Nejsme důležitější než hasiči, jejich plat ale neovlivním, říká končící lékař

  15:37aktualizováno  16:24
Na konci roku podalo výpověď přes 3 800 nemocničních lékařů. Mezi nimi rentgenolog Martin Mašek z pražské Fakultní nemocnice Bulovka. Výpověď podepsal už v říjnu, v březnu nejspíš na Bulovce skončí. Uznává, že důležité jsou i ostatní profese. "Já ale mohu ovlivnit jen segment zdravotnictví," napsal čtenářům.

Lékař Martin Mašek z Bulovky se přidal k odborářské akci Děkujeme, odcházíme | foto: iDNES.cz

K akci "Děkujeme, odcházíme" se Mašek přidal v říjnu. Vadí mu nezákonné přesčasy, špatný systém zdravotnictví i nedomyšlené vzdělávání mladých lékařů a návrh na sjednocení platových tabulek, jak jej představil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

"My nechceme peníze z rozpočtu, z veřejné sféry, z krizových rezerv. Chceme je ze systému zdravotního pojištění," reagoval Mašek na otázku čtenáře, kde podle něj peníze na vyšší platy lékařů vzít.

Systém placení lékařů - tedy jedinou tabulkovou hodnotou 17 990 korun a dále jen podle rozhodnutí zaměstnavatele a ekonomické úspěšnosti nemocnice - označuje Mašek za zcela nelogický. Neřeší podle něj věk, vzdělání, ani zkušenosti doktorů.

ODPOVĚDI MARTINA MAŠKA ČTĚTE ZDE

Rentgenolog čelil také otázce, zda považuje práci lékaře za důležitější než práci jiných lidí, kteří také mají zodpovědnost za lidské životy - například strojvedoucí - a někdy, jako třeba důlní záchranáři, přitom svoje vlastní životy nasazují.

"Vůbec si nemyslím, že práce lékaře nese nejvyšší odpovědnost za životy a zdraví. Všechny jmenované profese jsou strašně důležité a společnost se bez nich neobejde. Já však v tuto chvíli mohu ovlivnit jeden segment z celé společnosti a to je zdravotnictví," odpověděl Mašek.

Heslo "náš exodus - váš exitus", které někteří lidé kritizují jako vyhrožování pacientům, Mašek hájí. "Bylo použito pro reklamní kampaň, která měla upozornit veřejnost na to, co se děje ve zdravotnictví. Je to heslo, je emotivní, nadsazené ad absurdum," napsal.

Mašek: Má nemocnice přestane fungovat

Na Bulovce je 181 napsaných a podepsaných výpovědí. "Tato nemocnice přestane fungovat. Nebude mít internu, nebude mít neurologii, krční, bude mít velmi omezený rentgen, infekční kliniku, gynekologii a onkologii," varuje Mašek s tím, že ve zmíněné pražské nemocnici pracuje odhadem kolem 400 lékařů (více o Martinu Maškovi čtěte zde).

Z blogů

"Jisté je, že FN Na Bulovce se spádem cca 300 tisíc obyvatel nebude schopna v řadě oborů lékařskou péči poskytovat."

Někteří lékaři se k akci odhodlali i přesto, že mají hypotéky, jejich partner pracuje také v nemocnici nebo živí rodiny. Maškova přítelkyně také odchází. Je leden a oni netuší, co se bude dít v březnu. "V tuto chvíli nemáme žádnou variantu B. V domácím rozpočtu budeme mít pokryto něco tak, abychom mohli zůstat doma," doplnil. O zahraničí ale zatím neuvažují a stáhnout výpověď také nechtějí.

Nemocnice i ministr se podle něj snaží neustále počet výpovědí i jejich dopad bagatelizovat. "Ve všech pražských nemocnicích jsou navíc používány podobné prostředky, které mají lékaře zastrašit. Lži, dezinformace, zastrašování, vydírání či uplácení. U nás se například říká, že Bulovku jako jedinou pražskou nemocnici ministerstvo zavře. Totéž se však říká ve Fakultní Thomayerově nemocnici," dodal Mašek.

KDO JE MARTIN MAŠEK

Narodil se v Liberci, žije v Praze, je mu 38 let. Od roku 1997 do roku 2002 pracoval v okresní nemocnici v Chebu. Od roku 2002 pracuje na radiologické klinice ve Fakultní nemocnici Bulovka jako rentgenolog. Vystudoval 1. lékařskou fakultu Karlovy univerzity v Praze. Je svobodný, bezdětný.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Zastavení stíhání Babiše v kauze Čapí hnízdo je pravomocné, stížnost nepadla

Ilustrační snímek

Zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše je pravomocné. Proti rozhodnutí Městského státního zastupitelství v...

Poslanci chtějí osekat daňový balíček a zabránit zdražení vytápění plynem

Šéfka rozpočtového výboru Miloslava Vostrá, která byla jednat na ministerstvu...

Zabránit zdražení vytápění stovek tisíc domácností se snaží poslanci. Rozpočtový výbor schválil návrh komunistky...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR CATIA SPECIALISTA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz