Národní aliance půjde do voleb

  17:03aktualizováno  17:03
- Šéf ultrapravicové Národní aliance Vladimír Skoupý, kterého vzal soud do vazby kvůli propagaci fašismu, se považuje za politického vězně.
V příštích dnech hodlají členové aliance zaregistrovat novou politickou stranu nazvanou Národně-sociální aliance, která by usilovala o hlasy voličů ve volbách.

Členové aliance jsou i bez svého šéfa a zakladatele odhodláni nadále pokračovat ve své činnosti. "Činnost Národní aliance nestojí a nepadá s Vladimírem Skoupým," zdůraznil Michal Podolák z Národní aliance.

Dodal, že snahy ministra vnitra Václava Grulicha zakázat či zrušit Národní alianci jsou marné.

Hlavním důvodem zatčení, byly výložky Skoupého na límci košile, které nápadně připomínaly nacistické symboly.

"Podobné výložky používají vojáci německého Bundeswehru a dalších západoevropských armád," poznamenal Podolák. Zároveň obvinil policii, že perzekuuje příznivce "pronárodních a vlasteneckých" hnutí, a ČR označil za totalitní stát.

Národní aliance nechala vytisknout 20.000 letáků na podporu "politického vězně" Skoupého a do měsíce chce vyrobit dalších 100.000, uvedl Zbyněk Rais, kterého policie zadržela společně se Skoupým, ale stíhá ho na svobodě.

Jménem zákona
Policisté zatkli šéfa Národní aliance Vladimíra Skoupého a dalšího lídra Zbyňka Raise na pražském Václavském náměstí v pátek 25. února. Český rozhlas dále informoval, že se zadržení neobešlo bez incidentů (viz audio), neboť Skoupý byl obklopen hloučkem zhruba třiceti skinheadů, kteří směřovali na nepovolenou demonstraci před nedaleké sídlo KSČM.

Rais, kterému se údajně nelíbilo, že policie zatýká jeho kolegu, slovně napadl policisty. "Napadal policisty převážně slovně, ale velice vulgárně, takže ho zásahová policejní jednotka také zadržela a s nasazenými pouty ho naložila do policejního automobilu," uvedl rozhlas.

Skoupý je opět podezřelý z propagace fašismu. Jeho zatčení souvisí s nepovolenou prohaiderovskou demonstrací Národní aliance na pražském Václavském náměstí. Protestu se zúčastnili převážně skinheadi. Tři z nich policisté už obvinili z propagace fašismu, neboť na demonstraci hajlovali.

Před pražské sídlo KSČM v pátek vpodvečer přišlo asi padesát stoupenců Vlastenecké fronty. Policie jim nechala pět minut, aby se v klidu rozešli. Organizátor akce David Macháček proto demonstranty vyzval k odchodu: "Všem děkuji za účast a dobré chování a vyzývám vás k odchodu. Nechci vidět krev pro radost těchto rudých zrůd." Skinheadi se po jeho slovech skutečně v klidu rozešli.

Ministr vnitra Václav Grulich uvažuje, že Národní alianci zruší. Ministr si proto nechal vytvořit o demonstraci zprávu. "K té si vyžádám přesná znění ... všech projevů, které byly na této akci proneseny, včetně videozáznamů," řekl tento týden Grulich. "Už z toho, co vím, nabývám přesvědčení, že byl porušen zákon," doplnil tehdy.

Národní alianci už přitom jednou zákaz hrozil: Loni na podzim její členové uspořádali demonstraci na pražském vrchu Vítkově a předseda aliance Vladimír Skoupý na ní zpochybnil existenci holocaustu. Policisté sice nakonec nikoho nestíhali, Grulich ale tehdy alianci varoval, že ji zakáže, poruší-li zákon znovu. Zákazem loni Grulich pohrozil i dalším pravicovým radikálům, Vlastenecké frontě.

Předseda Národní aliance Vladimír Skoupý

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Najdete na iDNES.cz