Auta poslanců nepůjdou odtáhnout, ostatní musí dostat nejprve botičku

  15:52aktualizováno  15:52
Policie nebude moci nechat lidem odtáhnout špatně zaparkovaný vůz, pokud před tím nebude autu 24 hodin nasazená botička a majitel vozu nepožádá o její odstranění. Ve sněmovně to prosadil poslanec ČSSD Stanislav Huml. Změna pravidel zároveň znamená, že poslancům nebude moci policie nechat odtáhnout auto vůbec.
Poslanec ČSSD Stanislav Huml prosadil, aby policie nemohla odtáhnout vůz, pokud nejprve nebude mít 24 hodin nasazenou botičku. (Ilustrační snímek)

Poslanec ČSSD Stanislav Huml prosadil, aby policie nemohla odtáhnout vůz, pokud nejprve nebude mít 24 hodin nasazenou botičku. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří KoťátkoMAFRA

Změnu Huml „propašoval“ do novely zákona o silničním provozu. Navrhoval přitom tři varianty - aby nejprve na špatně zaparkovaném vozu v takzvané modré zóně musela být botička tři hodiny, šest hodin nebo 24 hodin.

Nezařazený poslanec Stanislav Huml hovoří s novináři před schůzí Sněmovny. (30.

Poslanec Stanislav Huml

Těsnou většinou prošla varianta 24 hodin. Ze 118 přítomných poslanců hlasovalo pro tento pozměňovací návrh 63 z nich. Největší podporu měl přitom Huml u sociálních demokratů a komunistů (detail hlasování jednotlivých poslanců najdete zde).

Humlův návrh prošel, i když ho před tím v rozpravě kritizovali poslanci ODS Jana Černochová a Bohuslav Svoboda i poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz.

„Já se musím strážníků městské policie zastat, protože sama jako starostka čelím častokrát různým názorům od občanů - rezidentů, kteří si stěžují na to, že je malá vymahatelnost odtahů na modrých zónách a že městská policie z modrých zón neodtahuje. A já si prostě neumím představit, když projde návrh pana poslance Humla,“ řekla před hlasováním ve sněmovně Černochová.

Schwarz argumentoval tím, že lidé musí někde za parkování v modré zóně platit. „A on pak přijde ke svému domu a tam mu stojí úplně cizí auto. Tak si zavolá městskou policii, jestli by mu uvolnili jeho rezidenční stání a oni mu řeknou: počkejte, já tam dám na pár hodin botičku a uvidíme, co bude dál". Kam se ten člověk postaví? Prosím vás, jenom selský rozum,“ řekl Schwarz. Přesto dokázal Huml svůj návrh prolobbovat.

Ačkoli se pravidlo o povinné botičce bude týkat všech řidičů, nejvíce na tom vydělají poslanci a senátoři. Vozidlům poslanců, senátorů či například hasičů zákon totiž zakazuje botičku nasadit. Změnu ale musí schválit senát a potvrdit prezident Miloš Zeman, takže ještě není jistá.

Změnu podpořil poslanec hnutí ANO Martin Komárek. „Huml skutečně pomohl lidem, kteří byli za malý prohřešek neúměrně šikanováni,“ sdělil iDNES.cz poslanec hnutí ANO. „Já radši navrhnu, aby i poslanci mohli dostat botičku,“ dodal Komárek.

Huml také navrhoval, aby bylo možné zahladit v bodovém systému delikty starší tří let, ale pro to podporu nezískal. Pravidlo o povinně nasazené botičce před odtažením vozu prosadil do návrhu, jímž chtělo Ministerstvo dopravy řešit úplně něco jiného. Cizinec, který spáchá v Česku přestupek, bude muset dostat všechny informace o svém provinění ve svém rodném jazyce.

Válka městské policie se sněmovnou

Celá kauza vznikla tak, že městská policie nechala před časem odtáhnout několik poslaneckých aut včetně Humlova. Šéf pražské městské policie Eduard Šuster pak hájil své lidi, že se řídí platným zákonem. Několikrát byl kvůli tomu na jednání ve sněmovně. Dokonce poslancům v dubnu podle Hospodářských novin sdělil, že pokud chtějí zabránit odtahům svých aut, tak mají jedinou možnost - změnit zákon. Poslanec Huml vzal slova šéfa strážníků doslova.

Šuster zatím nechtěl nový zákon komentovat. Musí jej nejprve prostudovat. "Nejdříve se musím s novelou, která dnes prošla ve třetím čtení, seznámit. A nic není definitivní, neboť to celé ještě poputuje do Senátu," uvedl Šuster.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Politická šaráda posledních měsíců pokračuje. Politici reagují na Zemana

Miloš Zeman, Týden s prezidentem

Miloš Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov řekl, že by v případě obnovení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše využil...

Soud potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Staníkovi podmínku za nenávistné výroky

Soud neprojevil žádnou statečnost, prohlásil Staník po zamítnutí odvolání

Odvolací pražský městský soud potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Jaroslavu Staníkovi roční podmíněný trest kvůli...

Pokud by stíhání premiéra Babiše bylo obnoveno, zastavím ho, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman (vlevo) přišel na jednání vlády o státním rozpočtu....

Pokud by stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo bylo obnoveno, prezident Zeman by využil své pravomoci a zastavil...

Při útoku proti Saúdské Arábii nebyly použity české motory, brání se firma

Úlomky raket použitých proti Saúdské Arábii (18. 9. 2019)

Společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš ze skupiny PBS Group ve čtvrtek popřela, že by její motory typu TJ100...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz