Boj mladé právničky za záchranu obličeje pokračuje. Čeká ji další operace

  16:32aktualizováno  16:32
Ještě v březnu se dvaatřicetiletá Slovenka Ivana Danišová radovala. Podařilo se jí vybrat dva miliony korun na zákrok, který by jí měl zachránit život. Další den se však její stav dramaticky zhoršil. Lékaři odhalili, že pod lebečními implantáty jí roste nová kost. Žena proto musí podstoupit další náročnou operaci, aby přežila.

Ivana Danišová podstoupila několik náročných operací, teď ji čeká ta poslední (25. února 2018. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Ivana Danišová trpí vzácnou vrozenou vadou, která způsobuje nevyvinutí obličejových kostí. Lékaři doma ani v Česku si s jejím stavem nevěděli rady, po konzultaci s odborníky žena zjistila, že pomoci by jí mohl jedině chirurg v Japonsku. Jelikož však pojišťovna ženě zákrok nechtěla proplatit, rozhodla se na něj získat peníze prostřednictvím sbírky. A to se jí podařilo (celý článek k přečtení zde).

Fotogalerie

Její radost však trvala jen čtyřiadvacet hodin, než se její zdravotní stav prudce zhoršil. Operovaná část tváře Ivaně natekla, začaly ji trápit i obrovské bolesti a přišly i horečky. Okamžitě proto kontaktovala lékaře z chicagské nemocnice a podstoupila CT vyšetření v Bratislavě. Výsledky lékaři odeslali kraniochirurgům v USA. „Ti zjistili, že nesnesitelnou bolest způsobuje nová kost, která roste pod životně důležitými lebečními implantáty,“ vysvětlila žena. To může vést až k úplné nefunkčnosti čelistního kloubu.

Protože se Ivanin stav každým dnem zhoršuje, musí co nejdříve podstoupit nákladnou operaci v Chicagu. Ta pro ni podle jejích slov představuje jedinou alternativu.

„I přes dopis kraniofaciálního odborníka o urgenci mého stavu neexistuje kvůli byrokracii šance, aby mi pojišťovna pomohla,“ vysvětlila žena. Spustila proto mezinárodní kampaň, pomocí které chce zbývající částku vybrat. Oslovila kvůli ní například Baracka Obamu či Ivanku Trumpovou.

Poslední operace

Goldenharův syndrom se u Ivany projevil hned po narození. Právě kvůli němu se ženě nevyvinula pravá strana tváře. Lékaři jí nepředpovídali více než rok života. „Prakticky jsem neměla mluvit ani chodit,“ přiblížila. 

Mluvit mohla dlouho jen na jednu stranu úst, na levé ucho vůbec neslyšela a měla obrovské problémy s dýcháním a požíváním potravy. K Goldenharovu syndromu se však postupně přidaly leukemie a srdeční arytmie. „Až v té době jsem doopravdy pochopila, s jakým soupeřem mám co do činění,“ posteskla si Ivana. 

Trpí vzácnou nemocí a lékaři v Česku jí nepomohou. Proto vypsala sbírku

Žena podstoupila čtyři náročné operace srdce, v současnosti už potřetí bojuje s leukemií. Stále však nemá vyhráno. Čeká ji poslední, nejnáročnější operace, která by pro ni měla být definitivní tečkou.

Goldenharův syndom

Je to relativně vzácné vrozené onemocnění, které postihuje každé tří až pětitisící narozené dítě. Častěji se přitom vyskytuje u chlapců. Projevuje se deformacemi řady tkání, zejména hlavy a obličeje, typicky pouze na jedné straně tváře. 

Projevuje se mimo jiné špatně vyvinutými obličejovými svaly a lícními kostmi, problémy s očima, plochou a větší horní čelistí či deformovanýma nebo úplně chybějícíma ušima.

Jelikož se ženě nepodařilo získat potvrzení od lékaře, že taková operace není v českých podmínkách možná, nemohla o proplacení zákroku požádat pojišťovnu. „Lékaři, které jsem oslovila, mi řekli, že neví, zda jsou schopni a oprávněni mi napsat doporučení do zahraničí. A přitom mluvíme o vysoce erudovaných profesorech zaměřujících se na takovéto vrozené vývojové vady,“ popsala pacientka.

Jediný, kdo jí podle jejích slov dokáže pomoci, jsou pak opět lékaři v Japonsku. „Takto závažný kraniofaciální stav v kombinaci se všemi diagnózami, které spadají pod Goldenharův syndrom, má jen třicet lidí z celého světa. A všech třicet lidí odoperoval jediný chirurg,“ dodala. Na zákrok vybrala peníze prostřednictvím sbírky v polovině března, zatím ho však kvůli komplikacím nemohla podstoupit. 

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Další z rubriky

Další pochybná smlouva stála Národní galerii o 700 tisíc víc, než měla

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

V Národní galerii minulý týden skončil audit z ministerstva kultury, na jehož základě ministr Antonín Staněk odvolal...

Protestující proti Benešové vyzvali na Václavském náměstí Babiše k demisi

V Praze lidé už počtvrté demonstrují za nezávislost justice a za odvolání...

Výzvou k odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO) uzavřeli organizátoři úterní protest před zaplněným pražským...

Radní za ANO šířil pomluvy o šéfovi STAN. Teď tvrdí, že o ničem neví

První místopředseda STAN Vít Rakušan

Středočeský radní za hnutí ANO Martin Herman se před loňskými komunálními volbami pokusil neobvyklým způsobem zaútočit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz