Pondělí 18. ledna 2021, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. ledna 2021 Vladislav

Kšefty pražského imáma jsou v hledáčku policie, Shehadeh je za mřížemi

  16:03
Policie se snaží rozklíčovat případné napojení bývalého pražského imáma Samera Shehadeha na teroristické buňky. Islámský duchovní vůdce je obviněný z jejich podpory, pod drobnohledem je především imámovo podnikání. Kazatele zatkli v Jordánsku, kde se od loňska skrýval. Teď už sedí v české vazbě.

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh | foto: Hynek Glos

„Provokatéři nás obviňují, že jsme teroristé, ale kdo komu vtrhl do jeho území, do soukromí? My jsme vám vtrhli do domovů, nebo vy jste nám vtrhli do našich mešit? Obviňujete nás z terorismu a teroru, a přitom vy nás terorizujete. Pokud se nedej bože něco stane, bude to výsledek vaší provokace,“ varoval na videu z konce ledna Samer Shehadeh, bývalý pražský imám, kterého spolu s bratrem a jeho ženou obvinila policie z podpory terorismu.

Ačkoliv se před zákonem skrýval, s MF DNES komunikoval a mailoval z Jordánska a videovzkaz byl posledním jeho veřejným vystoupením. Pak se odmlčel, zrušil i všechny stránky, které do té doby provozoval, a v Česku převedl své firmy na právníky. A právě jeho byznys v Praze nyní zajímá policii.

Kdo je imám?

  • Z arabštiny se slovo imám dá přeložit jako „člověk, který je vpředu“ či „ten, který vede modlitbu“. 
  • Užívá se jako náboženský titul, označení duchovní autority. 
  • Imámem se stává člověk, který je pokládán svými souvěrci za nejvzdělanějšího, nejobeznámenějšího s věcmi náboženskými.

Krouží zejména okolo firmy Alminbar, s. r. o., kde byl až do konce února jednatelem a spolumajitelem. Pak svůj podíl převedl, stejně jako druhý spolumajitel firmy Ramazan Muzaev. Oba na pražského právníka Leonida Kušnarenka, také věřícího, který zastupuje v mnoha obchodech pražské muslimy. „Ve firmě pan Shehadeh setrvával jen formálně. Chtěli jsme to převést už dříve, ale neměli jsme čas. Podíly jsem převzal bezplatně,“ řekl v pátek právník Kušnarenko.

Shehadeh podle plné moci, kterou má MF DNES k dispozici a leží na rejstříkovém soudu, jej k operaci s firmou zplnomocnil už v polovině loňského roku. Tedy ještě před svým zmizením do zahraničí.

Kušnarenko tak dneska ovládá 67 procent firmy, zbylou třetinu vlastní Miroslav Krakovič. To je konvertita, který byl v roce 2014 zvolen místopředsedou Muslimské obce v Praze. „Firma Alminbar si pronajímala prostory modlitebny v Opletalově ulici v Praze a poskytovala je muslimské obci,“ říká jeden z vysokých důvěryhodných policejních zdrojů MF DNES.

Policisté prověřují případné krytí jiných podvodů

Policii bude zajímat zejména to, zda tento obchod přes mezičlánek neměl zakrýt jiný tok peněz. Pronájem mešity skrze Shehadehovu firmu potvrdil v pátek i předseda Muslimských obcí v ČR Muneeb Alrawi a zároveň o nájemní smlouvě na firmu mluvil i právník Kušnarenko s tím, že to je jediný vztah, jaký firma má.

„Tehdy tento pronájem byla jeho vlastní iniciativa, kdy využil svého postavení. My jsme s tím nesouhlasili a chtěli jsme pronájem přímo, tedy smlouvu oficiálně mezi pronajímatelem a muslimskou obcí, a to byl první důvod našich rozporů,“ řekl MF DNES Alrawi.

Samer Shehadeh je syn palestinských rodičů

Policie v zahraničí našla bývalého pražského imáma. Bude převezen do Česka

Kazatel Samer Shehadeh odešel definitivně z pražské mešity před čtyřmi lety. Vedení muslimské obce kritizovalo i jeho kontroverzní výroky s tím, že dělá špatnou vizitku všem muslimům. Ale už tehdy zamířil na Slovensko, kde od roku 2015 kázal v mešitě v Bratislavě a působil zde jako hlavní duchovní. „Působil tehdy umírněně, odsuzoval terorismus a říkal, že atentáty nemají s vírou nic společného,“ říká jeden ze slovenských muslimů. 

Shehadeh se schovával před policií podle informací MF DNES nejprve v Mauritánii, následně pak v Jordánsku, kde jej nyní čeští detektivové vypátrali a přivezli zpět do Česka. „V Jordánsku má Shehadeh rodinné vazby a zároveň přátele z dob jeho studií. Zprvu se říkalo, že odešel do Mauritánie, ale Jordánsko bylo logičtější,“ říká zdroj MF DNES z muslimské komunity.

Shehadeh se před čtyřiatřiceti lety narodil v České republice Palestincům a celý život prožil víceméně v Praze. V Jordánsku a následně v Saúdské Arábii na univerzitě v Medině studoval islámské právo. Do sousední Sýrie pak odešel jeho bratr Omar a jeho žena Fátima, česká konvertitka původním jménem Kristýna.

Imámovi souputníci, bratři v boji

O všechny tři se začaly zajímat české tajné služby a obvinily je z podpory terorismu. Duchovního Shehadeha proto, že dvojici pomáhal zorganizovat cestu do Sýrie, kam jeho sedmadvacetiletý bratr v říjnu 2016 odešel a ve městě Idlib dobrovolně vstoupil do teroristické organizace Džabhat Fatah aš-Šám, v překladu Fronta dobytí Sýrie, což je nástupnická organizace teroristické Fronty an-Nusrá, původní sesterské organizace al-Káidy.

„Formou výcviku úspěšně absolvoval několikatýdenní kurzy, ve kterých se naučil zacházet se zbraněmi, bombami i taktiku boje s tím, že byl následně vybrán, aby připravoval a cvičil ‚bratry‘ k boji a páchání teroristických útoků,“ píší policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v obvinění, které má MF DNES k dispozici.

Jeho čtyřiadvacetiletá žena Fátima, která se za Omara provdala podle islámského práva šaría, odešla s ním. „Sama se označuje za mudžahedína v džihádu, v němž Omarovi zajišťuje aktivně zázemí bojovníka vařením, praním a společně cvičí se zbraní,“ doplňují policisté.

Shehadeha policisté sledovali už od srpna 2016, kdy přes aplikaci Whatsapp varoval muslimy, aby se neúčastnili křesťanské bohoslužby v kostele. „Upozorňuji všechny muslimy a muslimky, že takové jednání hraničí s odpadlictvím od víry, protože křesťanské bohoslužby vždy obsahují tu nejhorší formu přidružování, tzv. velký širk. Kdo věří v Alláha a v Soudný den, ať se této akce neúčastní,“ napsal doslova.

Policie následně zmapovala i to, že Fátimě pomáhal dostat se za jeho bratrem Omarem do Sýrie, a když ji z Turecka policie vrátila zpět do České republiky, objednal jí jízdenku autobusem a radil, jak překonat tureckosyrskou hranici.

Od Shehadeha se poté, co po něm před rokem začala pátrat policie, distancovalo i Ústředí muslimských obcí v ČR a Islámská nadace v Praze. Dokonce tvrdila, že pražským imámem nikdy oficiálně nebyl a jen se do této role sám stavěl. „Islámská nadace v Praze po zveřejnění informací v médiích o Samerovi Shehadehovi prohlašuje, že nikdy nebyl spolupracovníkem či zaměstnancem nadace,“ napsali muslimové v prohlášení.

Signál do muslimské komunity

Arabista Orientálního ústavu Akademie věd ČR Bronislav Ostřanský říká, že zadržení Shehadeha je jasný signál do muslimské komunity, že český stát netoleruje jakékoliv projevy extremismu či radikalismu. „Pan Shehadeh reprezentoval nepříliš přívětivou tvář islámu, výklad, který není příliš kompatibilní s naším stylem života. Byl prostě příliš velký jestřáb, na druhou stranu slova muslimů, že nebyl ani imámem, nechápu. Konala se řada akcí, kde vystupoval a kam byl vyslán jako imám a zástupce muslimů,“ komentoval pro MF DNES Ostřanský.

Shehadeha nyní budou vyslýchat policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Ti prozatím nechtějí k jeho zadržení a transportu do České republiky říkat vůbec nic s tím, že jediný, kdo se může k případu vyjadřovat, je Vrchní státní zastupitelství v Praze. Ani to však zatím není příliš sdílné. 

„V současné době nemůžeme zveřejnit žádné bližší informace k výskytu tří občanů ČR stíhaných pro zločiny účasti na teroristické skupině, podpoře a propagaci terorismu a financování terorismu. Jakmile to okolnosti dovolí, budou konkrétní informace uvolněny,“ řekl k tomu ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality vrchního zastupitelství Marek Bodlák.

Samer Shehadeh na archivních záběrech:

24. ledna 2018

  • Nejčtenější

Bylo toho dost, řekli Klaus i Landa. Lidé bouřili bez roušek a rozestupů

Na Staroměstském náměstí v Praze se sešli demonstranti na akci pořádané iniciativou Chcípl PES. Demonstrace za svobodu...

Zemřela bývalá televizní moderátorka Eva Jurinová, hlas z metra na trase B

Zemřela bývalá moderátorka Eva Jurinová, kterou lidé znali z Československé televize i z Novy. Její hlas poslouchají po...

Zneužili mého jména k úplnému nesmyslu. Chirurg Pirk se obrátil na policii

Kardiochirurg Jan Pirk se obrátil na policii kvůli zneužití svého jména. Podal trestní oznámení na web...

Nový PES může ve 4. stupni otevřít obchody, hotely či sport testovaným

V nové podobě tabulky opatření PES by nemusel být nutný nouzový stav pro dva nejméně rizikové stupně a vláda by tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brusel neobjednal víc vakcíny kvůli Východoevropanům a Francii, píší Němci

V Německu probíhá živá diskuze, proč Brusel neobjednal víc vakcín od německé společnosti BioNTech. Některá německá...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

  • Další z rubriky

Rozvolnění uděláme, až bude kolem 2 tisíc covidových pacientů, řekl Babiš

Až do 21. února, tedy o dalších třicet dnů, bude chtít vláda zřejmě prodloužit nouzový stav v České republice. Kabinet...

Když je alkohol únik, z večerní sklenky je po čase láhev, tvrdí adiktolog

Lidí, kteří hledali únik v alkoholu, během pandemie přibylo. „Pod kotlem v podobě covidu se pořád přitápí a v mnohých...

Malá Sofie je na JIP kvůli pozdní reakci na covid, nemocných dětí jsou desítky

Premium „Začalo to horečkami až 41 stupňů Celsia. Nezabírala antibiotika, nedařilo se srazit teploty ani obklady nebo...

Přibylo 2618 nakažených, nejméně v tomto roce. PES je na 70 bodech

Sledujeme online Index protiepidemického systému PES zůstává na 70 bodech a pátý den je tak ve čtvrtém stupni. Většina parametrů se od...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...