Národní aliance půjde do voleb

  17:03aktualizováno  17:03
- Šéf ultrapravicové Národní aliance Vladimír Skoupý, kterého vzal soud do vazby kvůli propagaci fašismu, se považuje za politického vězně.
V příštích dnech hodlají členové aliance zaregistrovat novou politickou stranu nazvanou Národně-sociální aliance, která by usilovala o hlasy voličů ve volbách.

Členové aliance jsou i bez svého šéfa a zakladatele odhodláni nadále pokračovat ve své činnosti. "Činnost Národní aliance nestojí a nepadá s Vladimírem Skoupým," zdůraznil Michal Podolák z Národní aliance.

Dodal, že snahy ministra vnitra Václava Grulicha zakázat či zrušit Národní alianci jsou marné.

Hlavním důvodem zatčení, byly výložky Skoupého na límci košile, které nápadně připomínaly nacistické symboly.

"Podobné výložky používají vojáci německého Bundeswehru a dalších západoevropských armád," poznamenal Podolák. Zároveň obvinil policii, že perzekuuje příznivce "pronárodních a vlasteneckých" hnutí, a ČR označil za totalitní stát.

Národní aliance nechala vytisknout 20.000 letáků na podporu "politického vězně" Skoupého a do měsíce chce vyrobit dalších 100.000, uvedl Zbyněk Rais, kterého policie zadržela společně se Skoupým, ale stíhá ho na svobodě.

Jménem zákona
Policisté zatkli šéfa Národní aliance Vladimíra Skoupého a dalšího lídra Zbyňka Raise na pražském Václavském náměstí v pátek 25. února. Český rozhlas dále informoval, že se zadržení neobešlo bez incidentů (viz audio), neboť Skoupý byl obklopen hloučkem zhruba třiceti skinheadů, kteří směřovali na nepovolenou demonstraci před nedaleké sídlo KSČM.

Rais, kterému se údajně nelíbilo, že policie zatýká jeho kolegu, slovně napadl policisty. "Napadal policisty převážně slovně, ale velice vulgárně, takže ho zásahová policejní jednotka také zadržela a s nasazenými pouty ho naložila do policejního automobilu," uvedl rozhlas.

Skoupý je opět podezřelý z propagace fašismu. Jeho zatčení souvisí s nepovolenou prohaiderovskou demonstrací Národní aliance na pražském Václavském náměstí. Protestu se zúčastnili převážně skinheadi. Tři z nich policisté už obvinili z propagace fašismu, neboť na demonstraci hajlovali.

Před pražské sídlo KSČM v pátek vpodvečer přišlo asi padesát stoupenců Vlastenecké fronty. Policie jim nechala pět minut, aby se v klidu rozešli. Organizátor akce David Macháček proto demonstranty vyzval k odchodu: "Všem děkuji za účast a dobré chování a vyzývám vás k odchodu. Nechci vidět krev pro radost těchto rudých zrůd." Skinheadi se po jeho slovech skutečně v klidu rozešli.

Ministr vnitra Václav Grulich uvažuje, že Národní alianci zruší. Ministr si proto nechal vytvořit o demonstraci zprávu. "K té si vyžádám přesná znění ... všech projevů, které byly na této akci proneseny, včetně videozáznamů," řekl tento týden Grulich. "Už z toho, co vím, nabývám přesvědčení, že byl porušen zákon," doplnil tehdy.

Národní alianci už přitom jednou zákaz hrozil: Loni na podzim její členové uspořádali demonstraci na pražském vrchu Vítkově a předseda aliance Vladimír Skoupý na ní zpochybnil existenci holocaustu. Policisté sice nakonec nikoho nestíhali, Grulich ale tehdy alianci varoval, že ji zakáže, poruší-li zákon znovu. Zákazem loni Grulich pohrozil i dalším pravicovým radikálům, Vlastenecké frontě.

Předseda Národní aliance Vladimír Skoupý

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Důkazem zázraku bylo, že Nepomuckého jazyk nezetlel. Byl to ovšem mozek

Relikviář sv. Jana Nepomuckého prošel v březnu 2013 rukama restaurátora...

Nad otevřeným hrobem v katedrále se tísní skupina lékařů a kněží. Dole dva z nich vybírají kosti Jana Nepomuckého. Po...

Češi se budou učit, jak přežít sucho. Izraelské zavlažování otestují u Lán

Rektor ČZU Petr Sklenička

Zavlažovací systémy používané v Izraeli, jehož území tvoří zhruba ze dvou třetin poušť, budou brzy sloužit pro...

Odvolaný Fajt uzavřel smlouvu za milion „sám se sebou“, prověří to policie

Šéf Národní galerie Jiří Fajt

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt skončil ve čtvrtek oficiálně kvůli své „dvojroli“, kdy uzavřel smlouvu sám se sebou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz