Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

  0:01aktualizováno  0:01
České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom není legální. Nemocnice totiž dostanou léky v rámci hospitalizace proplacené od pojišťoven.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Na problém upozornil Nejvyšší kontrolní úřad v rámci kontroly hospodaření tří fakultních nemocnic. „Požadavky na to, aby si pacienti přinesli vlastní léky, uváděly nemocnice ve svých materiálech a na webových stránkách,“ uvádí NKÚ ve své zprávě.

Úřad kontroloval tři konkrétní nemocnice – Nemocnici Na Homolce, FN Plzeň a FN Ostrava. Podle odborníků tuto praxi dělá mnohem více zařízení. „Je to bohužel běžné v mnohých nemocnicích, zejména na chirurgii,“ upozorňuje lékař David Marx, který dohlíží na bezpečnost a kvalitu nemocnic. Špitály mohou podle něj požadovat po pacientech vlastní léky výjimečně, například užívá-li pacient hůře dostupný lék.

„Rozhodně by neměly nemocnice postupovat plošně u běžně užívaných léků ve snaze ušetřit,“ dodává Marx. Kontrolované nemocnice se hájí s tím, že jde o nedorozumění. „Přinesené léky odevzdávají pacienti ošetřovatelskému personálu, který léky uskladní, a při propuštění pacienta je pacientovi vrátí,“ odpovídá tisková mluvčí Nemocnice Na Homolce Martina Dostálová.

Mezi kontrolovanými byla i Fakultní nemocnice Ostrava. I zde Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že vybízí pacienty, aby si donesli užívané léky z domova. „Jde spíše o nedorozumění a lidovou tvořivost některých pracovišť, na kterých se mohly vyskytnout tyto dezinformace,“ uvedl pro MF DNES tiskový mluvčí FN Ostrava Tomáš Oborný.

Se závěrem NKÚ nesouhlasí ani Fakultní nemocnice Plzeň. Argumentuje tím, že nemocnice do ničeho pacienty nenutí, pouze doporučuje. „Nemocní mohou jako svoji chronickou medikaci užívat obrovskou škálu léků. Může se jednat o speciální léky, které ani ústavní lékárna nemusí mít na skladě,“ poukazuje mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Upozorňuje na to, že pacienti navíc často nastupují do nemocnice o víkendech a dnech pracovního volna, kdy lékárna vůbec nefunguje.

Kupte si pleny

Problém se netýká jen léků. Pacient má v nemocnici nárok dostat během hospitalizace zdarma i různé zdravotnické prostředky. Například inkontinenční pleny, které potřebuje především velká část seniorů. Ze zákona mají pacienti nárok na to, aby v nemocnici dostali tolik plen, kolik potřebují podle závažnosti jejich inkontinence. Pleny totiž plně hradí zdravotní pojišťovna.

Přesto se najdou nemocnice, které tento zákon nerespektují.

„Nemocnice po mé starší příbuzné požadovala, aby složila finanční částku, za kterou jí nemocnice opatří inkontinenční pomůcky na celý měsíc, což je nezákonné,“ říká právník kanceláře PwC Legal Ondřej Dostál. Má zároveň zkušenosti i se stížnostmi dalších seniorů, nejen v nemocnicích, ale i v léčebnách dlouhodobě nemocných.

Nemocnice viní ministerstvo

Zdravotnická zařízení se hájí tím, že peníze od pojišťoven na pokrytí nákladů léčby nestačí. Pojišťovna totiž pošle za pacienta paušální platbu, která prý skutečné náklady nepokryje. Ať lék stojí 50 korun, nebo 150, nemocnice dostane od pojišťovny stejné peníze. „Výše lékového paušálu je navíc stále stejná už patnáct let,“ říká mluvčí plzeňské nemocnice Levorová.

„To je problém ministerstva zdravotnictví, které selhává v nastavení reálných cen zdravotní péče. V žádném případě však nemocnice nemá právo přenášet tento svůj problém na pacienty,“ upozorňuje právník Ondřej Dostál.

S námitkami nemocnic nesouhlasí ani samy pojišťovny. „Ceny léků, které pacient normálně dostává na recept, dlouhodobě stagnují nebo i klesají. Nemocnice by tudíž neměly mít s paušály větší problém. Pokud je přesto mají, pojišťovna je ochotná o výjimkách jednat,“ říká ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Martin Balada.

Podle NKÚ by nemocnice neměla od pacientů vyžadovat vlastní léky ještě z dalšího vážného důvodu. „Hrozí totiž možnost, že stejný lék bude muset pojišťovna hradit dvakrát – jednou pacientovi, podruhé nemocnici,“ upozorňuje úřad.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz