Pondělí 17. května 2021, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. května 2021 Aneta

Lékaři se vrací k běžným operacím, návrat do normálního stavu bude trvat

Nemocnice se pomalu vrací k neakutním zákrokům. Obnovují se tak operace velkých kloubů, například kyčlí i kolen. Ty mohou některá zdravotnická zařízení dohánět ještě další měsíce. Návrat k běžnému provozu je však pomalý, neboť nemocnice nadále evidují vysoký počet pacientů hospitalizovaných s covidem-19.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Takzvané elektivní výkony byly odložené od konce loňského prosince kvůli mimořádnému opatření ministerstva zdravotnictví. Zákroky lze opět vykonávat od 7. dubna, nemocnice ovšem k návratu přistupují pozvolně. Není to tedy tak, že by se vše obnovilo ze dne na den. 

„Stále máme vysoký počet hospitalizovaných covid pozitivních pacientů, kteří potřebují i intenzivní péči. Jedná se celkem o více než 100 pozitivních pacientů a z toho je přes 20 nemocných, kteří jsou umístěni na JIP a pracovišti ARO. Z tohoto důvodu budeme k uvolnění neakutní péče přistupovat opatrněji a v postupných vlnách,“ popsal mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek. 

Nemocnice tak nejdříve bude uvolňovat takové výkony, kterou nejsou náročné na intenzivní péči. „Bude se jednat o operativní výkony například v rámci ORL, urologie či o malé chirurgické zákroky,“ popsal mluvčí.

Podobná situace panuje i v jiných zdravotnických zařízeních. „Z hlediska počtu hospitalizovaných covid pozitivních pacientů je současná situace ve FN Ostrava srovnatelná s koncem února a začátkem března. Takže si zatím nemůžeme dovolit okamžité rozvolňování,“ popsala mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová. Nemocnice postupně plánuje převádět covidová lůžka a oddělení na necovidová.

Čekání na operace

Fakultní nemocnice Hradec Králové obnovila provoz na jednom z oddělení ortopedické kliniky 9. dubna. „Od pondělí 19. dubna se otevřelo Dětské oddělení Neurologické kliniky FN HK či na poloviční kapacitu operační provoz Oční kliniky FN HK pro zajištění ambulantních operačních výkonů – například operací katarakt,“ řekl mluvčí nemocnice Jakub Sochor. 

Limitující přitom pro nemocnice v souvislosti s obnovou neakutní péče není jen počet lůžek, ale například také personál a jeho vytížení. 

„V té nejhorší době epidemie jsme jeli na 10 operačních sálech denně, v současné chvíli je v provozu až 20 sálů, je to ale s vypětím sil. Na 16 sálech probíhají klasické operace, na zhruba 4 sálech jsou prováděny výkony v lokální anestezii. Při návratu k operativě nás krom omezeného počtu sálů brzdí ještě kapacita jednotek intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Zde pacienti po operacích často končí a i tyto lůžkové kapacity jsou obsazené covidovými pacienty,“ popsal zdravotnický náměstek FN Brno Ondřej Ludka.

Po obnovení i neakutních zákroků budou mít nemocnice nicméně co dohánět. Například ta v Ostravě bude muset podle Petlachové dohnat zhruba dva tisíce plánovaných operací. 

Nemocnice obnoví plánovanou péči, ne všude se však situace výrazně mění

Kvůli koronaviru nemocnice v Hradci Králové musela v posledních měsících odložit tisíce neakutních operací. Podle stránek fakultní nemocnice například byla čekající doba na endoprotézu kolena 104 týdnů, u kyčle pak 54 týdnů. Na operaci štítné žlázy si naopak pacienti původně počkali 10 až 12 týdnů. 

Podle Sochora se nyní u některých výkonů čekací lhůta prodloužila i o několik měsíců. „Pacienty budeme přijímat podle klinického stavu a potřebnosti výkonů,“ dodal. 

O něco lépe je na tom již zmiňovaná Thomayerova nemocnice. Podle Sulka se lhůty u neakutních zákroků prodloužily spíše o týdny. „Rozhodně se však nejedná o několikaměsíční zpoždění. Problém je spíše v tom, že pacienti se stále ještě bojí navštěvovat svého lékaře a spíše se vyhýbají dlouhodobě plánovaným výkonům, pokud jim to jejich aktuální zdravotní stav dovolí,“ poznamenal. Kvůli koronaviru musela nemocnice odložit desítky zákroků. 

Důležitý je stav pacienta

Podle nemocnic se čekací doba prodloužila nejvíce u ortopedických operací. Podle mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veroniky Plaché se například na kyčel čekalo ještě před koronavirem až dva roky, na operaci kolene až tři roky. „Tyto operace se prodlouží v řádu několika měsíců. Samozřejmě s přihlédnutím na aktuální stav pacienta,“ sdělila Plachá. 

„Na operaci žlučníku si lidé počkali do tří měsíců, nyní to může být až půl roku,“ doplnila a zdůraznila, že taková čekací lhůta se netýká akutních případů. Lékaři totiž vždy posuzují i celkový zdravotní stav pacienta.

To zdůrazňují i jiné nemocnice. „Hranice mezi akutními a neakutními výkony je neostrá a liší se podle oborů a podle celkového stavu pacienta. Výkon, který je u jednoho pacienta odložitelný, může být u jiného vzhledem k přidruženým onemocněním vysoce akutní. Posouzení je vždy na ošetřujícím lékaři,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Motol Pavlína Danková.

V některých nemocnicích ještě s obnovením běžného provozu čekají, tou je například Nemocnice Jihlava. „Aktuálně máme stále blokováno mnoho lůžek jak ve standardní péči, tak a zejména v péči o intenzivní pacienty s covidem. Péče o ně potřebuje velké množství personálu i kapacity lůžek intenzivní péče a to jsou nyní hlavní limity spuštění plánovaných výkonů. Nejen operativy, jde také o diagnostické a jiné terapeutické výkony,“ uvedla mluvčí Monika Zachrlová. 

Návrat k neakutním operacím nemocnice odkládají, mají moc covid pacientů

„Jakmile se počet nemocných s covid-19 sníží tak, abychom mohli začít uvolňovat lůžka a personál, bude prostor pro rozšíření služeb. S ohledem na setrvačnost a zpoždění mezi nákazou, nutností hospitalizace a nutnosti hospitalizace na JIP to odhadujeme na asi 2 týdny. Samozřejmě nikdo neví, jak se projeví současné rozvolnění,“ doplnila. V nemocnici čeká na operaci zhruba tisícovka pacientů.

Návrat zpět k normálu

Kdy přesně se nemocnice vrátí zpět do normálního provozu, jen velmi těžko odhadují. Například Fakultní nemocnice Brno v běžném provozu vykonávala 80 až 100 operací denně. Část této operativy musela kvůli nařízením odložit o několik měsíců. „Půlroční zdržení se bude dohánět přibližně rok, v některých oborech se doba může ještě prodloužit,“ popsala Plachá. 

Nejde přitom jen o „operace“. Zpět do normálního chodu se bude v některých případech vrátit celá nemocnice. 

„Snažíme se po pokračovat v postupném obnovování neakutních provozů co nejrychleji, ale proces obnovování provozů znamená prostory vydezinfikovat, vymalovat, uklidit a například i odstranit některé dočasně instalované sádrokartonové příčky, které by mohly bránit běžnému provozu,“ popsal Sochor za královéhradeckou nemocnici. 

Nemocnice se shodují v tom, že vše bude záležet na aktuální situaci kolem koronaviru a počtu hospitalizovaných. „Budeme dělat vše pro to, abychom odloženou neakutní operativu zvládli v co nejkratším termínu,“ slíbil Sulek.

Za dobu pandemie ministerstvo zdravotnictví vydalo opatření, která omezují anebo úplně zakazují plánované zákroky, celkem čtyřikrát. Poprvé to bylo loni na jaře, kdy omezení trvalo přes dva měsíce. Znovu se k tomu resort vrátil s podzimní vlnou. Poslední regulace platila od prosince, na konci roku ministerstvo zpřísnilo doporučení omezit odkladnou péči na její úplný zákaz.

Autor:

Mimozemský život najdeme nejspíše jinde než na Marsu, myslí si odborník

  • Nejčtenější

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku

Více než 130 000 lidí se podepsalo pod otevřený dopis, který francouzskou vládu varuje před ústupky islamistům a...

Zeman je připraven Arenbergera odvolat. Babiš míní, že má ještě kam sáhnout

Prezident Zeman je připraven odvolat ministra zdravotnictví Arenbergera kvůli dosud řádně nevysvětleným majetkovým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Bývalý šéf diplomacie Kohout se ujme příprav na české předsednictví EU

Bývalý ministr zahraničí ze dvou úřednických vlád Jan Kohout je nově politickým náměstkem ministra zahraničí Jakuba...

V jamách ležely zvířecí kosti s lidskými. Jako v hororu, líčí archeologové

K hororu od Stephena Kinga přirovnali archeologové svůj objev v Mutěnicích na Hodonínsku. Při průzkumu vesnice z období...

Bývalá hlavní hygienička Rážová vede hygienu v motolské nemocnici

Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské...

STALO SE DNES: Konec Hniličky, Hamáčkova cesta či další rozvolnění

Vláda rozhodla o obnovení prezenční výuky na středních školách od 24. května. Milan Hnilička rezignoval na funkci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...