ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Můj dům, můj hrad. Senátor Hraba chce, aby se lidé bránili zlodějům zbraní

  • 694
Senátor Zdeněk Hraba navrhuje změnit legislativu týkající se posílení práv občanů. Chce tak, aby se lidé mohli efektivněji bránit proti zločincům, kteří neprávem vniknou do jejich domovů. Rád by promítl zásady „můj dům, můj hrad“ do českého právního řádu.

Senátor Zdeněk Hraba (STAN) v reakci na sérii vloupání do domů ve Středočeském kraji přišel s nápadem promítnout do trestního zákoníku zásadu „můj dům, můj hrad“, tedy možnost bránit své obydlí zbraní. 

Co chce senátor Zdeněk Hraba

Zdeněk Hraba - STAN (Benešov)

„V novele nesmí chybět výslovné ustanovení, podle kterého je vyloučena protiprávnost použití zbraně na obranu života, zdraví nebo majetku přímo v obydlí za podmínky, že pachatel neoprávněně vnikl do obydlí nebo v něm neoprávněně setrval, a nejedná se současně o nutnou obranu. Zároveň je nutné definovat, že se nesmí jednat o úmyslné zabití, tedy aby nedocházelo k možnému zneužití.“ 

„Současná úprava je nedostatečná v tom, že pokud se nejedná o nutnou obranu, tak na rozdíl od Slovenska ten, kdo ve svém domě zraní lupiče, může být trestně stíhán,“ uvedl Hraba.

Konkrétní právní úpravu však na stole zatím nemá, svůj nápad zmínil pouze u sebe na webu

„Jsem si jistý, že běžný občan, až na případy, kdy lupič utíká, nedokáže rozlišit, zda už byl útok ukončen a tudíž se nesmí bránit, nebo zda se jedná o hrozící nebo trvající útok a nutná obrana možná je,“ dodal. 

Podle něj by ukotvení archaické zásady nemuselo být problém, něco podobného totiž funguje již na Slovensku. Sám pak navrhuje obdobné znění: použít zbraň vůči druhému v případě, že mu dotyčný vnikne do domu.  

„Užití zbraně, tedy čehokoli, čím je možné se bránit, je tedy v takovém případě velmi limitováno jen proti tomu, kdo je v obydlí neoprávněně – ne tedy proti hasiči či pošťákovi.“ Rozhodně podle něj nejde o ozbrojování obyvatelstva, či o to, že by mohl kdykoliv po komkoliv střílet.

Nápad senátora Hraby je reakcí na sérii krádeží ve středních Čechách. Středočeští policisté na začátku ledna uvedli, že se jedná o zkušené zloděje, kteří mohou mít na svědomí kolem 120 vloupání. Pachatele se doposud nepodařilo vypátrat.

Slovenská legislativa

§ 26

Oprávněné použití zbraně

(1) Použití zbraně v souladu se zákonem není trestným činem.

(2) Za použití zbraně v souladu se zákonem se považuje i její použití proti jinému ve svém obydlí na ochranu života, zdraví nebo majetku, pokud osoba do obydlí neoprávněně vnikne, nebo v ní neoprávněně setrvá a nejde o nutnou obranu. To neplatí, pokud při tom byla jinému úmyslně způsobena smrt.

Podle Hraby je úprava zákona jedinou možností, jak úspěšně předejít další kriminalitě. „Vědomí, že v domě je majitel, který může lupiče legálně zranit a znemožnit mu tak útěk, může v řadě případů vést k tomu, že si to potenciální lupič rozmyslí,“ řekl politik. 

Nová úprava musí podle senátora přinést i přesnější definici nepřiměřenosti obrany proti útoku. Měla by obsahovat i ustanovení, že ten, kdo odvrací útok nepřiměřeným způsobem, nebude trestně odpovědný, pokud jednal v silném rozrušení způsobeném útokem, zejména v důsledku zmatku, strachu nebo leknutí. 

Není útok jako útok

Instruktor sebeobrany a právník Pavel Houdek však označil nápad senátora za značně populistický. Lidé se totiž vůči lupičům mohou bránit už nyní. 

„Stávající právní úprava již dostatečně pokrývá takovou situaci, o které pan senátor mluví – tedy to, že někdo chytí ve svém vlastním domě nějakého lupiče, cizího člověka. Podle současných zákonů tak může vůči němu zasáhnout i za pomocí střelné zbraně,“ popsal.

Rozstřel, čtvrtek 30. ledna, 12:30

Tématu se bude věnovat také čtvrteční diskusní pořad Rozstřel. Jeho hosty budou senátor Zdeněk Hraba a instruktor sebeobrany a právník Pavel Houdek.

 „V momentě, kdy vám někdo v obýváku stojí a směje se na vás, když to přeženu, a není k vám zvaný, tak tam v právním slova smyslu probíhá útok. Člověk totiž porušuje vaši domovní svobodu,“ uvedl Houdek s tím, že i v takovém případě se pak může člověk začít bránit a vytáhnout třeba pistoli. Zásadní rozdíl je pak v tom, zda na dotyčného pistolí pouze míří, nebo zda do něj vystřílí celý zásobník.

Fakta

Od ledna do listopadu loňského roku policisté evidují 5 890 případů vloupání do obydlí, chat a chalup. Objasnit dokázali  25 procent případů. Za rok 2018 registrovali 6 029 případů vloupání. 

Podle Houdka svým nápadem senátor vysílá špatnou zprávu veřejnosti. „My bychom měli řešit jiné věci. Jak koná policie, jak je možné, že se stane tolik vloupání v relativně malém prostoru a tak dále. Řešení tohoto problému není, že každému řekneme, ať si vezme domů pistoli a střílí lupiče,“ dodal.

A co říkají na nápad Hraby někteří šéfové parlamentních stran? Přestože podle Houdka je návrh senátora nesmyslný, reakce politiků jsou pozitivnější. 

„Jsem přesvědčen, že právo chránit svůj život a majetek má být posíleno. Není možné, aby zloděj či útočník byl více chráněn, než napadený,“ uvedl šéf KDÚ-ČSL Marian Jurečka. Podle něj by to byl jasný vzkaz zlodějům a násilníkům. 

Česko jako Divoký západ

Za nápad senátora ze své strany se postavil i její šéf Vít Rakušan. „Jde o to, aby mohl majitel použít zbraň, aniž by se zkoumalo, zda stejně byl ozbrojen i lupič – domníváme se, že lupič prostě nese riziko a musí počítat s oprávněným odporem.“

Zloději chodí za soumraku. Berou šperky a peníze, řekla policie k vlně krádeží

Vůči návrhu zůstává poněkud skeptická předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

„Je třeba lidem říkat, že už nyní mají ze zákona možnost se proti lupičům bránit a nevyvolávat v nich cíleně strach a bezmoc. Nerada bych se totiž dožila toho, že v České republice bude jak na Divokém západě a při každém rachotu v garáži nebo na zahradě za stromem budou lidé hned tasit zbraně a střílet,“ dodala. 

Podobný návrh, se kterým chce nyní přijít senátor Hraba, ve Sněmovně již leží. Předložila jej SPD. Obdobně jako senátor, i strana Tomia Okamury chce zakotvit do českých zákonů zásadu „můj dům, můj hrad“.

„Pan senátor se vlamuje do otevřených dveří a asi nesleduje dění ve Sněmovně, jelikož tento zákon z pera SPD byl již předložen minulý rok ve Sněmovně a již ho projednala i vláda,“ uvedl Okamura.

Měla by být zásada „můj dům, můj hrad“ ukotvena v českém právním řádu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 5. února 2020. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 8049
Ne
Ne 333

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video