Němec: O sledování kamerami musíme vědět, ty policejní však mají výjimku

  10:13aktualizováno  14:55
Jak se bránit například sledováním kamerami na pracovišti, za jakých podmínek je možné si v bytovém domě nainstalovat kamery a kdy může naše fotografie vyjít v novinách. O těchto a dalších tématech diskutovali se čtenáři iDNES.cz odborníci z Úřadu na ochranu osobních údajů.

Igor Němec, předseda Úřadu na ochranu osobních údajů | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

ODPOVĚDI IGORA NĚMCE ČTĚTE ZDE

Pokuta za nezákonné používání kamer hrozí hotelu Savoy. Odborníci z Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zjistili, že hotel je doslova prošpikován bezpečnostními kamerami. Záznam, který jimi byl pořízen a který zachytil schůzku vlivného lobbisty Miroslava Šloufa s Jiřím Weiglem, prezidentovým kancléřem, zveřejnila média těsně před volbou hlavy státu.

Zatímco monitorování hotelů a dalších společných prostor je podle pracovníků ÚOOÚ při dodržení určitých pravidel možné, zákoník práce ale zakazuje používání kamer ke sledování pracovníků na pracovišti a ve společných prostorách. "Také například pro zveřejnění fotografie v interním elektronickém adresáři je potřeba souhlasu zaměstnance," upozornil Němec.

O jakémkoli sledování kamer bychom měli být podle odborníků úřadu informováni. "Neexistuje přesný předpis, ale oznámení by mělo být umístěno viditelně ještě před vstupem do monitorovaného prostoru," vysvětlil předseda úřadu.

Po "kauze Savoy" se na ÚOOÚ obrátilo množství provozovatelů restauračních a hotelových zařízení s dotazem, zda právě v jejich případě nedochází k porušení zákona. "Spolupracujeme s asociací sdružující provozovatele těchto zařízení a snažíme se zajistit, aby prostor byl monitorován, ale zároveň nebyl porušen žádný zákon," uvedl Igor Němec.

Trochu jiná situace je v případě umístění policejních bezpečnostních kamer. "Pro ně existuje výjimka ze zákona, takže například na ulici nás mohou sledovat tyto policejní kamery, a to i bez upozornění," doplnil Němec.

Bránit se příliš nemůžeme ani v případě záznamu nebo fotografií pro zpravodajské příspěvky v médiích. "Je-li fotografie nebo záznamu použito v rámci zpravodajství, lze je zveřejnit. Jinak je možné se bránit soudní cestou," radí Němec.

Zákon je však poměrně vstřícný k majitelům i nájemníkům bytových domů. Těm umožňuje v případě souhlasu všech nájemníků umístit do domu kamery, které by odradily vandaly a zloděje a ochraňovaly tak obyvatele domu.

Chybí jasný zákon, říkají odborníci
Kromě "kauzy Savoy" řeší úřad i další případy. Například z loňského července. Oko městské bezpečnostní kamery v Plzni bylo totiž zamířeno přímo do okna jednoho z bytů, místo aby sledovalo dopravní situaci na křižovatce. Vyšetřování prokázalo, že strážník, který s kamerou manipuloval, ji zapomněl odpojit z veřejného internetového vysílání.

"Kamerovou válku" vede s úřadem i město Dubí. To chtělo kamery umístit na ulici, kde mají své sídlo nevěstince. Záznam by tak mohl zachytit i jejich návštěvníky.

"Podnětů k prošetření událostí spojených se záznamy kamery máme hodně. Ukazuje se, že tu citelně chybí zákon, který by použití kamerových systémů jasně a přesně popisoval," uvedla mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Zaorálek: kritik koalice s ANO, který má komplikované vztahy se Zemanem

Lubomír Zaorálek na programové konferenci (17. 6. 2017)

Lubomír Zaorálek je novým kandidátem sociální demokracie na post ministra kultury. Pokud prezident Miloš Zeman jeho...

Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho střetu zájmů. Úřad rozhodl na začátku...

Najdete na iDNES.cz