Česko má unikátní ústav pro choroby duše, zkoumá demenci a schizofrenii

  18:27aktualizováno  18:27
V Klecanech u Prahy začal fungovat Národní ústav duševního zdraví. Jde o ojedinělé vědecké pracoviště zaměřené na výzkum duševních chorob a funkcí mozku. Vede jej psychiatr Cyril Höschl. Ve čtvrtek přestřihl pásku, tedy symbol otevření budovy.

„Ústav vznikl především kvůli sociální poptávce,“ uvedl Cyril Höschl při slavnostním otevření Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ).

Otevření přichází v době, kdy se řeší, jak reformovat psychiatrii (více o reformě čtěte zde). Podle Höschla ale politici a úředníci ke změnám nemají data. Ta ukazují, že některých duševních poruch přibývá. Se stárnutím společnosti začíná být velkým tématem také Alzheimerova demence. Trpí jí již desetitisíce obyvatel ČR a jejich počet se zvyšuje (více čtěte zde).

NUDZ je unikátní jednak tím, že jde o jediné české pracoviště věnované psychiatrii zřizované ministerstvem zdravotnictví. Pak také tím, že pod jednou střechou je vše, co potřebují vědci, studenti, lékaři a pacienti. Od přednáškových sálů, spánkových laboratoří, pokusných zvířat, přes vyšetřovací metody, ambulance, lůžka či denní stacionáře s různými aktivitami.

„Funguje zde sedm výzkumných programů, jenž pokryjí celé spektrum psychiatrie,“ podotkl náměstek ředitele NUDZ Jiří Horáček, který se podílel na vzniku ústavu a patří k jeho vedoucím lékařům.

Esovitě propletená budova o pěti patrech skýtá zázemí pro 279 pracovníků a stovky pacientů. Postavena byla ani ne za dva roky a 400 milionů korun. Dalších zhruba 600 milionů bylo třeba na vybavení a první rok provozu. Většina peněz je z evropských fondů (přečtěte si o poklepání na základní kámen).

Uvnitř NUDZ

Národní ústav duševního zdraví přivítá návštěvníky velkorysým prostorem bez nadbytečností. V interiéru dominuje bílá a béžová barva. Pohledový beton doplňuje vybavení v imitaci buku. Kde je to možné, je prostor odlehčený sklem. To neplatí o pokojích pacientů a prostorách pro terapii.

  • Budova má pět pater a ukrývá v sobě 13 960 metrů čtverečních plochy.
  • Poskytuje zájem pro 279 zaměstnanců včetně 165 studentů a 20 absolventů.
  • V zařízení je 56 lůžek, ambulance, konferenční centrum a denní stacionáře. Součástí je také recepce, podzemní parkoviště či kavárna.
  • Své zázemí tu mají oddělení kognitivních, psychotických, úzkostných, afektivních poruch. Dále oddělení poruch osobnosti, spánku, neuropsychologie, terapie a rehabilitace.
  • K vybavením má patřit výkonná magnetická rezonance, konfokální laserový skenovací mikroskop, hmotnostní spektometr, digitální EEG systém s vysokým rozlišením či ultracentrifuga.

Uvnitř budovy jsou centra specializovaná na léčbu a zkoumání Alzheimerovy demence, ale také deprese, schizofrenie, poruch spánku nebo závislostí.

„Zajímají nás pacienti z celé republiky. Lékaři sem posílají zejména ty se složitým průběhem nemoci, u nichž se nedaří jejich stav znormalizovat na nemocničních odděleních a v léčebnách. Druhým typem jsou pacienti, které sami aktivně vyhledáváme, protože je potřebujeme pro výzkum,“ popsal Horáček.

Nad léčením převažuje věda

Výzkum činí v NUDZ 80 procent veškerých aktivit, dalších 20 procent představují klinickou praxi. Proto celý ústav má „jen“ 56 ambulantních lůžek. Ovšem v pokojích po jednom či dvou, což je v české psychiatrii s pokoji o deseti i více lůžky rarita.

Škála zkoumaných jevů je široká. NUDZ má sedm vědeckých programů, jež zasahují do četných oblastí souvisejících s pochody v mozku, stárnutím organismu i vznikem duševních onemocnění.

„Zabýváme se například prvními epizodami schizofrenie, protože existuje celosvětově představa, že pokud se tato nemoc včas podchytí a léčí, nemusí dál rušit život člověka. Dalším problémem je obsedantně kompulzivní porucha, což je nejtěžší neuróza, která nemocné invalidizuje, nebo deprese u pacientů, kteří nereagují na standardní léčbu,“ doplnil Horáček.

Úkolem lékařů je pro takové pacienty ušít na míru léčebný program. Pracoviště zároveň zajišťují výuku studentů a důležité je také shromažďování a vyhodnocování dat pro potřeby vědy i státu.

Fotogalerie

Budova stojí, přístroje chybí

NUDZ navazuje na historii Výzkumného ústavu psychiatrického. Ten byl v pražských Bohnicích založen v roce 1961. Současné vědecké pracoviště vzniklo z menšího Psychiatrického centra Praha. To se do nové budovy stěhovalo na přelomu loňského a letošního roku.

Do plného provozu musí být NUDZ dle podmínek dotací uveden v lednu 2016. Část prostor přesto zatím zůstává bez vybavení. „Díky byrokracii nabírá vybavování zpoždění,“ poznamenal Cyril Höschl.

Problém jsou podle něj výběrová řízení. Vláda sice schválila nákup speciálního elektroencefalografu (EEG), chybí k němu ale magnetická rezonance. O ní bude kabinet rozhodovat 8. dubna. „Tvoří s EEG nerozlučnou dvojici, která zajišťuje simultánní zobrazování mozku. S jejím nákupem přesto mají všichni nějaký problém,“ podotkl Höschl s tím, že ústav kvůli tomu, aby vůbec o nákup technologie mohl uvažovat, musel nabrat 120 vědeckých pracovníků. Ti nyní nemají na čem pracovat.

Pokud podle ředitele ústavu nebude technologie na místě včas, může Česko vracet až 900 milionu korun jako sankci za nedodržení pravidel čerpání evropských fondů.

Psychiatr, který bojuje za NUDZ spolu s dalšími už léta, zároveň upozornil, že dotace pokrývají jen provoz do 31. prosince 2015. „Po tomto datu nastane velký problém,“ podotkl Höschl s tím, že centrum bude na provoz chybět zhruba 60 milionů korun ročně.

Tuto otázku zatím nezodpověděla ani kompetentní ministerstva, ani vicepremiér Pavel Bělobrádek. Ten má v gesci ve vládě vědu a výzkum. „Počkám na vyjádření, až budu mít data. Do konce března má ministerstvo školství odevzdat materiál o stavu center výzkumu a vývoje pro inovace,“ sdělil Bělobrádek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Profíkům jsme vyfoukli objev století, vzpomíná průzkumník Amatérské jeskyně

Mezi dvanáctkou amatérských speleologů, kteří v roce 1969 objevili Amatérskou...

Uplynulo přesně 50 let od okamžiku, kdy se skupina dvanácti amatérských speleologů prokopala v Moravském krasu do...

Nachlazení kolegové Čechům vadí. S horečkou jde do práce každý dvanáctý

Při nachlazení vyzkoušejte osvědčené recepty.

Nachlazení kolegové v práci vadí více než dvěma třetinám Čechů a Slováků. Přesto ke svému onemocnění přistupují stejně...

Policista vysoudil necelých dvě stě tisíc za stíhání, stát se brání

Soud (ilustrační foto)

Policistu obžalovali ze znásilnění dívky z Duchcova na Teplicku, soudy ho ale očistily. Sám se loni začal soudit kvůli...

Najdete na iDNES.cz