Pátek 25. června 2021, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. června 2021 Ivan

KOMENTÁŘ: EU přežila krizi, začíná rekonstrukce

  15:29
Ačkoli byl Evropské unii již poněkolikáté předpovídán její zánik, nedošlo k němu. Z rozpačitého rozjezdu očkovací akce i z lavírování nad vlastní rolí v pandemii vybruslila Unie u Čechů nakonec s docela čistým štítem. Nyní nastává příležitost složit účty. Startuje Konference o budoucnosti Evropy a jejími vstupy se možná bude zabývat české předsednictví v roce 2022, píše ve svém komentáři analytička projektu České zájmy v EU Iva Fialová.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Symbolicky 9. května, na Den Evropy, začíná celoevropská konference o její budoucnosti. Bude trvat celý rok a občané členských zemí se v ní mohou nejrůznějším způsobem vyjádřit ke klíčovým otázkám, kterým kontinent čelí, anebo přijít s vlastními návrhy. 

Evropská unie totiž samozřejmě není dokonalý projekt. O reformě se mluví stále. Je to jako starý rozestavěný dům, který nás sice už mockrát zachránil před pohromou, a také přečkal mnohá zemětřesení, ale jeho rekonstrukce trvají dlouho. Změnit uvažování 27 členských států, vzájemně provázaných různými smlouvami, zónami a aliancemi není o nic lehčí než v tom našem domě vyměnit jednu stěnu.

Začal summit Evropské rady. Babiš na něm informuje spojence o kauze Vrbětice

Začalo to jako průšvih...

Na začátku všech úvah o budoucnosti by měla být rozvaha nad aktuálním stavem. Před rokem, když členské státy Unie zachvátil strach z počínající pandemie a některé z nich obnovily hraniční kontroly, řada komentátorů předpovídala její rozpad. 

Evropa postupně rozvolňuje. V Británii se otevřely zahrádky, v Řecku školy

Situace byla opravdu velmi nepřehledná a nebylo jasné, jak celý příběh pro Evropu dopadne - o žádném ze členů se nedá zpětně říci, že by byl připraven. EU se musela učit “za pochodu” a hledat svoji roli, neboť zdravotnictví do její kompetence nespadá. Evropský blok proto na začátku pandemie jednal spíše jako shluk států než společně jako jeden celek.

A jak to vypadá dnes? Evropská komise před pár dny ohlásila, že Unie překonala 150 milionů vykázaných očkování proti koronaviru. Znamená to, že asi čtvrtina Evropanů už dostala svoji první dávku a členské země tak víceméně míří k plánovanému červnovému cíli 70 % proočkované dospělé populace. 

Své milníky paralelně překonává i Česko, které si zajistilo očkovací látky právě díky společným evropským nákupům. Do země proudí rekordní dodávky vakcín, dvě dávky dostalo více než milion lidí a ministerstvo zdravotnictví otevírá registraci pro další a další věkové kategorie. Před rokem obrázek nepředstavitelný.

Dobré rozhodnutí české vlády

Česká republika se rozhodla nakupovat vakcíny ve spolupráci s ostatními evropskými zeměmi na jaře loňského roku. Ačkoli o tomto kroku řada lidí pochybovala, nakonec se ukazuje, že to bylo dobré rozhodnutí. Evropa je domovem více než padesáti továren na výrobu vakcín a jejich komponentů. 

Nejvíce je jich v Německu, Francii nebo Itálii. Byly to právě tyto země, které se rozhodly jednání s výrobci předat do rukou Evropské komise, a tím umožnit i dalším státům těžit ze společného evropského přístupu. Je bláhové předpokládat, že bychom sami uprostřed probíhající pandemie v obrovské konkurenci světových mocností obstáli ve vyjednávání s výrobci lépe. Jiné cesty by byly nejspíš o dost náročnější, což ukazují i výsledky vývoje vlastní očkovací látky nebo úvahy nad nákupem vakcíny Sputnik V.

Mgr. Iva Fialová

Působí jako hlavní analytička projektu České zájmy v EU. Dříve působila ve Sdružení pro zahraniční investice - AFI a komerčních médiích jako moderátorka a PR manažerka. Byla součástí České podnikatelské reprezentace při EU a jako PR konzultantka pracovala v Evropském parlamentu. Dlouhodobě se věnuje strategickému marketingu a politické komunikaci.

Mgr. Iva Fialová, hlavní analytička projektu České zájmy v EU

Ale ani celoevropská cesta pandemií a zejména k vakcinaci nebyla bez problémů. Viděli jsme, jak společnost AstraZeneca, do které Evropané vložili nemalé finanční prostředky, nesplnila své sliby ohledně dodávek do EU. 

Tato zrada přispěla k pomalejšímu a poněkud rozpačitému rozjezdu evropské očkovací akce. Svou roli sehrála i opatrnost lídrů členských států, kteří z obavy před antivakcinačními náladami ve svých zemích zadali Evropské lékové agentuře (EMA), že má postupovat standardní, nikoliv nouzovou procedurou schvalování očkovacích látek - narozdíl třeba od Velké Británie, která ještě na základě dobíhajícího unijního práva rozhodla o nouzovém, a tedy i rychlejším a riskantnějším postupu. 

Kritika zaznívala i z Německa, které nelibě neslo, že se “jejich” vakcínou od Pfizer/BioNTech očkuje rychleji jinde. Vedle USA šlo zejména o Izrael, který nejenže si za očkovací látky připlatil, ale navíc “přihodil” i zdravotnická data svých obyvatel - v Evropě něco nemyslitelného.

Alternativní přístupy nefungují

Příklad Slovenska se pro nás stal v evropském prostoru varováním, že alternativní cesty k vakcinaci nemusejí být vždy ty nejvýhodnější. Nedávno zveřejněná smlouva s výrobcem Sputniku V odhalila, že Slováci budou muset zaplatit v přepočtu půl miliardy korun i za nerealizované dodávky ruské vakcíny. 

Výhody jen pro Rusko, lži Matoviče. Slováci znají obsah smlouvy o Sputniku

Otázky dosud vyvolává i zjištění slovenského ŠÚKLu, podle kterého dodané očkovací látky neodpovídají tomu, co bylo publikováno, a obsah vakcín se dokonce liší i stát od státu. 

V Maďarsku vedle Sputniku vsadili i na čínský Sinopharm, čímž sice rapidně navýšili proočkovanost, ale zároveň - patrně kvůli nižší účinnosti východních vakcín - nedokázali ochránit obyvatele před velmi silnou třetí vlnou onemocnění covid-19.

Ke slovu se dostanou i Češi

Je to takový “evropský folklór”, který se opakuje v různých krizích: Nejde to jako po másle, vypadá to na katastrofu, ale nakonec to dopadne líp, než kdyby situaci řešil každý stát sám a zřejmě i na úkor ostatních. Také česká cesta k vakcínám na lodi EU se nakonec ukazuje jako úspěšná, ačkoli o jejím provedení si můžeme myslet své. 

Důvěra ve vládu hluboce klesla, naopak Češi víc vzhlížejí k Bruselu

Podle posledního celoevropského průzkumu veřejného mínění se zdá, že podobně uvažují i Češi. Zatímco některé národní vlády, včetně té české, ale také třeba té slovinské nebo španělské, se v důvěře propadly, Evropské unii na konci stávající krize lidé stále věří. 

Bylo by škoda téhle energie nevyužít. Konference o budoucnosti Evropy představuje nástroj, který dává občanům možnost se vyjádřit. S jejími výstupy se bude muset možná popasovat i české předsednictví v Radě EU v druhé polovině roku 2022. A ze zkušeností s některými veřejnými konzultacemi na zásadní témata evropské veřejné diskuse víme, že pokud Češi dostanou příležitost se k budoucnosti Unie vyjádřit, s gustem ji využijí.

Autor:

Prasárna a hyenismus. Vyšetřit potřebuje Fischer, ne Zeman, míní Mynář

  • Nejčtenější

Mrtví, zavalení, všude trosky. Sedm obcí na Moravě zpustošilo tornádo

Jižní Moravu zasáhla silná bouře s krupobitím a tornádem. Největší škody hlásí obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a...

Popadané stromy, zatopené sklepy. Bouřky odřízly 6 tisíc domácností od proudu

Meteorologové varují, že velkou část republiky včetně metropole Prahy zasáhne v úterý přívalový déšť, po kterém mohou...

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Veze mě podivín, bojím se, psala mariňačka. Po čtyřech dnech ji našli mrtvou

Sedím v autě s cizím mužem, doufám, že mě neunese. Takovou zprávu napsala před týdnem své matce do USA...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Pomoc jižní Moravě: do zasažených míst nejezděte, volejte krizovou linku

Katastrofa způsobená řáděním tornáda na Břeclavsku a Hodonínsku spustila vlnu solidarity napříč republikou. Lidé začali...

Za pět minut bylo po všem, líčí apokalypsu obyvatel Moravské Nové Vsi

„Nestihli jsme ani utéct z domu. Vše se událo během chvilky,“ popsal apokalyptickou situaci obyvatel Moravské Nové Vsi....

Počet nakažených ve všední den se dostal pod 100, poprvé od loňského července

Aktualizujeme Ve čtvrtek v Česku přibylo 99 nakažených, o 58 méně než minulý týden. Zároveň je počet pod stovkou ve všední den poprvé...

Obrovská tragédie, řekl Babiš. Místa zasažená tornádem chce navštívit

Za obrovskou tragédii označil premiér Andrej Babiš přírodní katastrofu na Hodonínsku a Břeclavsku, kudy se ve čtvrtek...

TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?
TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?

Otestovaly jsme za vás čtyři nové druhy masa od Krahulíka z řady sous-vide. Masa jsou bez lepku, „éček“ a velmi pomalu vařená, aby si zachovala co...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Připravte se na epický kolaps, varoval burzovní amatéry slavný investor Burry

Michael Burry, který vydělal miliardy na tzv. internetové horečce nebo úderu poslední finanční krize, ostře zkritizoval...

Hlásí vám Google na mobilu chybu? Nejste sami, na vině je aktualizace

V posledních hodinách se objevilo mnoho případů, kdy uživatelům Androidu neustále systém ukazuje chybovou hlášku, že...