Monarchie jako zklidnění

  16:29aktualizováno  16:29
Národní hnutí - politická platforma bývalého bulharského cara Simeona II - zvítězilo ve volbách ziskem více než 43% hlasů. Důsledky tohoto vítězství je obtížné věštit. Nelze však vyloučit, že se Bulharsko, jako první balkánský stát, vydalo na cestu k obnově monarchie jako státního zřízení.

V minulém století vše nasvědčovalo postupnému zániku monarchií. Jejich likvidace byla snem pokrokové inteligence, v republikánství byl spatřován lék na politické a hospodářské neduhy, kterými řada zemí trpěla. Kořeny děsivého krveprolévání v letech 1914 - 18 byly spatřovány v královské formě vlády.

Těmto představám významně napomohl rostoucí vliv Spojených států amerických v Evropě po roce 1918 a jejich bezvýhradná podpora republikánských hnutí v hroutících se říších.

Tato země se nikdy nezbavila hořkých vzpomínek z války za nezávislost na Velké Británii a tyto své pocity projektovala do své rodící se velmocenské politiky. (Na její psychologii a kultuře je to dodnes znát - kdo zhlédl něco tak neskutečně pitomého jako je film Patriot, kde britská koloniální vojska vedou proti nebohým americkým osadníkům vyhlazovací válku ve stylu SS, tak ví, o čem je řeč).

A tak byly pod vlivem racionalistické inteligence Evropy a amerických předsudků likvidovány staré říše. To vše s dobrou vírou, že po zmizení archaických státních útvarů nastane všeobecné dobro. Výsledky těchto snah jsou dostatečně známé. Na prázdné "trůny" nově zrozených republik zasedli nezřídka místo králů diktátoři, kteří směle vykročili k nové světové válce.

Balkánské země se proměnily v republiky až v souvislosti s dalším světovým válečným běsněním. Neměly však přednosti vyspělého Německa, které si po druhé světové válce brilantně osvojilo republikánské zřízení - politickou kulturu, národnostní jednotu a sousedy sdílející v zásadě stejné hodnoty.

V rozpadlém jugoslávském království přestala  tajná policie pronásledovat nacionalisty. Ti  nelenili, a s využitím prastarých předsudků a nenávistí proměnili Balkán v krvavou lázeň.

V Bulharsku si v letech 1945 - 46 zastřílela ruská NKVD a car byl donucen k exilu. Osudy ostatních států byly zhruba stejné. Nastupující komunistický režim v jistém smyslu poměry zklidnil, ale i on trpěl nejednotnou metodikou vládnutí a nedostatkem legitimity. A tak vedle sebe mohli existovat osvícený rudý vladař Tito s šíleným Ceausescem. Rozpad komunistického bloku pak staré nenávisti oprášil.

Problém Balkánu spočívá v jeho náboženské, kulturní a civilizační různosti. Několik hodin cesty od vyspělých Slovinců žijí Albánci se svým klanovým zřízením a krevní mstou. Pravoslavný je sousedem muslima a ten zas katolíka. Jeden národ považuje za přirozenou loajalitu jednotlivce vůči státu, zatímco pro druhý končí jakékoli ohledy za hranicí rodinného kruhu.

Vnucovat těmto zemím parlamentní demokracii je absurdní, neboť drtivá většina populace v ni nemá důvěru či nechápe její smysl. Existence funkčního parlamentu je podmíněna pocitem občanské sounáležitosti a dlouhodobou politickou stabilitou.

Tyto postuláty Balkán nenaplňuje. Západ by měl ve věci Balkánu opustit romantické třeštění bývalé americké vlády a její podpory republikanismu, který zde nemá tradici. Měl by se spokojit s udržováním míru a v politické oblasti podporovat všechny přirozené procesy, které míru neublíží a mohou získat podporu místní populace.

Monarchistické tendence, které se tu a tam na Balkáně objeví, by tedy neměly být podkopávány liberálními politiky a masmédii jenom proto, že královská forma vlády připadá spoustě domýšlivých intelektuálů legrační.

Na místě je spíše zvažovat, zda-li úctyhodná osoba v čele rozhárané země nemůže přinést více, než chytré rady z teplých kanceláří OSN. Zdali by podpora krále, který se těší určité vážnosti mezi znesvářenými obyvateli nevykolíkovala cestu k dlouhodobému míru, nebo alespoň zklidnění. Třeba je bulharská cesta tou nejlepší možností.

Zdeněk Švácha
zdenek.svacha@seznam.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Najdete na iDNES.cz