V rodném domě výsadkáře Kubiše se našly unikátní fotky a dokumenty

  13:23aktualizováno  13:23
Unikátní předválečné fotografie, dopisy či části vojenského stejnokroje se našly v Dolních Vilémovicích při opravě rodného domu Jana Kubiše, jednoho z atentátníků na říšského protektora Reinharda Heydricha. Předměty se našly pod schody na půdu, pomůžou přiblížit Kubišův život za první republiky.

Dělníci v domě v Dolních Vilémovicích na Třebíčsku nalezli 10. dubna například Kubišovo propouštěcí vysvědčení, domovský list či osobní korespondenci. V úkrytu byl schovaný také poddůstojnický bodák, nábojnice nebo fotografie přátel a kolegů z armády.

Všechny předměty pocházejí z období první republiky, desítky let byly uložené pod shnilým dřevěným schodem. "Jsou to věci, které mají nevyčíslitelnou hodnotu, a to i z pohledu historického bádání. Ukazují jeho běžný život, kdy byl normálním vojákem československé armády, měl své přítelkyně, komunikoval s vlastní rodinou," komentoval nález pro iDNES.cz ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Nalezené předměty

Odborníci si velmi cení zejména částí  Kubišova stejnokroje, jedná se o odznak, výložky nebo knoflíky. "O tom se nám nikdy ani nesnilo, že bychom měli konkrétní věci z prvorepublikové stejnokroje Jana Kubiše," dodal Knížek.

Historici měli dosud o předválečném životě Kubiše minimum informací. "Nalezené předměty jsou pro další výzkum a další chápání osoby tohoto velkého syna českého národa zásadní," uvedl ředitel ústavu.

Nález ocenil i vojákův synovec Jiří Dusík. "Jsem velmi rád, že se spustila rekonstrukce a že se tyto předměty našly," uvedl.

Na žádném ze snímků není přímo Kubiš. Michal Burian z Vojenského historického ústavu proto odhaduje, že předměty byly schované v době, kdy byl voják na území protektorátu a rodina nechtěla prozradit jeho identitu.  

Rodný dům Jana Kubiše se po opravě otevře veřejnosti, bude v něm stálá výstava o výsadkáři. Expozici připraví Vojenský historický ústav, nalezené předměty se ale nejprve zrestaurují v Národním archivu. "Významná většina z nich se vrátí do Dolních Vilémovic, zejména trojrozměrné předměty," uvedl Burian.

Obec o rekonstrukci domu usiluje tři roky, vypsala na ni dokonce sbírku (více čtěte zde). "Získali jsme zatím necelé dva miliony. Rekonstrukce začala letos a je už z osmdesáti procent hotová," uvedla starostka Jitka Boučková.

Na pátečním brífinku převzala 27 tisíc korun, které na opravu domu věnovali čeští vojáci působící v Afghánistánu a Mali. Právě kvůli napjatému rozpočtu zatím není jisté, zda se práce podaří stihnout do 24. června, kdy uplyne sto let od Kubišova narození. 

Kubiš s Josefem Gabčíkem provedli atentát na Heydricha v Praze-Libni 27. května 1942. Posléze se i s dalšími výsadkáři ukryli v kryptě pravoslavného kostela v Resslově ulici. Nacisté muže dopadli 18. června po zradě výsadkáře Karla Čurdy. Okupanti v reakci na atentát vyhlásili stanné právo a popravili přes 3 tisíce lidí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Manažer/ka obchodní skupiny

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz