Novou zlínskou křižovatku za 60 milionů lemují kvůli námitkám zátarasy

  11:45aktualizováno  11:45
Na nové křižovatce v centru Zlína se objevily betonové zátarasy, které blokují odbočku do továrního areálu. Přitom právě kvůli napojení baťovského areálu se celá stavba za 60 milionů korun budovala. Betonové bloky ji budou částečně uzavírat, dokud se radnice nedohodne s podnikateli, kteří proti stavbě vznesli námitky.

Nová Antonínova křižovatka ve Zlíně a betonové zátarasy, které blokují odbočku do továrního areálu, kvůli které se celá stavba budovala. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Dlouhé měsíce se na třídě Tomáše Bati ve Zlíně poblíž mrakodrapu museli řidiči vyrovnávat s kolonami kvůli stavbě křižovatky Antonínova. Teď už je hotovo a jezdí se tudy bez omezení. Jenže vážnější komplikace možná teprve začínají.

1 - Třída T. Bati, 2 - Betonové zátarasy u napojení továrního areálu, 3 - Ulice

Pro zobrazení celé mapky i s legendou klikněte

Nyní je zde k vidění paradoxní situace: novou odbočku do továrního areálu, kvůli které se celá stavba za 60 milionů budovala, uzavřely betonové zátarasy. A jen tak nezmizí.

"Budou tam do té doby, dokud nevyřešíme námitky, které proti stavbě vznesly dva subjekty," řekla Eva Štauderová, dříve náměstkyně primátora pro dopravu. Spolu s Josefem Kadeřábkem, novým radním pro tuto oblast, se teď snaží s oběma "stěžovateli" domluvit. O co přesně jde?

Podniky nesouhlasí s umístěním křižovatky

"Proti stavebnímu povolení se odvolala firma B. A. Zlín, která zřejmě nedopatřením není uvedena jako účastník řízení, ačkoliv vlastní pozemek v místě stavby," vysvětlil Kadeřábek.

Druhou námitku podalo družstvo SPBAZ (Sdružení podnikatelů Baťův areál Zlín), které zastupuje celkem 21 firem sídlících v továrním areálu. "Družstvo nesouhlasí s umístěním křižovatky. Nechce, aby byl otevřený vjezd do areálu Šedesátou ulicí. Zároveň požaduje, aby byla otevřena cesta, která je dnes zaslepená, směrem na západ," shrnul Kadeřábek.

V obou subjektech figurují stejní lidé. Výrobní ředitel Mitasu Josef Křemeček a šéf kovárny Viva Čestmír Vančura, který je zároveň předsedou představenstva sdružení podnikatelů, jsou jedinými jednateli firmy B. A. Zlín.

Stavba se přitom připravovala několik let a rozhodně byl čas na uplatnění připomínek dřív. "Územní rozhodnutí z roku 2008 bylo dokonce vydané přímo na podnět sdružení podnikatelů," upozornila Štauderová.

Předseda představenstva družstva Vančura se ale brání. "Tento projekt nerespektuje koncept, na kterém jsme se v roce 2009 s tehdejším náměstkem magistrátu shodli," tvrdí Vančura.

Pustit dopravu do areálu je hazard

K současnému řešení má dvě základní připomínky. "Formální - stojí zčásti na soukromém pozemku, a věcnou - projekt nijak neřeší reálnou situaci v dopravě v areálu," míní Vančura.

"Pustit bez jakékoliv přípravy dopravu z veřejné a velmi frekventované silnice na neveřejně přístupné komunikace v továrním areálu postaveném před 80 lety považujeme za hazard," zdůraznil Vančura.

Cesty v areálu jsou v katastrofálním stavu, navíc ve výrobní zoně jezdí kamiony, vysokozdvižné vozíky nebo jsou tam vlakové vlečky a zatím stále chybí jakákoliv koncepce dopravy. Na tom se zástupci družstva s městem jednoznačně shodnou.

"Vznik dokumentu, který bude regulovat dopravu ve Svitu, je nezbytný. Může to ale trvat půl roku nebo rok," podotkla Štauderová.

Stavba křižovatky byla rozjetá, už ji nešlo zastavit

Nabízí se otázka, zda nebylo předčasné prosazovat stavbu napojení a teprve poté přemýšlet, jak to vyřešit uvnitř areálu. "Právě křižovatka Antonínova a koupaliště byly investice, o kterých jsme uvažovali, zda v nich máme pokračovat, ale už byly natolik rozjeté, že to nešlo zastavit," přiznala Štauderová.

Radní Zdeněk Blažek, který měl v minulém vedení na starost mimo jiné dopravu, však tvrdí, že díky křižovatce se dopravě v centru města znatelně uleví. "Bohužel to naráží na nepochopení a odpor výrobní části Svitu," povzdechl si. "Připadá mi, že podnikatelé sami nevědí, co chtějí, ale nepřestanou, dokud to nedostanou."

Tak či tak, město zatím instalovalo závoru u vjezdu do Šedesáté ulice a betonové zátarasy u nové odbočky do areálu. A čeká na to, jak odvolání dopadne.

Pokud se svým požadavkem zástupci podnikatelů uspějí, bude s nimi muset město uzavřít dohodu. Návrh na její znění už leží na magistrátu. "Kdybychom ji uznali, vezmou zpět podané námitky a umožní nám vjezd z křižovatky," říká nový radní Kadeřábek.

Napojení směrem na Otrokovice nedovolí policie

Jenže je tu další problém. I kdyby město souhlasilo s tím, že za dalšího zhruba půl milionu vybuduje požadované napojení směrem na západ k Otrokovicím, nepovolí ho policie. "Prý jsou tam neodpovídající poměry ve vzdálenostech a vozidla by se tam nevyhnula. Proto by tam nemohla být plnohodnotná křižovatka," vysvětlila Štauderová.

V praxi by to znamenalo, že by se tam auta nesměla křížit, ale ze třídy T. Bati by mohla odbočit pouze doprava na ulici J. A. Bati, zatímco ze západního napojení by se dalo odbočit pouze na Šedesátou ulici.

Jak z toho ven, ukážou nejbližší dny a týdny. Teď ale nově postavená křižovatka za 60 milionů korun neplní funkci, kvůli které se stavěla. "Jde sice o odpovídající napojení k mrakodrapu i napojení směrem k poliklinice a budoucímu univerzitnímu Centru polymerů, ovšem hlavní účel, tedy být spojnicí do baťovského areálu, zatím bohužel neplní," uzavřela Štauderová.

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Můžeme být šťastní, v jaké zemi žijeme, slyšel Václavák. Lidé slavili svobodu

Na čtyřicet tisíc lidí se zúčastnilo Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí v Praze. Zahrály nebo promluvily...

Čeká nás teplotně nadprůměrný listopadový týden. Bude ale hlavně zataženo

Teploty by se tento týden měly ve dne pohybovat mezi 8 a 15 °C. Převládat by mělo zataženo až oblačno. V noci by však...

Plzeň oslavila 30 let svobody, z někdejšího sídla KSČ zmizela rudá hvězda

Plzeň žila v neděli oslavami třiceti let od začátku sametové revoluce. Symbolickou tečkou za dobou vlády jedné strany...

Stroje klapou, cyklostyl barví. Fakulta se vrátila do dnů okupační stávky

Studentskou okupační stávku si na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci zopakovali tehdejší aktéři...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz