Přibylo nakažených. Lokální ohniska jsou v Praze a na východě, řekl Vojtěch

  • 589
Epidemiologická situace v Česku je konzistentní a nikterak se nezhoršuje, komentoval ve čtvrtek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vývoj koronavirové epidemie. Zatím neupřesnil, jak se další „mezivlna“ rozvolňování po 15. červnu projeví na nošení roušek. „Určitě dojde k rozvolnění u roušek, řešíme konkrétní termíny,“ slíbil.

„Platí to plošně, Česká republika nemá v tomto směru problém. Většina regionů je prakticky bez výskytu daného nemocnění,“ řekl Vojtěch. „Od 15. 6. bychom povolili bufety v rámci divadel a kin, ale nikoliv pojídání v rámci hlediště,“ dodal mimo jiné.

„Situace se výrazně změnila za poslední tři měsíce. Stále platí to, že máme lokální ohniska,“ dodal nicméně. Ohniska jsou v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Středočeském kraji, a také v Praze. V Moravskoslezském kraji vyčnívá oblast, v níž je důl Darkov.

Konkrétněji k ohniskům ministr řekl, že „to jsou bohužel v některých případech nemocnice nebo třeba firmy“. „Není to nic masivního, podobného tomu Darkovu. Ten je v tomto ohledu naprosto vybočující,“ pokračoval.

Koronavirus v Česku

Obnovený provoz Divadla v Celetné. (28. května 2020)
Bertiny lázně v centru Třeboně se po kompletní rekonstrukci zase otevírají...
Liberecké zábavní a vzdělávací centrum iQLandia se připravuje na otevření....

Například na Karvinsku tak stále platí povolený maximální počet 100 osob na hromadných akcích. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek řekl, že situace v Praze se zlepšila. „Pořád denně se objevuje 10 až 15 nových případů,“ dodal nicméně. „Je zde na místě ostražitost,“ zdůraznil.

„Na druhou stranu musím říct, že byť je počet nakažených výraznější, tak je ta situace klidná. Ze všech pozitivně vyšetřených jsou pouze tři hospitalizováni,“ řekl Vojtěch. „Když máme lokální ohniska, tak v tom souhrnu na celkových číslech to není nic zásadního,“ dodal.

K čtvrtku je devět lidí v těžkém stavu a 111 jich je hospitalizovaných. Podle Vojtěcha počet hospitalizovaných dlouhodobě klesá. Počty vyléčených stabilně stoupají, podíl zemřelých stagnuje, případně v čase klesá. „Plošně máme tu situaci stále pod kontrolou,“ podotkl ministr.

Podle Vojtěcha nemá již smysl dělat plošné testování. Ke klesajícímu počtu testů, řekl, že je to odraz současné situace. „Není to efektivní a možná je to i vyhazování peněz,“ připustil. Podle něj dává smysl testovat v místech nákazy, jako je Darkov, nebo někde v Praze, ale nikoliv plošné testování. To je ten důvod, proč klesá počet testů jako celku. Bude klesat i počet samoplátců.

Konec roušek bude na začátku prázdnin, předpověděla hygienička

„To, co bychom chtěli sdělit našich občanům je, aby se nebáli chodit k lékaři. Máme informace o tom, že ta péče není obnovena na sto procent. Nemocnice nejedou na plný výkon, byť jim v tom nic nebrání,“ pokračoval ministr. 

„Je také nutné, aby dodržovali základní hygienická pravidla, i když dochází k plošnému rozvolňování. Lidé by neměli podceňovat, pokud mají příznaky daného onemocnění. Bohužel vidíme i případy, kdy lidé mají příznaky, se kterými chodí do zaměstnání, na svatbu. Pak je riziko šíření nákazy poměrně výrazné. Kdykoliv na sobě pozoruje příznaky dané nemoci, tak ať zůstane doma a kontaktuje svého lékaře a hygienickou stanici,“ řekl Vojtěch.

„Připravujeme se i na druhou vlnu. Budujeme chytrou karanténu 2.0. Ten proces běží poměrně dobře. Stále spolupracujeme s armádou,“ sdělil také.

Za den 73 nakažených

Ve středu přibylo v Česku 73 potvrzených případů koronaviru, denní přírůstek byl nejvyšší za uplynulých sedm dní. Od začátku března se nákaza prokázala dohromady u 9826 lidí, z toho 7124 se už vyléčilo, což znamená skoro tři čtvrtiny. S nemocí covid-19 dosud zemřelo 328 nakažených. Aktuálně nemocných je 2374. Většina má mírný průběh nemoci, hospitalizováno je 111 infikovaných, v těžkém stavu je nyní 12 z nich.

Předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý řekl, že Česko si vede dobře v počtu úmrtí a je jednou z nejlepších zemí na světě v úspěšnosti boje proti epidemii. Nejčastěji podle něj umírali pacienti vyššího věku, muži častěji než ženy.

Roušky v hospodě už nemají smysl, říká epidemiolog Roman Prymula

Podle Černého má také Česko vysokou záložní kapacitu lůžek jednotek intenzivní péče. „Lze jednoznačně konstatovat, že kapacita systému lůžek je dostatečná,“ podotkl.

„Nevím, zda druhá vlna přijde, případně v jaké intenzitě,“ řekl také s tím, že podle jeho odborného hlediska. s nemocí „budeme žít dlouhá léta“.  Podle něj by se roušky měly v budoucnu používat velmi selektivně.

Slovo epidemie už není nutno používat

Dušek řekl, že  „postupné kroky rozvolňování nemají žádné plošné negativní jevy“, covid-19 se nikde nevymkl kontrole.  Nákaza se podle něj však také ani nechystá z Česka „vymizet“.

Konec roušek v červenci? O tom ještě musíme jednat, brzdí epidemiolog Maďar

Drtivá většina záchytů, které nyní pozorujeme, se týkají lidí v produktivním věku a v dobrém zdravotním stavu,“ dodal Dušek.

„U nejsou vůbec vzácné dny, kdy na covid-19 nikdo nezemřel. Je to další důkaz, že epidemie covid-19 je na ústupu. Bil bych na alarm, kdyby při poklesu testů nám narůstal počet nekažených, počet hospitalizovaných. Ale tomu se tak neděje. Slovo epidemie koronaviru by se už nemělo používat,“ prohlásil.

Vojtěch řekl, že nevidí žádné konkrétní profese, kde by bylo vyšší riziko nákazy. Ani Dušek si „netroufl“ říct, že by byla nějaká profese riziková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video