Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. května 2022 Viola

Nouzový stav napadli první stěžovatelé, vláda prý porušila Ústavu

  9:54aktualizováno  12:40
Kvůli nedělnímu vyhlášení nouzového stavu se už první lidé obrátili na soud. V žalobách uvádí, že vláda svým usnesením porušila ústavní zákon. Po Městském soudu v Praze a Ústavním soudu proto požadují, aby rozhodnutí kabinetu pro nezákonnost zrušily.

Policisté v Plzni kontrolují dodržování vládního nařízení o povinnosti nosit roušku na zastávkách a nádražích. (14. 10. 2020) | foto: Martin Polívka, MF DNES

„Ústavní zákon o bezpečnosti České republiky jasně určuje, že prodloužit nouzový stav nad 30 dní lze pouze se souhlasem Poslanecké sněmovny. Nepíše se tam o žádných hejtmanech nebo o krajských zastupitelstvech,“ uvedl pro server iDNES.cz právník Norbert Naxera, který žalobu v zastoupení klienta podal.

Nový nouzový stav na žádost hejtmanů nahradil původní, který musel skončit, protože jeho prodloužení ve čtvrtek neschválila Sněmovna. Podle Naxery nejsou opatření, která umožňuje, řádně odůvodněna.

„Pokud vláda zakáže otevření obchodů nebo restaurací či vyhlásí zákaz vycházení, je třeba důkladně odůvodnit, proč mají tato omezení smysl k zamezení šíření epidemie,“ dodal s tím, že právě to schází.

Naxera dále podotkl, že nouzový stav lze podle zákona také vyhlásit jen na určitém území. „Vláda dostatečně nezdůvodnila, proč je všude, a ne jen v nejvíce zasažených oblastech. Takže tyto věci namítáme, ale především se jedná o obcházení Poslanecké sněmovny,“ doplnil.

Premiér Andrej Babiš uvedl, že podle analýzy kabinetu je takový postup v souladu s ústavou. Podle některých právníků nebo předsedy Senátu Miloše Vystrčila však vláda ústavu a Sněmovnu obchází.

Opozice váhá, zda napadnout nouzový stav. Konat se rozhodla Okamurova SPD

Podobně argumentuje Michael Svatoš, který kabinet zažaloval. Uvedl, že účelem a smyslem zákona bylo zamezit svévoli ze strany vlády, která vyhlášením nouzového stavu výrazně rozšiřuje své pravomoci. 

„Proto se jedná o závažný zásah do rozdělení moci ve státě a zejména o závažný zásah do lidských a občanských práv občanů České republiky. Je tedy nutné, aby tento zásah vznikl na základě široké dohody politických sil, a nikoliv rozhodnutím, v tomto případě dokonce menšinové, vlády,“ napsal muž v žalobě.

Měla by Sněmovna zrušit nouzový stav, když už ho jednou odmítla prodloužit?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 22. února 2021. Anketa je uzavřena.

„Co se týká žádosti hejtmanů, navrhovatel má za to, že tato žádost má jistou politickou váhu, ale právně nic neznamená,“ uvedl Svatoš. Opatření podle něj také není řádně zdůvodněno. Chce proto, aby pražský městský soud usnesení vlády zrušil, protože je v rozporu s právními předpisy.

Naxerova stížnost není jediná

Ústavní stížnost podal také Jakub Horký v zastoupení Jana Švarce. Stejně jako Naxera upozorňují na obejití ustanovení v zákoně o bezpečnosti České republiky. Jak podotýkají, tento zákon slouží jako ústavní pojistka k možnosti vlády omezovat či zcela potlačovat základní lidská práva, která by za jiných okolností byla nedotknutelná.

„Je zcela nepřípustné a také velmi nebezpečné, pokud vláda takové ústavní pojistky začne ignorovat a porušovat tak ústavní pořádek v takto závažné věci,“ vysvětlují s tím, že historie je plná příkladů, kdy různé autoritářské režimy započaly přebírání své neomezené moci postupným porušováním či obcházením takovýchto ústavních pojistek.

V závěru stížnosti pak stojí apel, aby se Ústavní soud usnesl, že tato věc je naléhavá, a vyřešil ji v řádu dnů. „Jde totiž o několik milionů osob, jejichž práva a povinnosti, včetně mnohých základních práv jsou nejistá,“ stojí v dokumentu, jenž má redakce iDNES.cz k dispozici.

Trestní oznámení na členy vlády podal k Městskému státnímu zastupitelství v Praze právník Petr Němec. „Protiústavní vyhlášení nouzového stavu a na to navázaná opatření způsobují vážnou poruchu v činnosti právnických a fyzických osob podnikatelů,“ napsal na Twitteru.

Naší nadějí jsou senátoři, míní advokát

Podle advokáta Davida Zahumenského, který se kvůli vyhlášení nouzového stavu obrátil na Ústavní soud na jaře, není efektivní podávat v této fázi občanskou ústavní stížnost. „Naší jedinou nadějí je, že Poslanecká sněmovna další nouzový stav shodí nebo že nás budou bránit senátoři – nebo skupina poslanců, zastupitelstvo kraje nebo ombudsman,“ napsal na Twitteru.

Dodal, že na krajích není při řešení epidemie vůbec nic. „Stav nebezpeční má sloužit hlavně k tomu, aby se odvrátily následky povodní, sucha nebo požáru velkého rozsahu. Tečka. Nehodí se k ničemu jinému. Pro epidemie máme řešení v zákoně o ochraně veřejného zdraví,“ doplnil.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil v neděli označil v otevřeném dopise vládě opětovné vyhlášení nouzového stavu hned po nesouhlasu Sněmovny za protiústavní. Týká se to podle něj i případu, kdy o nouzový stav požádají hejtmani.

Chcípl PES žádá demisi vlády a vznik úřednického kabinetu

Senátoři STAN podobně jako Vystrčil vyčkají s ústavní stížností, která se týká přiměřenosti nouzového stavu, na reakci Sněmovny. 

Také podle ústavního právníka Jana Wintra nové vyhlášení nouzového stavu vládou by bylo v současné situaci v rozporu s ústavním zákonem o bezpečnosti ČR. Potvrzuje tak slova předsedy Senátu. Podle něj by to bylo evidentním obcházením Sněmovny.

Nový nouzový stav lze podle něj vyhlásit, až pokud nastane nová situace, tedy například zhoršení pandemie. Do té doby má stát aktivně chránit občany mimořádnými opatřeními ministerstva zdravotnictví, případně vyhlášením stavu nebezpečí v jednotlivých krajích podle krizového zákona. 

Všichni hejtmani, včetně pražského primátora, požádali po nedělním jednání s ministry vládu o vyhlášení nouzového stavu na území svého kraje. Podle Babiše to byl jediný způsob, jak zachovat dostatečná opatření proti epidemii. Kabinet plánuje o další podobě boje s epidemií jednat s opozicí. Hejtmani i zástupci sněmovních stran mají k řadě opatření výhrady.

Na trvání nouzového stavu je navázána většina opatření vlády proti epidemii, bez jeho trvání by musel kabinet restrikce vyhlásit podle předpisu o ochraně veřejného zdraví. Podle ministrů by však taková pravidla byla při současném vývoji epidemie nedostatečná.

14. února 2021

Autor:

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Ruský okultista oznámil přesné datum, kdy podle něho Putin zemře

Spekulace o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho fyzickém či duševním zdraví, nebo také o jeho mocenském...

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Odboráři žádají, aby vláda kvůli inflaci zvýšila platy ve veřejném sektoru

Kvůli vyjednávání o růstu platů ve veřejném sektoru se před jednáním vlády scházejí zástupci vlády a odborů. Odbory...

Na nádraží to bylo nelidské, dobře že se uprchlíkům uzavře, říká odbornice

Podmínky na hlavním nádraží jsou nelidské, je dobře, že se uprchlíkům zavře a najde se jiné řešení, míní zakladatelka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda schválí příspěvek 5 tisíc pro rodiny s dětmi a příjmem do milionu ročně

Mimořádný příspěvek 5 tisíc korun pro děti z rodin s ročním hrubým příjmem do milionu korun bude schvalovat vláda....

Klíma: Kritika komunikace vlády je oprávněná. Část věcí jde hůře, než jsem čekal

Premium Po třech měsících se v Česku odblokuje osm dezinformačních webů. Podle zmocněnce vlády pro oblast médií a dezinformací...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...