První lékaři už stáhli své výpovědi, tvrdí pražský Motol

  17:48aktualizováno  17:48
Čtyři lékaři odvolali výpovědi, sdělil ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. Podle něj to udělají i další. Ludvík tím zasadil ránu odborářské akci Děkujeme, odcházíme. Při ní se lékaři upisovali k vzájemné solidaritě a tomu, že protestní výpovědi zpět nevezmou.

Pražský nábor lékařů pro hromadné výpovědi. (13. prosince) | foto: Michal DoležalČTK

"Z 55 výpovědí jich nyní zůstalo 51. Čtyři lékaři je vzali zpět," řekl Ludvík. Podle něj důvodem jejich kroku není v žádném případě příslib vyššího platu.

"Domnívám se, že výzvu podepsali hromadně s tím, že je protestní. Teď jim ale došlo, že jsou ve faktické výpovědi a může to pro ně mít důsledky," dodal.

Kdo z akce pořádané odbory vycouval, nechce upřesňovat: "Dohodl jsem se s nimi, že oddělení ani jiné záležitosti nebudeme specifikovat."

co chtějí lékaři

Lékaři žádají především vyšší platy. Nyní berou 100 až 250 korun hrubého na hodinu, usilují o zvýšení na 250 až 400 korun. Vadí jim také přetěžování. Podle odborářů je běžná pracovní doba zhruba 180 hodin za měsíc, ale doktor pracuje i 300 hodin. Lékaři si stěžují také na zmatky v systému vzdělávání.

Jasné je to, že do práce se budou moci vrátit. Vedení nemocnice už dříve avizovalo, že vyjde vstříc všem, kteří se k takovému kroku odhodlají v prvních 14 lednových dnech. Později už Ludvík shovívavý být nechce.

I proto se domnívá, že ke čtyřem odpadlíkům se později přidají další. "Věřím, že nakonec jich zbude 35, a to je číslo běžné roční fluktuace," dodal Ludvík.

O odpadlících nevíme, tvrdí šéf odborů

Informace z Motola přišla v závěru odborářské akce s názvem Děkujeme, odcházíme. V ní Lékařský odborový klub vyzval, aby nemocniční lékaři kvůli nízkým platům a špatným pracovním podmínkám podali hromadné výpovědi. Odbory jich nakonec přes advokátní kancelář poslali 3 684. Dalších zhruba 150 lékařů se k výzvě přidalo individuálně.

Lékaři přitom s výpověďmi podepisovali také dohodu o vzájemné solidaritě. Zavazuje je kromě závažných důvodů krok neodvolat.

Nejde ale o právně vymahatelnou věc. Navíc ještě před odesíláním výpovědí se objevila výzva primářů, že pokud lékaři výpověď odvolají, poskytnou jim maximální podporu při návratu do práce. (více o zadních vrátkách pro lékaře čtěte tady)

Odbory ale doufaly, že ke zpětvzetím nedojde. "Vezmou je zpět, pokud se splní požadavky, je to jasný limitní faktor," řekl dříve předseda LOK Martin Engel.

O tom, že by první lékaři výpovědi vzali zpět, Engel nemá informace. "O případě z Motola nevím, proto nevylučuji, že má pan ředitel pravdu," řekl.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno byla po večerní nehodě částečně zprůjezdněna, v opačném směru na Prahu je průjezdná v obou...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Polské PiS pomohla podle ČSSD sociální politika, STAN mluví o autoritářství

Vítězství národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) v polských parlamentních volbách bylo podle...

Premium

Jen je nechte, ať si hoří. Pro lesy to je přirozené, říká kybernetik

Požárů na Sibiři a v Amazonii se příroda bát nemusí, člověk ano. Tvrdí to kybernetik Pavel Vlk, který popisuje...

Jak bude bránit evropské hodnoty? Hostem Rozstřelu bude Věra Jourová

Věra Jourová se letos v listopadu stane eurokomisařkou, která má na starost dodržování hodnot Evropské unie a...

Ministr Petříček vyzval Turecko k zastavení vojenské akce v Sýrii

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zopakoval tureckému velvyslanci Ahmetu Bigalimu, že prioritou Evropské unie je...

Najdete na iDNES.cz