Středa 12. května 2021, svátek má Pankrác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. května 2021 Pankrác

Lékaři se vrací k běžným operacím, návrat do normálního stavu bude trvat

Nemocnice se pomalu vrací k neakutním zákrokům. Obnovují se tak operace velkých kloubů, například kyčlí i kolen. Ty mohou některá zdravotnická zařízení dohánět ještě další měsíce. Návrat k běžnému provozu je však pomalý, neboť nemocnice nadále evidují vysoký počet pacientů hospitalizovaných s covidem-19.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Takzvané elektivní výkony byly odložené od konce loňského prosince kvůli mimořádnému opatření ministerstva zdravotnictví. Zákroky lze opět vykonávat od 7. dubna, nemocnice ovšem k návratu přistupují pozvolně. Není to tedy tak, že by se vše obnovilo ze dne na den. 

„Stále máme vysoký počet hospitalizovaných covid pozitivních pacientů, kteří potřebují i intenzivní péči. Jedná se celkem o více než 100 pozitivních pacientů a z toho je přes 20 nemocných, kteří jsou umístěni na JIP a pracovišti ARO. Z tohoto důvodu budeme k uvolnění neakutní péče přistupovat opatrněji a v postupných vlnách,“ popsal mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek. 

Nemocnice tak nejdříve bude uvolňovat takové výkony, kterou nejsou náročné na intenzivní péči. „Bude se jednat o operativní výkony například v rámci ORL, urologie či o malé chirurgické zákroky,“ popsal mluvčí.

Podobná situace panuje i v jiných zdravotnických zařízeních. „Z hlediska počtu hospitalizovaných covid pozitivních pacientů je současná situace ve FN Ostrava srovnatelná s koncem února a začátkem března. Takže si zatím nemůžeme dovolit okamžité rozvolňování,“ popsala mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová. Nemocnice postupně plánuje převádět covidová lůžka a oddělení na necovidová.

Čekání na operace

Fakultní nemocnice Hradec Králové obnovila provoz na jednom z oddělení ortopedické kliniky 9. dubna. „Od pondělí 19. dubna se otevřelo Dětské oddělení Neurologické kliniky FN HK či na poloviční kapacitu operační provoz Oční kliniky FN HK pro zajištění ambulantních operačních výkonů – například operací katarakt,“ řekl mluvčí nemocnice Jakub Sochor. 

Limitující přitom pro nemocnice v souvislosti s obnovou neakutní péče není jen počet lůžek, ale například také personál a jeho vytížení. 

„V té nejhorší době epidemie jsme jeli na 10 operačních sálech denně, v současné chvíli je v provozu až 20 sálů, je to ale s vypětím sil. Na 16 sálech probíhají klasické operace, na zhruba 4 sálech jsou prováděny výkony v lokální anestezii. Při návratu k operativě nás krom omezeného počtu sálů brzdí ještě kapacita jednotek intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Zde pacienti po operacích často končí a i tyto lůžkové kapacity jsou obsazené covidovými pacienty,“ popsal zdravotnický náměstek FN Brno Ondřej Ludka.

Po obnovení i neakutních zákroků budou mít nemocnice nicméně co dohánět. Například ta v Ostravě bude muset podle Petlachové dohnat zhruba dva tisíce plánovaných operací. 

Nemocnice obnoví plánovanou péči, ne všude se však situace výrazně mění

Kvůli koronaviru nemocnice v Hradci Králové musela v posledních měsících odložit tisíce neakutních operací. Podle stránek fakultní nemocnice například byla čekající doba na endoprotézu kolena 104 týdnů, u kyčle pak 54 týdnů. Na operaci štítné žlázy si naopak pacienti původně počkali 10 až 12 týdnů. 

Podle Sochora se nyní u některých výkonů čekací lhůta prodloužila i o několik měsíců. „Pacienty budeme přijímat podle klinického stavu a potřebnosti výkonů,“ dodal. 

O něco lépe je na tom již zmiňovaná Thomayerova nemocnice. Podle Sulka se lhůty u neakutních zákroků prodloužily spíše o týdny. „Rozhodně se však nejedná o několikaměsíční zpoždění. Problém je spíše v tom, že pacienti se stále ještě bojí navštěvovat svého lékaře a spíše se vyhýbají dlouhodobě plánovaným výkonům, pokud jim to jejich aktuální zdravotní stav dovolí,“ poznamenal. Kvůli koronaviru musela nemocnice odložit desítky zákroků. 

Důležitý je stav pacienta

Podle nemocnic se čekací doba prodloužila nejvíce u ortopedických operací. Podle mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veroniky Plaché se například na kyčel čekalo ještě před koronavirem až dva roky, na operaci kolene až tři roky. „Tyto operace se prodlouží v řádu několika měsíců. Samozřejmě s přihlédnutím na aktuální stav pacienta,“ sdělila Plachá. 

„Na operaci žlučníku si lidé počkali do tří měsíců, nyní to může být až půl roku,“ doplnila a zdůraznila, že taková čekací lhůta se netýká akutních případů. Lékaři totiž vždy posuzují i celkový zdravotní stav pacienta.

To zdůrazňují i jiné nemocnice. „Hranice mezi akutními a neakutními výkony je neostrá a liší se podle oborů a podle celkového stavu pacienta. Výkon, který je u jednoho pacienta odložitelný, může být u jiného vzhledem k přidruženým onemocněním vysoce akutní. Posouzení je vždy na ošetřujícím lékaři,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Motol Pavlína Danková.

V některých nemocnicích ještě s obnovením běžného provozu čekají, tou je například Nemocnice Jihlava. „Aktuálně máme stále blokováno mnoho lůžek jak ve standardní péči, tak a zejména v péči o intenzivní pacienty s covidem. Péče o ně potřebuje velké množství personálu i kapacity lůžek intenzivní péče a to jsou nyní hlavní limity spuštění plánovaných výkonů. Nejen operativy, jde také o diagnostické a jiné terapeutické výkony,“ uvedla mluvčí Monika Zachrlová. 

Návrat k neakutním operacím nemocnice odkládají, mají moc covid pacientů

„Jakmile se počet nemocných s covid-19 sníží tak, abychom mohli začít uvolňovat lůžka a personál, bude prostor pro rozšíření služeb. S ohledem na setrvačnost a zpoždění mezi nákazou, nutností hospitalizace a nutnosti hospitalizace na JIP to odhadujeme na asi 2 týdny. Samozřejmě nikdo neví, jak se projeví současné rozvolnění,“ doplnila. V nemocnici čeká na operaci zhruba tisícovka pacientů.

Návrat zpět k normálu

Kdy přesně se nemocnice vrátí zpět do normálního provozu, jen velmi těžko odhadují. Například Fakultní nemocnice Brno v běžném provozu vykonávala 80 až 100 operací denně. Část této operativy musela kvůli nařízením odložit o několik měsíců. „Půlroční zdržení se bude dohánět přibližně rok, v některých oborech se doba může ještě prodloužit,“ popsala Plachá. 

Nejde přitom jen o „operace“. Zpět do normálního chodu se bude v některých případech vrátit celá nemocnice. 

„Snažíme se po pokračovat v postupném obnovování neakutních provozů co nejrychleji, ale proces obnovování provozů znamená prostory vydezinfikovat, vymalovat, uklidit a například i odstranit některé dočasně instalované sádrokartonové příčky, které by mohly bránit běžnému provozu,“ popsal Sochor za královéhradeckou nemocnici. 

Nemocnice se shodují v tom, že vše bude záležet na aktuální situaci kolem koronaviru a počtu hospitalizovaných. „Budeme dělat vše pro to, abychom odloženou neakutní operativu zvládli v co nejkratším termínu,“ slíbil Sulek.

Za dobu pandemie ministerstvo zdravotnictví vydalo opatření, která omezují anebo úplně zakazují plánované zákroky, celkem čtyřikrát. Poprvé to bylo loni na jaře, kdy omezení trvalo přes dva měsíce. Znovu se k tomu resort vrátil s podzimní vlnou. Poslední regulace platila od prosince, na konci roku ministerstvo zpřísnilo doporučení omezit odkladnou péči na její úplný zákaz.

Autor:

Zaorálek: Jsem přesvědčen, že Jan Hamáček měl na mysli dobro lidí v České republice

  • Nejčtenější

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Dítě spolykalo syrové fazole a po výplachu žaludku zemřelo, lékaře stíhají

Státní zastupitelství podalo obžalobu na lékaře pro usmrcení z nedbalosti. Podle vyšetřovatelů je odpovědný za smrt...

Slepce v doprovodu dcery zabil kamion, ženu viní z usmrcení z nedbalosti

Z usmrcení z nedbalosti obvinili policisté ženu, která loni v březnu v centru Plzně vstoupila spolu se svým nevidomým...

Anonym pohrozil útokem na školku. Policie má poplach, neví na kterou

Policie se zabývá anonymní výhrůžkou o připravovaném útoku na mateřskou školu. O kterou přesně jde, zatím úřady nevědí....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš ohlásil registrace pro 45leté, odborníci mu vyčítají změnu v očkování

Premiér Andrej Babiš v pondělí požádá Radu pro zdravotní rizika, aby otevřela registraci k očkování proti covidu-19 pro...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Lodě na Slapech budou muset zvolnit, letos se tam opět čeká nával

Nebývalý nárůst počtu rekreantů a zásahů vodních záchranářů v loňském roce jsou hlavními důvody zpřísnění pravidel na...

Arenberger si vydělal bokem přes 30 milionů, hlavně z kožní živnosti

Více než 31 milionů korun si mimo hlavní zaměstnání vydělal současný ministr zdravotnictví Petr Arenberger ještě jako...

Cermat si dělá, co chce, přijímačky ještě ztížil, stěžuje si EDUin

Na podobě letošních přijímacích zkoušek na střední školy se podle neziskové organizace EDUin ukázalo, že Cermat vytváří...

Za oslavu na střeše arcibiskupství dostal šéf prezidentovy ochranky pokutu

Za účast na oslavě na střeše Arcibiskupského paláce padla pokuta. Tu dostali šéf prezidentovy ochranky Martin Baláž a...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...