Nejdřív ODS slevu na dani důchodcům sebrala, teď ji navrhuje vrátit

  11:03aktualizováno  11:03
Občanští demokraté předběhli vládu a navrhují znovu umožnit pracujícím důchodcům, aby mohli také uplatnit roční slevu na dani 24 840 korun. Sype si tak pomyslně popel na hlavu, protože to byla právě ona, kdo spolu s TOP 09 a poslanci zvolenými za VV slevu na dani pro pracující důchodce za vlády Petra Nečase zrušil.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura a předseda strany Petr Fiala | foto:  Petr Topič, MAFRA

Tak trochu to tedy připomíná krále, který v pohádce Pyšná princezna říká: "Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil."

Občanští demokraté rozpočtové dopady v předloženém návrhu odhadují od příštího roku asi na 2,5 miliardy korun. Návrh, který ODS tento týden ve Sněmovně předložila, by se při jeho schválení týkal více než 140 tisíc pracujících důchodců. Někteří z nich dokonce přerušili pobírání penze, a tím o slevu na dani nepřišli.

"Nechci se zabývat minulostí. Nijak nám to u voličů nepomůže. Přišel jsem do čela ODS, abych dělal věci, které jsou správné. Ekonomická situace je teď jiná a já jsem tuto věc nikdy nepokládal za správnou," řekl iDNES.cz předseda občanských demokratů Petr Fiala. On sám u toho nebyl, když ODS spolu s vládními partnery slevu na dani pro pracující důchodce rušila, protože nebyl poslanec.

Už si ani nepamatuji, kdo to tehdy navrhl, říká šéf poslanců ODS

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura ale poslancem byl a hlasoval pro zrušení slevy. "V té době jsme byli součástí nějaké koaliční vlády. Už si ani nepamatuji, kdo s tím přesně přišel," prohlásil v pátek Stanjura. Podle něj je možné tuto věc schválit, protože vývoj ekonomiky je lepší než za Nečasovy vlády.

"Omezení slevy bylo zavedeno jako krátkodobé, dočasné. V době, kdy ekonomika roste, se cítíme povinni navrhnout opět zavedení slevy," uvedl Fiala.

Se znovuzavedením slevy na dani pro pracující důchodce počítají v koaliční smlouvě ČSSD, ANO a KDU-ČSL. A to, že ministerstvo financí tuto věc navrhne, aby platila od příštího roku, potvrdili v březnu v parlamentu šéf resortu financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho náměstkyně Simona Hornochová. (více o daňových plánech resortu zde)

Fiala to v reakci na představení návrhu ministerstva financí označil za rozumné. Teď tedy udělala ODS krok číslo dvě a vládu s předložením návrhu předběhla. "Nebereme to jako závod. Pracujícím důchodcům bude nakonec jedno, kdo s tím přišel jako první, ale aby tu slevu opět měli," řekl iDNES.cz Stanjura.

Vláda chce slevu na dani pro pracující důchodce vrátit spolu s tím, že zruší další škrt Nečasovy vlády a vrátí zvyšování penzí na původní úroveň, tedy o třetinu růstu průměrné mzdy a o celou inflaci. Příští rok dokonce stoupnou penze mimořádně v průměru o 205 korun, aby to podle vlády alespoň částečně penzistům kompenzovalo předchozí nižší růst důchodů. (více zde)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

ANO podpoří, aby se Sněmovna distancovala od Ondráčkovy cesty do Donbasu

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček hovoří na schůzi Sněmovny, která projednávala 31....

Poslanecký klub hnutí ANO podle jeho předsedy Jaroslava Faltýnka podpoří návrh, aby se Poslanecká sněmovna distancovala...

Lékaři zkouší vyléčit lidi ze zármutku, který po ztrátě blízkého ochromuje

Ilustrační fotografie

Ztráta blízké osoby je pro většinu lidí těžká. V některých případech ale smrt blízkého dokáže pozůstalé takřka vyřadit...

Kůrovce se v Česku jen tak nezbavíme, na vině je smrk, tvrdí odborník

K obnově smrku může docházet přirozeně: strom roste pod clonou mateřských...

Kůrovcem napadených stromů v současné době stále přibývá. Svědčí mu totiž změna klimatu, má tak dostatek potravy v...

Pronájem 2+kk Frenštát p/R
Pronájem 2+kk Frenštát p/R

Fr. Horečky, Frenštát pod Radhoštěm, okres Nový Jičín
11 500 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz