Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

  • 282
České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom není legální. Nemocnice totiž dostanou léky v rámci hospitalizace proplacené od pojišťoven.

Na problém upozornil Nejvyšší kontrolní úřad v rámci kontroly hospodaření tří fakultních nemocnic. „Požadavky na to, aby si pacienti přinesli vlastní léky, uváděly nemocnice ve svých materiálech a na webových stránkách,“ uvádí NKÚ ve své zprávě.

Úřad kontroloval tři konkrétní nemocnice – Nemocnici Na Homolce, FN Plzeň a FN Ostrava. Podle odborníků tuto praxi dělá mnohem více zařízení. „Je to bohužel běžné v mnohých nemocnicích, zejména na chirurgii,“ upozorňuje lékař David Marx, který dohlíží na bezpečnost a kvalitu nemocnic. Špitály mohou podle něj požadovat po pacientech vlastní léky výjimečně, například užívá-li pacient hůře dostupný lék.

„Rozhodně by neměly nemocnice postupovat plošně u běžně užívaných léků ve snaze ušetřit,“ dodává Marx. Kontrolované nemocnice se hájí s tím, že jde o nedorozumění. „Přinesené léky odevzdávají pacienti ošetřovatelskému personálu, který léky uskladní, a při propuštění pacienta je pacientovi vrátí,“ odpovídá tisková mluvčí Nemocnice Na Homolce Martina Dostálová.

Mezi kontrolovanými byla i Fakultní nemocnice Ostrava. I zde Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že vybízí pacienty, aby si donesli užívané léky z domova. „Jde spíše o nedorozumění a lidovou tvořivost některých pracovišť, na kterých se mohly vyskytnout tyto dezinformace,“ uvedl pro MF DNES tiskový mluvčí FN Ostrava Tomáš Oborný.

Se závěrem NKÚ nesouhlasí ani Fakultní nemocnice Plzeň. Argumentuje tím, že nemocnice do ničeho pacienty nenutí, pouze doporučuje. „Nemocní mohou jako svoji chronickou medikaci užívat obrovskou škálu léků. Může se jednat o speciální léky, které ani ústavní lékárna nemusí mít na skladě,“ poukazuje mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Upozorňuje na to, že pacienti navíc často nastupují do nemocnice o víkendech a dnech pracovního volna, kdy lékárna vůbec nefunguje.

Kupte si pleny

Problém se netýká jen léků. Pacient má v nemocnici nárok dostat během hospitalizace zdarma i různé zdravotnické prostředky. Například inkontinenční pleny, které potřebuje především velká část seniorů. Ze zákona mají pacienti nárok na to, aby v nemocnici dostali tolik plen, kolik potřebují podle závažnosti jejich inkontinence. Pleny totiž plně hradí zdravotní pojišťovna.

Přesto se najdou nemocnice, které tento zákon nerespektují.

„Nemocnice po mé starší příbuzné požadovala, aby složila finanční částku, za kterou jí nemocnice opatří inkontinenční pomůcky na celý měsíc, což je nezákonné,“ říká právník kanceláře PwC Legal Ondřej Dostál. Má zároveň zkušenosti i se stížnostmi dalších seniorů, nejen v nemocnicích, ale i v léčebnách dlouhodobě nemocných.

Nemocnice viní ministerstvo

Zdravotnická zařízení se hájí tím, že peníze od pojišťoven na pokrytí nákladů léčby nestačí. Pojišťovna totiž pošle za pacienta paušální platbu, která prý skutečné náklady nepokryje. Ať lék stojí 50 korun, nebo 150, nemocnice dostane od pojišťovny stejné peníze. „Výše lékového paušálu je navíc stále stejná už patnáct let,“ říká mluvčí plzeňské nemocnice Levorová.

„To je problém ministerstva zdravotnictví, které selhává v nastavení reálných cen zdravotní péče. V žádném případě však nemocnice nemá právo přenášet tento svůj problém na pacienty,“ upozorňuje právník Ondřej Dostál.

S námitkami nemocnic nesouhlasí ani samy pojišťovny. „Ceny léků, které pacient normálně dostává na recept, dlouhodobě stagnují nebo i klesají. Nemocnice by tudíž neměly mít s paušály větší problém. Pokud je přesto mají, pojišťovna je ochotná o výjimkách jednat,“ říká ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Martin Balada.

Podle NKÚ by nemocnice neměla od pacientů vyžadovat vlastní léky ještě z dalšího vážného důvodu. „Hrozí totiž možnost, že stejný lék bude muset pojišťovna hradit dvakrát – jednou pacientovi, podruhé nemocnici,“ upozorňuje úřad.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video