Babiš navrhne třetí sazbu DPH i vyšší slevu na dani na děti

  9:56aktualizováno  14:26
Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš navrhne třetí sazbu daně z přidané hodnoty, která by se vztahovala na léky, knihy a nenahraditelnou výživu. Přijde také s návrhy na vyšší slevu na dani na druhé a další dítě, jak to vyplývá z koaliční smlouvy, i s opětovným zavedením slevy na dani pro pracující důchodce.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

Pracovně ministerstvo financí počítá s třetí sazbou DPH ve výši 10 procent. ČSSD však počítala s tím, že by to mohlo být dokonce jen 5 procent. "Pokud by byla třetí sazba DPH pětiprocentní, znamenalo by to u léků dopad 7,8 miliardy korun a to si rozpočet nemůže dovolit," řekla Babišova náměstkyně Simona Hornochová.

Ministerstvo zatím nepočítá s tím, že by do návrhu dávalo pleny, protože na ně nemá Česká republika vyjednanou výjimku s Evropskou unií. Na levnějších plenách trvají koaliční lidovci, na jejichž popud se do dohody o vládě dostaly.

Chystané zvýšení slevy na dani na druhé a další dítě

Nyní lidé uplatňují slevu na dani 24840 Kč za rok za poplatníka. V případě dětí je sleva na dani 13404 Kč ročně. Pokud ministerstvo financí prosadí v koalici svou představu, byla by roční sleva na dani na druhé a každé další dítě 14604 Kč ročně.

Zvýšení slevy na dani na druhé a další dítě by podle Hornochové mohlo začít ve výši 100 korun měsíčně, tedy 1200 korun za rok. "To by stálo asi miliardu ročně," odhadla Hornochová. Sleva na dani na další děti, kterou si přáli v koaliční smlouvě lidovci, by mohla růst postupně.

Ministerstvo financí chce také odložit zavedení jednoho inkasního místa a zvažuje omezení výdajových paušálů, zřízení centrálního registru bankovních účtů či zavedení elektronické evidence tržeb. Na konci letošního roku bude hotová analýza chorvatského a maďarského modelu a pak přijde české ministerstvo financí s vlastním návrhem.

Ministerstvo se chce zaměřit i na omezení výdajových paušálů

"Chceme se zaměřit na omezení výdajových paušálů. Původně to mělo sloužit ke zjednodušení administrativy, s postupem času se z toho ale stal nástroj daňové optimalizace," řekla Babišova náměstkyně.

"Zrušíme zavedení jednotného inkasního místa a zároveň plošné osvobození dividend," uvedla Hornochová.

Mezi další připravovaná opatření patří vyšší zdanění hazardu či zdanění zahraničních provozovatelů loterií. Od roku 2016 skončí superhrubá mzda a sedmiprocentní solidární přirážka pro lidi s nejvyššími příjmy, a budou dvě sazby z daně z příjmu z hrubé mzdy.

"Naše daňová kvóta je relativně vysoká," řekl Babiš při tiskové konferenci k představení daňových plánů ministerstva financí. Potenciál lepšího výběru daní odhadl na až 30 miliard korun ročně.

"Pokud přesvědčíme všechny potenciální plátce, že se nahoře neplýtvá, nekrade, tak se možná dočkáme toho, že jednou budeme všichni pyšní na to, že platíme daně," uvedl ministr financí.

Jako opatření v boji proti daňovým únikům při tzv. "karuselových obchodech" chce ministerstvo financí rozšířit uplatnění reverse-charge mechanismu, kdy je zboží zdaňováno nikoli dodavatelem, ale odběratelem. Výčtem bude stanoveno, jakého typu zboží se to bude týkat. A seznam se bude jednou za rok měnit, tak aby stát mohl správně reagovat na karuselové obchody.

"Je třeba hovořit také o rozšíření pravomocí celních orgánů v trestním řízení," uvedla Babišova náměstkyně Hornochová. Ministerstvo financí navrhne také zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky. Podle odhadu Hornochové by to krabičku cigaret mohlo zdražit o tři až čtyři koruny.

Kalousek: Plány ministerstva jsou nepřátelské k podnikání

Exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 označil plány ministerstva financí v daňové oblasti za nepřátelské k podnikání. Budou podle něj znamenat výrazné zvýšení daňové zátěže oproti platnému právnímu stavu.

Miroslav Kalousek z TOP 09 při vystoupení ve Sněmovně v rozpravě o důvěře vládě.

"Zrušení superhrubé mzdy, které má vstoupit v účinnost k 1. 1. 2015, chce ministerstvo financí se všemi souvisejícími zákony odložit o rok. To znamená vyšší přímé odvody o cca 20 miliard korun," uvedl Kalousek.

Elektronická evidence tržeb podle něj přinese výrazné náklady zejména pro drobné podnikatele a živnostníky. "Spolu s omezením výdajových paušálů mohou znamenat pro některé živnostníky až likvidační prostředí," tvrdí bývalý ministr. Vadí i chystané zavedení třetí sazby DPH, které podle něj otevře prostor k vyšším daňovým únikům.

Fiala: Navržené změny jdou proti zájmům aktivních občanů

Podle předsedy ODS Petra Fialy přichází Babiš se změnami, které jdou proti zájmům aktivních občanů a nepřiměřeným způsobem zvýší kontrolu. "Postihne to devadesát procent nevinných lidí. Tady mám na mysli registr bankovních účtů," řekl Fiala.

Předseda ODS Petr Fiala

Návrhy ministerstva financí nepomohou podle občanských demokratů ekonomice a občanům. Z hlediska aktivních občanů označil za nebezpečný pokus ministerstva omezit paušály pro živnostníky.

"Zlepšení výběru daní je něco, čemu všichni říkáme ano, ale je otázka, jakým způsobem a jestli tato opatření k lepšímu výběru daní povedou. Já si tím nejsem jist a třeba zavedení třetí sazby DPH je věc, kterou bych pokládal za problematickou i z hlediska zlepšení výběru daní," řekl předseda ODS. Za rozumné naopak označil vrácení slev na dani pro pracující důchodce.

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

VIDEO: V 90. letech to byl hit, teď hrozí zánik. Takto dnes hrají bingo

Hra bingo je součástí balíčku, u kterého plánuje ministerstvo financí navýšit...

Miliony lidí sledovaly v 90. letech každý týden televizní hru Bingo. V roce 2019 si ho mohou lidé zahrát už jen v...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Stát chce koupit hutě ArcelorMittal za korunu, tvrdí Babiš

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš to uvedl v pondělním vydání...

Najdete na iDNES.cz