Národní aliance ignoruje své zrušení

  11:32aktualizováno  11:32
- Členové ultrapravicového sdružení Národní aliance se odvolají k soudu proti zrušení své organizace. Novinářům to v sobotu řekl zástupce zemského vedoucího Národní aliance Michal Podolák s tím, že sdružení toto rozhodnutí ignoruje. Alianci rozpustil poslední březnový den někdejší ministr vnitra Václav Grulich.
Národní alince usiluje o zaregistrování nové politické strany Národně-sociální aliance.

"Národní aliance funguje jako doposud, rozhodnutí ministerstva vnitra pro nás nemá význam, neboť je podle našeho názorů protiprávní," řekl Podolák.

Grulich své rozhodnutí zdůvodnil opakovaným porušováním zákonů ze strany sdružení. Zástupci sdružení na něj poté podali trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Členové Národní aliance také podle Podoláka v pondělí 3. dubna podali na ministerstvu vnitra opravenou žádost o registraci politické strany - Národně sociální aliance, první žádost byla vrácena pro formální nedostatky. "Doufáme, že to hladce projde," dodal Podolák. Podle něj je politická strana absolutní prioritou a chce se zúčastnit příštích parlamentních voleb.

Strana má pracovat mimo občanské sdružení Národní aliance. Podolák upřesnil, že zástupce sdružení bude ve vedení strany. Pokud ministerstvo vnitra tuto registraci odmítne, budou prý podávat další žádosti. "Zákony dodržujeme a budeme je dodržovat i nadále," tvrdí Podolák.

Členové sdružení se v sobotu v poledne na Václavském náměstí zúčastnili nepovoleného shromáždění na podporu politických vězňů. Podle Podoláka jsou u nás nyní politických vězňů desítky až stovky a patří k nim i šéf Národní aliance Vladimír Skoupý. Ten byl obviněn z propagace fašismu a je ve vazbě. Obviněn byl kvůli tomu, že na demonstraci pravicových radikálů 19. února měl na svém oblečení symboliku připomínající nacistické symboly.

"Na náměstí se sešlo asi 70 lidí," řekl Podolák. Když se prý chopil slova a chtěl shromáždění ukončit, policisté mu nepovolili v řeči pokračovat. Účastníci se odebrali do ulice Politických vězňů, kterou několikrát demonstrativně prošli.

Za propuštění politických vězňů komunismu v této ulici, kde nyní sídlí Komunistická strana Čech a Moravy, pořádala před listopadem 1989 běhy Společnost za veselejší současnost.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Odvolaný Fajt uzavřel smlouvu za milion „sám se sebou“, prověří to policie

Šéf Národní galerie Jiří Fajt

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt skončil ve čtvrtek oficiálně kvůli své „dvojroli“, kdy uzavřel smlouvu sám se sebou...

Důkazem zázraku bylo, že Nepomuckého jazyk nezetlel. Byl to ovšem mozek

Relikviář sv. Jana Nepomuckého prošel v březnu 2013 rukama restaurátora...

Nad otevřeným hrobem v katedrále se tísní skupina lékařů a kněží. Dole dva z nich vybírají kosti Jana Nepomuckého. Po...

Rodičovskou zvýší o 80 tisíc, ale komu? Podoba mateřské stále není jasná

Ilustrační snímek

Děti narozené 31. prosince 2019 a 1. ledna 2020 od sebe nebude dělit jen několik hodin, ale také 80 tisíc korun....

Najdete na iDNES.cz