Šéfka klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová a místopředsedkyně Sněmovny Vlasta

Šéfka klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová a místopředsedkyně Sněmovny Vlasta Parkanová. | foto: Michal Doležal, ČTK

Je tu další návrh omezit imunitu. Jednou z autorek je Parkanová

  • 106
Přibývá nejen politiků, které chce stíhat policie, ale i návrhů na omezení jejich imunity. Právě v době, kdy musí Sněmovna řešit, zda vydá policii Vlastu Parkanovou, předložili vládní a opoziční poslanci opět návrh na omezení imunity jen na dobu výkonu mandátu. Pikantní je, že je pod ním jako spoluautorka podepsána i Parkanová.

Místopředsedkyni Sněmovny z TOP 09 chtějí policisté stíhat kvůli okolnostem nákupu letounů CASA pro armádu, který byl podle jimi vyžádaného znaleckého posudku předražen o 658 milionů korun (více zde). O vydání Parkanové ke stíhání začne ve středu jednat mandátový a imunitní výbor.

Minulý týden dostala přitom Sněmovna nový návrh na omezení imunity. Jsou pod ním podepsáni zástupci ODS, ČSSD, TOP 09, Věcí veřejných i KSČM. Včetně Parkanové z TOP 09.

Stejný návrh v dubnu těsně neprošel, když ho po hladkém schválení ve Sněmovně potopili senátoři. Chyběly jen dva hlasy, když návrh až na dvě výjimky nepodpořili senátoři ODS a senátoři ČSSD ve velkém počtu vůbec nedorazili do práce (více o tom najdete zde).

"Novela, kterou Senát koncem dubna neschválil o dva hlasy, byla přijetí nejblíž ze všech návrhů na úpravu imunity za posledních dvacet let. Proto ji ve stejném znění předkládáme jako poslanecký návrh znovu," uvedla šéfka poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová.

Jen pár dní poté, co senátoři návrh na omezení imunity shodili, objevily se v Senátu nové dva návrhy, jeden totožný s tím, který je teď ve Sněmovně, druhý, radikálnější od ODS, aby se imunita týkala jen vystupování v parlamentu a ničeho jiného. Oba návrhy jsou zatím v Senátu, který je ještě musí potvrdit, než je nabídne poslancům jako svou iniciativu (více zde). Klasnová si myslí, že návrh od senátora Kubery je tak radikální, že si neumí představit jeho schválení napříč spektrem.

Vtip je v tom, že právě jen tento návrh označovaný za "radikální" by znamenal, že policie, pokud by chtěla politika stíhat třeba za korupci, by se už Sněmovny či Senátu nemusela na nic ptát. Stejně jako v případě kteréhokoli občana.

Návrh na omezení imunity jen na dobu výkonu mandátu, tedy zrušení doživotní imunity, by znamenal, že když policie zažádá o stíhání politika, dál by probíhala procedura u mandátového a imunitního výboru a hlasovalo by se ve Sněmovně -  tak jako v případě bývalého hejtmana Davida Ratha (více zde) či poslance Věcí veřejných Oto Chaloupky (podrobnosti zde).

Rozdíl oproti současnosti by byl jen v tom, že kdyby politici svého kolegu při hlasování podrželi, nebylo by již jeho stíhání navždy v této věci vyloučeno, a policisté by si pro něj mohli přijít, až mu skončí mandát. Podivná procedura, při níž poslanci řeší, zda žádost policie nemá "díry", by ovšem zůstala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video