KOMENTÁŘ: Obrana Romů před soumrakem

  14:28aktualizováno  14:28
Ulicemi měst pochodují čím dál častěji skupinky dutolebých neonacistů, kteří burcují ostatní proti Romům. BIS nedávno upozornila, že protiromské nálady ve veřejnosti jsou pro bezpečnost státu větším problémem než skupiny extremistů. Demokratické strany se tomu věnují méně, než by měly.

Protiromské nálady ve společnosti narůstají. Ilustrační foto | foto: ČTK

Na internetu se mezitím šíří pamflet s falešnou statistikou o Romech a mezi trojici nejpopulárnějších politiků se vyšvihl Tomio Okamura, který hlásá, že Romové by měli usilovat o vlastní stát.

Když jsem se ho zeptal, kde by měl být, povídal cosi o africké Habeši, že už dříve takový nápad byl. Nevím, jak vám, ale když teď slyším slovo úsvit, naskočí mi vzpomínka na vynikající Viscontiho film Soumrak bohů o temném osudu rodiny von Essenbecků v době nacismu.

Ekonom Pavel Kohout, jehož kniha dala název Okamurovu hnutí, odmítl asistovat u něčeho, co spíše než úsvit evokuje soumrak liberální demokracie. Podle senátora byl ovšem jen pomýlen intelektuálními skupinami a médii, která zkreslují jeho názory na Romy. Nikoho by nestěhoval násilně, jen by uvítal, kdyby Romové sami přišli s tím, že chtějí pryč.

Publikum pro svá slova najde. Tak jako svého času republikán Miroslav Sládek a ještě dávno před ním jiní "sekáči". Strany, které to myslí vážně s uchováním demokracie, by náckům a populistům toto téma přenechávat neměly.

Možná, kdyby se někteří politici tolik nesnažili o pomyslné třetí kolo prezidentské volby či jiní o to, kde vzít vyššími daněmi peníze na plnění štědrých sociálních slibů, napadlo by je, že i poctivou snahou o postupné řešení problému sociálně vyloučených lokalit by se dalo ve volbách uspět.

Když se člověk podívá do programů velkých parlamentních demokratických stran, rozhodně problém nestaví do popředí. "Za nejdůležitější nástroj považujeme prevenci patologických jevů, vzdělávání znevýhodněných skupin a takové úpravy sociální politiky, které povedou znevýhodněné skupiny k potřebě zapojit se na trhu práce," říká věta z programu TOP 09 trochu složitě, že je třeba donutit pracovat ty, kteří zneužívají dávky, a zajistit, aby jejich děti chodily do školy.

ODS slibuje posílení policistů v problémových lokalitách i to, že umožní obcím omezit provoz sběren kovů a že z třetího přestupku bude trestný čin.

Znovu se chce vrátit k povinné veřejné službě 20 hodin týdně pro ty, kdo jsou déle než půl roku bez práce a berou podporu. Sociální demokraté zase vidí recept v omezení hazardu v sociálně vyloučených lokalitách či posílení výstavby sociálních bytů. Všechny strany tvrdí, že zatrhnou to, jak majitelé ubytoven vydělávají na dávkách na bydlení.

Řada z těchto věcí by jistě pomohla, a pokud lidé v rozbouřených regionech uvidí, že práva i povinnosti platí pro všechny, účast na pochodech klesne. Ta nejdůležitější změna je však v myšlení většinové společnosti. Bez toho, že se část veřejnosti přestane dívat na Romy paušálně skrz prsty jako na ty, kdo se vyhýbají práci a zneužívají dávky, budou dál přitahovat posluchače ti, kteří to nejen s Romy nemyslí dobře. Když se o to vážně nezačnou zajímat demokratické strany, jež chtějí hlasy voličů, může přijít skutečný soumrak.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Třetina učitelů tápe v sexuální výchově. Jako pomůcky volí okurky a banány

Děti přemítají o významu antikoncepce, používání kondomu, menstruačním cyklu žen nebo prevenci proti pohlavním...

David Rath žaluje svého bratra. Vadí mu výroky, že krade a podvádí

Pravomocně odsouzený bývalý hejtman David Rath podal žalobu na svého bratra Michala. Od sourozence žádá omluvu za...

Poslanci odsoudili tureckou invazi v Sýrii jako porušení mezinárodního práva

Poslanecká sněmovna v úterý odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej Babiš...

Soud opět zprostil obžaloby trojici úředníků kvůli 4,5 miliardám škody

Pražský městský soud znovu zprostil viny tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu, kteří čelí obžalobě, že...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz