Je zázrak, kolik lidí můj příběh oslovil, říká Mirka. A řeší, kam na operaci

  20:02aktualizováno  20:02
Za měsíc a den přispěli lidé pět milionů korun na operaci, která má Mirce Dobešové změnit život. „Vůbec nikdo by ani v těch nejdivočejších snech ještě v listopadu netipoval, jak strašně rychle se ta částka podaří vybrat. Je to skutečně zázrak,“ komentovala Mirka v rozhovoru pro iDNES.cz.

Zákrok v cizině jí však pojišťovna proplatit odmítá (14. ledna 2018) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Jak pro vás bylo těžké sdílet svůj příběh veřejně?
Odhodlávala jsem se k tomu strašně dlouho. Hrozně dlouho jsem do toho vůbec jít nechtěla. Ani ne proto, že bych nechtěla jít se svým kouskem kovu na světlo světa, ale bylo mi hodně proti srsti ocitnout se ve středu pozornosti a „vyžebrávat si“ peníze. I teď mám problém srovnat se s tím, že se na mě skládali lidé po stokorunách - studenti, maminky na mateřských dovolených, senioři. Že tady vybírám peníze od lidí, kteří sami nemají na rozhazování. 

Fotogalerie

První tři miliony jste vybírala několik týdnů, poslední dva jste vybrala během 48 hodin. Čím si vysvětlujete, že jste peníze získala tak rychle?
Nevím, čím jsem tak oslovila. Možná je to příběh, se kterým se spousta lidí dokáže ztotožnit. Hodně lidí mi píše, že v tom systému taky narazili. Že jsou rádi, že o tom začal někdo mluvit a evidentně v tom systému něco špatně je. Například se na mě obracejí lidé s otázkami, která pracoviště bych jim v zahraničí doporučila. Myslím, že není v pořádku, aby si pacienti museli hledat péči v zahraničí svépomocně.

Co jste zrovna dělala, když jste zjistila, že částka přesáhla pět milionů?
Protože jsem měla telefon už od rána zasypaný spoustou zpráv a telefonátů od přátel a známých, že se k finální částce rychle blížíme, tak jsem účet samozřejmě sledovala. Byla jsem prakticky stále online.

Potřebuje nový obličej. V Česku nejsou zkušenosti, pojišťovna nepomůže

Jak jste se cítila?
Musím říct, že to doteď zpracovávám. Vůbec nikdo by ani v těch nejdivočejších snech ještě v listopadu netipoval, jak strašně rychle se ta částka podaří vybrat. Je to skutečně zázrak. Podpora ze všech stran je naprosto ohromná, i vzkazy na účtu.

Setkala jste se i s nějakými negativními reakcemi?
Všeho všudy byly asi dvě. Ale že by vyloženě někdo negativním způsobem útočil na mě, to vůbec. Ta vlna podpory je naprosto neskutečná a 99,9 % všech zpráv, které jsem dostala, byly plné slov podpory. Až jsem vážně zaskočená, kolik lidí můj příběh oslovil. 

Za jak dlouho jste původně odhadovala, že peníze vyberete?
Moje kolegyně měla takový velmi odvážný odhad, když jsme v prosinci začínali, že to do konce února vybereme. My jsme se všichni smáli a říkali jsme „no to asi ne“. A nakonec se ty peníze vybraly přesně za jeden měsíc a jeden den.

Jaká konkrétní pracoviště teď zvažujete?
V současné chvíli zvažuji nejvíc Liverpool. Zároveň teď taky řeším pracoviště v Chicagu. Díky Ivaně Danišové, která podobný problém řešila před několika lety, se podařilo kontaktovat i zahraniční pracoviště v Americe a Japonsku. Pravděpodobně bych to tedy konzultovala i s lékaři tam, protože to vypadá, že technologické možnosti tam zase budou trochu jiné. 

Může na zákrok, který jí změní život. Lidé pomohli a vybrali pět milionů

Už máte představu, kdy k zákroku dojde?
To zatím vůbec nemám. Nikdo si nedokázal představit, že to půjde takhle hrozně rychle. Teď začínáme řešit veškerou administrativu, dalším krokem jsou osobní konzultace na jednotlivých pracovištích. Ať už v Liverpoolu nebo Chicagu. Po porovnání možností proběhne opětovná konzultace s odborníky, v něž mám důvěru, a potom finální výběr pracoviště a stanovení termínu. Časový horizont si v tuto chvíli vůbec netroufám odhadnout.

Jak konkrétně vám zákrok změní běžný život?
S okem už začínám mít problém, o přední zuby bych taky do budoucna přišla. Takže primárně bych chtěla vyřešit to. Snad se také vzhledově přiblížím nějaké normě.

Vybrala jste o téměř půl milionu korun víc, než jste plánovala. Co s těmi penězi plánujete udělat?
To, co sama nevyužiji na sérii operací, v každém případě zůstane uschováno pro lidi, kteří narazí na podobný problém. Tu částku jim potom s velkou radostí předám.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Najdete na iDNES.cz