Zabavená budova jazykové školy Alfirdaus v ulici Na Košince v pražské Libni.

Zabavená budova jazykové školy Alfirdaus v ulici Na Košince v pražské Libni. | foto: Google Street View

Muslimská modlitebna v pražské Libni jde do dražby kvůli dluhu za plyn

  • 100
Čeští muslimové přišli o jednu ze svých modliteben v Praze. Dům v Libni, který patří kuvajtským investorům, jim sebral a prodal v dražbě exekutor za deset milionů korun kvůli banálnímu dluhu. Jejich firma, která dům vlastnila, dlužila dvaadvacet tisíc korun za dodávky plynu.

Dům v ulici Na Košince, kde sídlí jazyková škola Alfirdaus, muslimům sloužil jako komunitní centrum i modlitebna. Nemovitost patřila firmě Manbel Alkear. Ovládá ji známý muslim Bader Mea Ekanaifith s dalšími dvěma kuvajtskými investory. Firma dlužila za dodávky plynu firmě Pražská plynárenská 22,3 tisíce korun a k tomu dalších devět a půl tisíce korun jako úroky a náklady exekuce.

Kšefty pražského imáma jsou v hledáčku policie, Shehadeh je za mřížemi

„Firma sídlí v Brně a my jsme o exekuci nevěděli. Když jsme oznámení našli v datové schránce, už bylo po dražbě,“ říká Bader Mea Ekanaifith. Přiznává, že muslimové udělali chybu.

„Ve špatné finanční situaci jsme udělali dluh a při snaze vyřešit svou nelehkou finanční situaci jsme nekontrolovali náležitě datovou schránku. Ale domnívám se, že ztráta nemovitosti v uvedené hodnotě kvůli dluhu, který jsme navíc už uhradili, je přespříliš tvrdým, neadekvátním a nespravedlivým trestem,“ dodal Ekanaifith.

Exekutorka: Vykliďte dům!

Soudní exekutorka Martina Havlová prodala nemovitost v dražbě za deset milionů korun pražskému podnikateli před dvěma týdny. „Při dražbě učinil vydražitel nejvyšší podání,“ napsala v rozhodnutí, které má MF DNES k dispozici. Exekutorka Havlová vyzvala podnikatele, aby miliony zaplatil do patnácti dnů a aby ve stejné lhůtě muslimové dům vyklidili.

09.listopadu 2018 v 02:28, příspěvek archivován: 27.listopadu 2018 v 12:37

Ti se proti rozhodnutí odvolali ke Krajskému soudu v Brně a dluh za plyn skutečně urychleně zaplatili a věří, že se jim podaří nyní dražbu zpětně zrušit. V odvolání tvrdí, že exekutor pochybil už tím, že si ani nepřišel nemovitost obhlédnout a zjistit, co vše se v ní nachází a komu věci uvnitř – třeba vybavení – patří.

Co muslim, to terorista. Experti vyvrátili mýty a polopravdy o islámu

„Soudní exekutor měl ve věci jednoznačně použít jiný a pro dlužníka méně zatěžující způsob provedení exekuce. S ohledem na nepoměr mezi vymáhaným dluhem a hodnotou nemovitosti měl exekutor upřednostnit prodej movitých věcí, a teprve pokud by se toto ukázalo jako neúčinné, mohl realizovat prodej nemovitosti,“ argumentuje v odvolání právník Libor Kučera, který firmu Kuvajťanů zastupuje.

Tvrdí, že o dluhu vůbec nevěděli. Ten daly plynárny k soudu už v polovině února 2016 a po dvou týdnech se stal pravomocným, protože firma Manbel Alkear se neodvolala. Ve stejné situaci se muslimové ocitli loni v prosinci. Tehdy vydal Městský soud v Brně platební rozkaz, aby exekutoři vymohli dluh 36,8 tisíce korun, který dlužili firmě Feda – ocelové konstrukce z Buštěhradu.

Vydražit dům tehdy plánoval exekutor Petr Kučera z Kladna od vyvolávací ceny 4,6 milionu korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video