechodu k předčasným volbám a o vzniku překlenovací vlády. Výkonná rada ODS konstatuje, že ODS bude hlasovat pro důvěru překlenovací vládě," přečetl dále Topolánek.

K prosazení předčasných voleb přitom stačí právě shoda ODS a ČSSD. Strany totiž mají jak ve Sněmovně, tak v Senátu třípětinovou ústavní většinu, která je potřeba k prosazení jednorázového ústavního zákona o zkrácení funkčního období poslanců. Mají také dost poslanců pro vyslovení důvěry úřednické vládě.

Sociální demokracie ale večer nechtěla pondělní vývoj a možnou dohodu s ODS dále komentovat.

"Je to od KDU-ČSL i Strany zelených nezodpovědné. Přebírají tak zodpovědnost za další politický vývoj v naší zemi. O dalším postupu bude sociální demokracie jednat zítra dopoledne," sdělila iDNES.cz mluvčí ČSSD Kateřina Blechová.

Lidoveckému stanovisku nerozumím, přiznal Topolánek

Podle usnesení ODS, které Topolánek přečetl, nebude jeho strana mít při vzniku nové vlády "žádné stranické ani personální požadavky". Odstupující premiér ale odmítl komentovat otázky, co tato formulace znamená.

Topolánek na tiskové konferenci zároveň přiznal, že nejasnému stanovisku lidovců nerozumí. Podle něj neznamená, že odstupují od nedělní předběžné dohody. Jiří Čunek mu ale později ve vysílání České televize dal jednoznačnou odpověď.

"My jdeme od této dohody pryč, ale zároveň nemáme nic proti tomu, aby ji ty tři strany dodržely," upřesnil postoj KDU-ČSL.

Lidovci vládu odborníků nesmetli, dohodu ano

Lidovci na dnešním jednání nesmetli samotnou myšlenku vzniku vlády úředníků. Vyjádřili se ale proti dvěma bodům nedělní předběžné dohody, kterou podepsal i jejich šéf Jiří Čunek.

Lidovci podporu vládě odborníků, kterou měl vést Jan Fischer, zváží na základě jejího programového prohlášení. V nedělní dohodě se přitom píše, že strany vládu podpoří bez jakýchkoli dalších podmínek. - čtěte plný text nedělní dohody o vládě odborníků

V neděli také Čunek podepsal, že by se v říjnu měly konat předčasné volby, a že návrh ústavního zákona, který je umožní, "předloží skupina poslanců složená ze zástupců smluvních stran". V pondělí pak lidovci prohlásili, že předčasné volby podpoří jen, když vzniknou na základě ústavní novely, kterou připraví Senát. 

"Ta dohoda, ta předběžná, samozřejmě z pohledu KDU-ČSL neplatí," potvrdil v pondělí pozdě večer v televizi Čunek.

Znovu připomněl, že ODS a ČSSD mají dost hlasů, aby předčasné volby a vládu odborníků prosadily samy. Není tak podle něj důvod, proč by museli lidovci této dohodě asistovat. Vládu prý podpoří podle jejích protikrizových opatření.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video