Dokument Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ, dříve Psychiatrické centrum Praha) použilo Ministerstvo financí jako podklad při přípravě nového zákona o regulaci hazardu.
„Hlavní zjištění studie je, že společenské náklady na hazard v České republice přestavují ročně 14 až 16 miliard korun,“ řekl iDNES.cz Petr Winkler z NÚDZ.
Winkler upozorňuje, že nejde jen o výdaje státního rozpočtu. „Jsou tam i náklady spojené třeba s tím, že někteří hráči zbankrotují a jejich věřitelé následně soudně vymáhají pohledávky. Nebo jde o náklady na ztrátu produktivity, kdy hráči místo aby se věnovali zaměstnání, tak se věnují hazardu,“ popsal spoluautor studie.
O tom, že je hazard palčivým problémem, svědčí to, že se v pátek a v sobotu v desítce měst konala referenda za jeho zákaz v obcích. Ani jedno však kvůli nízké účasti voličů nebylo platné.
Každý 143. léčený spáchá do roka sebevraždu
Na 89stránkové studii NÚDZ pracoval téměř tři měsíce a propojili v ní celou řadu již existujících statistik či průzkumů s vlastním zjišťováním. Dotazník ústavu vyplnilo více než 50 hráčů, kteří se léčí ze své závislosti.
Vědci připomínají, že v Česku je hazardem ohroženo až 364 tisíc lidí, 40 až 80 tisíc z nich patří do skupiny patologických hráčů. Patologickým hráčstvím jsou více ohroženi muži, kteří mají mají tři až 5krát větší šanci mu propadnout než ženy.
Voliči o hazarduPRAHA: Zákaz hazardu neprošel, zákaz aut ano SEVER ČECH: Mnoho voličů o referendu nevědělo ÚSTÍ NAD ORLICÍ: Chybělo jen pár hlasů PASOHLÁVKY: Zakázaly hazard i sekačky SPORTOVCI: Obce nám sedí na penězích z hazardu |
Ti, co se rozhodnou léčit, stojí ročně zdravotní pojišťovny více než 39 milionů korun.
Autoři studie vyšly z údaje Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která za léčbu zaplatila téměř 23 milionů. „VZP působí přibližně na 60 procentech trhu zdravotních pojišťoven u nás, takže po rozšíření dat na všechny pojištěnce jsou celkové náklady rovny 39 327 000 korun,“ uvádí dokument.
Jiná z kapitol studie se zabývá náklady spojenými se sebevraždami gamblerů. „Propojili jsme databáze všech hospitalizovaných a zemřelých za posledních osm let a zjistili jsme, že 0,7 procenta těch, kteří jsou léčeni pro patologické hráčství, do roka od propuštění z léčby spáchá sebevraždu,“ upozornil Winkler. Podle studie ročně spáchá sebevraždu v souvislosti s hraním 224 lidí.
„Je to precizní a překvapivý údaj. V souvislosti se sebevraždou vzniká dost velká společenská ztráta a náklady, které spočívají v tom, že u člověka, někdy i vysokoškolsky vzdělaného, jsou zmařena léta, která by mohl věnovat společnosti svojí prací. Navíc jde o velký zásah do života jeho blízkých,“ podotkl Winkler.
Databáze Ústavu zdravotnických informací a Českého statistického úřadu jsou anonymizované. Podle Winklera je ale možné obě propojit pomocí třicetimístných, náhodně vygenerovaných kódů, jež nahrazují rodná čísla. Ta vědci, ani nikdo jiný nevidí.
Náklady na policejní zákroky jsou stamilionové
Studie se věnuje také nákladům na vyšetřování trestných činů a řešení přestupků hazardních hráčů. Autoři propočítali, že například celkové roční náklady na policejní zákroky se pohybují od 650 do 900 milionů korun.
„Z vlastního průzkumu na léčených hráčích vyplývá, že se za posledních 12 měsíců z důvodu hazardu dostalo do kontaktu s policií kvůli přestupku 6,2 procenta hráčů v léčbě a kvůli trestnému činu 11,7 procenta hráčů v léčbě,“ píše se v materiálu, jenž chtějí vědci ještě letos vydat v elektronické formě.
Podle zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a Vězeňské služby 16 procent všech vězňů tvoří hazardní hráči. Před amnestií Václava Klause šlo o 3 228 lidí, náklady na jejich výkon trestu činí 1,1 miliardy ročně.
Studie z evropských peněz, objednavatelem je Babiš
Studii zaplatilo ministerstvo financí, které na dodavatele vypsalo výběrové řízení. Rezort ale nijak nezasahoval do použité vědecké metody, ani do práce ústavu, upozorňují autoři práce.
„Nabídková cena činila 243 700 korun včetně DPH. Zakázka je z 85 procent financována z Evropského sociálního fondu v rámci projektu Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost,“ informoval Michal Žurovec z tiskového oddělení Ministerstva financí.
Ministerstvo financí ve čtvrtek představilo obrysy nového zákona o regulaci hazardu, jenž by měl platit od ledna 2016. Počítá s tím, že hrací automaty zmizí z hospod a vznikne registr hráčů, aby si nemohli vsadit ti, kdo neplatí alimenty či dluží státu (více čtěte zde).
Se zákonem nesouhlasí provozovatelé sázek a herních automatů, kteří tvrdí, že zákon nahrává kasínům.
Hazard je v Česku velmi lukrativním byznysem. Podle statistik Ministerstva financí Češi loni vsadili 123,9 miliardy korun. Nejvíce z toho, 51,4 miliardy korun, připadlo na interaktivní videoloterijní terminály.