Rodný dům Jana Kubiše je opraven. Ukáže i poklad, jejž gestapo nenašlo

  7:59aktualizováno  7:59
Od narození muže, který v roce 1942 hodil při atentátu granát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, uplyne sto let. Jeho rodné Dolní Vilémovice na Třebíčsku při té příležitosti otevřou v jeho domě muzeum. A vystaví v něm i před pár týdny nalezený vzácný poklad.

Rodný dům atentátníka Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích je opraven a brzy se otevře veřejnosti. Jeho novou podobu ukazuje starostka Jitka Boučková. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Stihli to. Rekonstrukce rodného domu Jana Kubiše je u konce. Otevře se ke stému výročí narození tohoto hrdiny, který v roce 1942 hodil granát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Z jeho rodného domu ve vísce na Třebíčsku se stane malé muzeum. První návštěvníky slavnostně přivítá 22. června. Nabídne výstavu osobních věcí Jana Kubiše. Mimo jiné i oblečení, ve kterém zemřel.

Vystaven bude též historický poklad. Ten byl nalezen nedávno během rekonstrukce ve schodišti. Tyto předměty, které byly považovány za ztracené, přibližují předválečný život Jana Kubiše.

"Jasně ukazují, s jakou vážností přistupoval k vojenské službě, jaký vztah měl ke své zemi," řekl Michal Burian z Vojenského historického ústavu.

Lidé v muzeu uvidí věci, které nenašlo ani gestapo. Přitom rodný dům obrátilo v roce 1942 naruby a nedalo se předpokládat, že by něco uniklo německé pozornosti a důkladnosti.

Chybějící milion by mohla zaplatit už druhá veřejná sbírka

"Je zcela výjimečné, aby se po tak dlouhé době našel soubor předmětů, které patřily tak významné osobnosti českých moderních dějin," potvrdil ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Mezi nalezenými dokumenty je třeba Kubišovo potvrzení o propuštění z činné služby z listopadu 1938, dopisy, fotografie i poddůstojnický bodák.

Fotogalerie

Nejpravděpodobnější je, že Kubišovy věci někdo z jeho rodiny schoval na jaře 1942. Mezi ukrytou korespondencí, která byla jako součást pokladu objevena v dubnu, jsou i pohlednice od Janových sourozenců.

Rekonstrukce domu stála 3,4 milionu korun. Obci však ještě schází milion korun, aby obnovu zcela zaplatila. Proto na slavnostním otevření muzea vyhlásí další veřejnou sbírku. Ta první, která musela podle zákona skončit už loni, se u dárců setkala s velkým zájmem.

"Původně jsme chtěli stavbu zastavit ve chvíli, kdy dojdou peníze. To ale nedopustil majitel stavební firmy Hádlík, která rekonstrukci měla na starosti. Podle něj se nemůže stopnout stavba takového významu. Tak jsme to dotáhli do fáze možné kolaudace. Teď nám ještě schází ten milion," shrnula starostka Dolních Vilémovic Jitka Boučková.

Poté, co v domě skončí výstava osobních předmětů, instaluje tam Vojenský historický ústav stálou expozici týkající se Jana Kubiše. Její součástí budou i videozáznamy.

Dolní Vilémovice na Třebíčsku.

Dolní Vilémovice na Třebíčsku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Najdete na iDNES.cz